| ViseTriste16 a întrebat:

Salutare! Am 26 de ani iar "viața mea sexuală" a început involuntar la vârsta de 12 ani atunci cand am fost "păcălită" de un tip cu 10 ani mai mare decât mine sa ma întâlnesc cu el. Mama a aflat de aceasta întâmplare din jurnalul meu in care am scris ceea ce s-a întâmplat însă fiind vrăjită de energia lui nu am menționat si ca la început totul era involuntar, in sensul ca ma forța, iar după nu a mai contat pentru ca având si probleme in familie, tristețea de a nu mai fi copil era cu mult peste puterea mea de înțelegere. Mama a făcut un mare scandal si a mers la poliție. Însă fiind in continuare vrăjită de cele ce îmi spunea, am decis sa "ma plâng" celor de la poliție spunându-le ca eu am dorit tot ceea ce s-a întâmplat întrucât sa nu îl aresteze știind de la mama ca pedeapsa ar fi fost gravă.
Cei de la poliție, fiind probabil mai de la țara sau poate ca el chiar le-a promis vreo șpăguța cand nu eram eu atenta, au acceptat faptul ca o fetița de 12 ani a fost de acord cu actul sexual dintre ea si un adult cu 10 ani mai mare si au închis cazul. Tristețea mamei a fost de-ajuns si pentru mine pentru a ma deprima si mai tare neînțelegând ce se întâmpla. Am avut doua tentative de suicid, luând toate pastilele mamei si toate pastilele tatălui meu. Am ajuns la spital la cea de a doua. "Mi-am revenit" însă chiar si trecand prin atâtea lucruri, acel om înca era in viața mea. Am decis ca este cazul sa ma mut la el așa cum îmi promitea el ca vom face! Credeam ca părinții mei, in special tata ar fi fost foarte rău si s-ar fi comportat prea urat cu mine încât nu as fi îndurat. Așa ca am "fugit" de acasă si am mers pe capul lui… Nu era încântat, bineinteles. Atunci am aflat si eu. I-am cunoscut prietenii cu mult mai mari decât mine. Făcusem 13 între timp însă nu îmi găseam liniștea. Mergeam la școala de la el. Din copilul premiant pana in a 6-a, in a7-a am luat premiul2, a 8-a 3… Viața mea se dusese de râpa. Ii spălam hainele in fiecare weekend crezând ca așa trebuie…
In fine, am 26 acum. Dupa clasa a 10 a am plecat din acel sat si l-am părăsit. Am urmat un curs de bucătar sperând ca îmi pot urma visul.
Cam greut însă cand totul pare așa de mare pe lângă cineva atât de mic. Oamenii par a vedea ca este ceva in neregula cu mine.
Între timp m-am înscris si la profesională si cunoscând alți "copii" am realizat ca ceva foarte trist s-a întâmplat totuși cu mine cand aveam 12… Am citit pe net despre începerea vieții sexuale la vârste fragede si din câte am înțeles, consecințele pot fi grave.
Întrebările mele sunt:
Dupa atât timp, mai poate legea acționa împotriva lui? Ii plac fetele sub 18 cu mult. Ultima lui iubita avea 13-14 cand "s-au cunoscut" însă ea este încă cu el acum …
Cat de grav poate fi pentru mine ceea ce s-a întâmplat?

8 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Din ce spui reiese că individul este un manipulator cu tendințe de pedofil. Da, legea poate acționa în privința lui dacă el la 36 de ani inca abordează și păcălește minore pentru o partida de sex, dintre care pe unele le mai folosește și că menajere la el acasă că să-i facă treburile gospodărești. Acest individ merita sa înfunde pușcăria și să fie expus pentru comportamentul deviant!

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr ca tu la ani aia nu prea judecai limpede ce faci, și probabil fără sa realizezi erai îndrăgostită de agresor.

Nu stiu cum a fost copilăria ta, dar dacă de felul tău erai mai închisă, mai timida și nu ai primit atenție și afecțiune din partea altora, e cumva normal sa caz prada unui astfel de individ.Sau pur și simplu, sa fi complesita de atențiea pe care ti-o oferea un adult. Cert e ca tu ca și copil nu poți fi învinovăți pentru ca unu de 22 de ani nu are creier și are tendințe de pedofilie.

Sa spun acum ceva despre deciziile tale e tardiv.Ce ai trăit tu e trist dar e trecut.In schimb ma bucur ca te-ai redresat și ai decis sa iti schimbi viata.

Ce sa spun de el? Pai se pare ca e genul de om complexat, ne stăpân pe sine, cu stima scăzută ce se teme se abordeze femei în toată firea de teama ca nu le va face fata.Si atunci abordează copile ce sunt mai ne coapte și pun botul la vrajeala lui.
Și eu când am avut 14 ani am fost cu cineva de 18.Nu a fost asa mare problema, doar ca după ce ne-am despărțit (el având aproape 30) si-a luat una de 14/15 ceia ce ma face sa îți spun sigur ca e problema legata de încrederea lui în sine și cine se mai uita la el doar.
Ideea e ca tu în legătură cu situația ta nu cred ca mai poți sa faci nimic, asta daca nu vrei sa mergi pe la o televiziune și sa îl faci public.Iar legat de practicile lui cu minore, dacă nu depun părinții sau alți oameni cu, care a avut contact plângere...cam aia e.

| MironMihaela a răspuns:

Trebuie sa faci psihoterapie! Trebuie parintii fetelor sa faca plangere la Parchet, sa aiba sorti de izbanda!

| 199onur7 a răspuns:

Ba sa mor eu daca te mint cu ceva da ce ai pățit tu ma copile e groaznic rau de tot numi pot inchipui prin ce treci măcar acum a și ce simți tu chiar acum da sa dea Dumnezeu ma rog din toată inima sa ști pentru tine sa dea Dumnezeu cine ți-a facut atâta rău pe lumea Dumnezeul sa-l vadă atata imi doresc de la Dumnezeu să-l vadă imi pare rău prin ce ai putu trece si îndura...

| ania a răspuns:

Te-ar ajuta foarte mult sa meegi la consiliere creștină la Ellel Ministries România, ei organizează sejururi de vindecare de 3 zile în care ești consiliat de persoane cu multa experienta în astfel de cazuri, altfel poți duce cu tine aceasta trauma pentru toată viata.

| darrio2007 a răspuns:

E pedofil. Daca era condamnat si nu se inchidea cazul, era altceva. A fost incurajat sa faca si altor fete ce ti-a facut si tie. De-aia se inmultesc pedofilii. Datorita uneia ca tine, care dupa atatia ani inca se mai gandeste la el.
„Prima dragoste, nu"?

| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca ala de te-a violat pe tine continua sa o faca si azi, cu alte fetite, pe care le nenoroceste.
Se numeste PEDOFILIE boala pe care acest nemernic o are si daca poti sa tragi un semnal de alarma la parintii acestor fetite, ai salva copilele alea.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu pot sa nu citesc cu dezgust despre pedofili. Din pacate, in prezent nu prea mai ai nicio dovada, si desi acum actual sexul cu cineva sub varsta de 16 ani se va considera viol- https://www.declic.ro/......rat-viol/, nu stiu cat e de relevant pentru un caz atat de vechi.

Iti sugerez sa le scrii povestea ta celor de la Centrul Filia, sunt femei care se ocupa cu astfel de cazuri si militeaza pentru siguranta tutoror fetelor si femeilor.Ele descriu fenomenul, il explica si gasesti multe alte cazuri daca derulezi pagina. De exemplu, faptul ca el te-a pacalit in acel mod se numeste grooming.Repet, scrie-le povestea ta, te pot indruma, cred, mai bine decat oricine de aici - https://www.facebook.com/centrul.filia

Pentru a-l prinde pe acest pedofil, ar fi necesara o interventie cu ajutor din parte multor oameni.In acest sens, este un cetatean care l-a creat pe Justitiarul de Berceni. Dupa cum poti intui dupa nume, fix cu asta se ocupa, prinde in flagrant pedofili si nu numai, educand adolescentii si luptand pentru siguranta tinerelor fete in special. Colaboreaza cu politia si le ofera acestora dovezi concrete pentru a lua masuri ulterior. https://www.facebook.com/justitiaruldeberceni, https://www.youtube.com/@JustitiarulDeBerceni

Apoi, este imperios necesar sa mergi la un psiholog, deoarece in timp aceste intamplari te vor bantui si se vor rasfrange negativ asupra multor aspecte din viata, fara macar sa-ti dai seama. Poti oricand si sa mai scrii pe aici, ca oamenii sa iti trimita un gand bun.

Eu cred ca esti puternica si curajoasa, mai ales ca ai reusit sa rupi relatia cu multi ani in urma, iar acum te concentrezi pe visul tau pentru un job bun.Foarte multe victime doar nu mai reusesc sa scape, sau isi ingroapa trecutul si prefera sa nu mai sape niciodata dupa el. Dar tu ai ales altfel si ar trebui sa fii mandra, mai ales ca doresti ca si alte fete sa constientizeze pericolul.

Greselile pe care le facem noi par si mai dureroase cand vedem ca altii risca sa paseasca pe acelasi drum, cand simtitm ca nu putem face nimic. Si desi in Romania exista aceasta mentalitate medievala, ca e mereu vina victimei, vorbind despre problemele acestea, mai ales cei carora li s-au intamplat, va schimba paradigma pe viitor si sa speram, ca rata acestor cazuri va scadea drastic. Daca justitia s-ar aplica si barbatii in pozitii cheie nu ar fi atat de indiferenti, de ignoranti, daca existau pedepse aspre care se aplica fara nicio scuza, acesti pedofili erau de mult pe cale de disparitie.