| mady_1736 a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoria intre verii de gradul II? Cine stie, este permisa casatoria sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului Familiei, art. 6 este interzisa casatoria intre rude colaterale pana la gradul IV inclusiv(rude colaterale de gradul IV sunt verii primari). Verii de-al doilea sunt rude de gradul VI, asa ca este permisa casatoria. Numai bine!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Lool @Ioana1984 mai cauta, cred ca undeva ti-a scapat ceva. In levitic zice intr-adevar de fica unchiului sau matusii tale, dar aceasta ti-ar fi var primar nu de-al 2-lea.
In biserica ortodoxa este interzisa parca, dar se poate face casatoria religioasa cu obtinerea aprobarii de la mitropolit.
Si casatoria civila se poate face, dupa cum a zis @ioandelasal.

| ines a răspuns:

La cununie civila e posibil sa accepte dar biserica nu si e pacat asa stiu.

| shtephie a răspuns:

Nu este permisa!
Este un pacat foarte mare!
Nu mai exista baieti/fete in lumea asta decat cei din familie?!

| Ioana1984 a răspuns:

Buna eu stiu ca nu e bine si sa stii ca e o mare greseala ca sa nu mai zic ca e mare pacat in fata lui Dumnezeu, adica sunt atatia pe pamantul asta si noi ne luat neamurile? Eu stiu ca familia care face asa ceva e blestemata pana la al 7 neam, nu al 2 lea cum zici tu. Tu mai intreaba dar asta e parerea mea.Problema cine face asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este permisa casatoria intre veri...este un pacatwinking:* Succes! sper sa iei o decizie buna! pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt intr-o relatie de iubire cu o verisoara de-a mea de grad 6 si am vb cu preotul unei biserici care mi-a zis ca nu e interzisa ca pot sa ma casatoresc si sa am si copii. Ex pe care mi la data e chiar sora preotului