| LaraClarice a întrebat:

La atei este permisa casatoria intre veri de gradul 1 sau 2?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

La atei e permisa si daca cei doi veri sunt amandoi baieti. Nimic nu sta inaintea dragostei la atei.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Filip23):

Mai spui multe tâmpenii? Ce treabă are ateismul cu instituţia căsătoriei?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Filip23):

Ei sustin ca noi intelegem dragostea doar pe jumatate. Homalaii ar avea o intelegere mai cuprinzatoare a sentimentului (curat) al dragostei. Practic ei ar penetra universul si acolo unde noi nu ne aventuram.

| Trolli a răspuns (pentru Filip23):

Nu te supara ca intreb, dar tu crezi ca ateii au alt cod civil? Tu ai citit intrebarea?! Sau esti setat pe "atei, atei! unde-s ateii? trebuie sa ii jignesc...mrrr!"
Relax, brother! Love. peace! Gata? te-ai linistit? happy

| Filip23 a răspuns (pentru Trolli):

Fac doar ce faceti si voi pe rubrica asta.

Love. peace. te-ai linistit?

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cauta pe google:
Dex online: Ateu.
Sa vezi ce inseamna.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Legea nu permite astfel de căsătorii, iar ateii care nu au nicio credință divină nici atât și din punct religios!
Pa, pa.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ce-i ala văr de gradul 2?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Lasă că am întrebat un "profan" să-mi zică pe limba lui, ce-i ăla văr de gradul 2, şi ar fi după spusele lui, copilul vărului primar, adică copilul vărului de gradul 1. Iar asta draga mea, înseamnă Rudă de gradul V, vărul primar fiind ruda de gradul IV, asta înseamnă că, nu este oprită prin lege căsătoria între "verii de gradul 2"- ce-s rude de gradul 5.

| doctorandus a răspuns:

Se zice ca fiecare european alb este urmas al lui Carol cel Mare. Verii de gradul 2 = rude de gradul 6.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru doctorandus):

Ce sunt verii de gradul 2? dacă sunt copii verilor primari, atunci sunt de gr 5. Dacă sunt altceva... nu ştiu până nu ştiu ce sunt.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru doctorandus):

Tre să îmi admit eroarea, sunt într-adevăr rude de gr 6. Am uitat să cresc ascendentul comun, cu un grad pana la strabunic.

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

Vorbesti de parca ateismul ar fi o religie...

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Casatoria la atei inseamna doar cununia civila care cred ca e interzisa... oricum eventualii copii ai casatoritilor vor avea probleme grave de sanatate si malformatii

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Nu ştiu dacă să râd sau să plâng, să te iau la mişto sau să-ţi vorbesc serios. Te-aş întreba prima oara câţi ani ai. Apoi să explici "cununia civilă este interzisă" laughing))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

e interzisa de lege pentru rudele de gradul 1, 2, 3... (nu stiu, n-am verificat)
si faza cu malformatiile e adevarata, e un trib in Africa in care copiii se casatoresc numai cu veri sau chiar cu frati si copiii rezultati au diverse malformatii

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Bine amice, "Faza" cu malformatiile, poate sa fie adevarata, e vorba de sansa, nu e obligatoriu. Tu vorbeai de "cununia civila la atei", sau poate nu te-ai exprimat bine, oricum, cununia civila e pentru toti, intr-adevar gradul 1-2-3 si 4, sunt interzise, 4 uneori se poate. Varul de gradul 1, e ruda de gradul 4, varul de gradul 2 e ruda de gradul 5, deci casatoria cu varul de gradul 2 ruda de gradul 5, e permisa.

| CinevaNou a răspuns:

Nu, doar la creduli este.

| Moisie a răspuns:

Ce intrebare prosteasca! Casatoria intre rude nu are legatura cu religia ci cu genetica!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Moisie):

În primul rând are legătură cu legea, apoi... cu ce doreşte fiecare; religie, morală, genetică.

| Moisie a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Legea este data pe motivece tin de genetica, dar asta nu inseamna ca la starea civila se prinde cineva de faptul ca te insorii cu verisoara ta primara. Si in plus de asta Legea permite si dispensa, adica poate permite chiar si casatoria intre veri primari!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Moisie):

Genetica are cuvantul ei de spus in motivele pentru care a fost interzisa casatoria pentru anumite categorii de rude, insa nu asta a fost totusi intentia legiuitorului in mod principal. Pentru ca in acelasi timp, permite de exemplu, relatiile sexuale intre rude, incestul intre majori fiind scos din noul cod penal, si se explica in felul urmator, citez " Noul text nu mai pedepseşte relaţia incestuoasă între două persoane majore, deoarece incestul este o practică imorală, dar nu ilegală şi are legătură cu patologia medicală ".

Astfel, genetica nu e forta determinanta in oprirea casatoriei intre rude, pentru ca daca ar fi asa, incestul ar fi in continuare pedepsit, si nu e.

| KhludCiprian a răspuns:

Daca e acceptabila prin lege, este.

http://legeaz.net/......casatoriei

Da, nu este!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu prea îmi stă în caracter, da băi dă-o în viaţa mea, voi gândiţi când puneţi astfel de întrebări complet fără sens?

Ce treabă are legea cu faptul că eşti ateu sau eşti creştin sau eşti musulman? Unde se specifică în lege condiţii diferite pentru căsătorie în funcţie de religie?

Căsătoria e una (1), şi condiţiile sunt aceleaşi pentru toţi, TOŢI, indiferent de religie.

Gradul I adică rude de gradul IV, de regulă este interzisă însă prin excepţie uneori se poate, şi nu are nimic în comun cu religia.
Pentru veri de gradul 2, nu ştiu ce înţelegi tu prin "văr de gradul doi", aşa că mă abţin până explici.

Oricum, întrebare de sfidat logica.

| LaraClarice explică (pentru AdrianDihoricescu):

La crestini sau musulmani, primul obstacol in casatoria dintre veri este religia. Am postat aceasta intrebare, pentru a afla ce cred ateii despre acest lucru.
Imi cer scuze daca prin intrebarea mea am sfidat pe cineva.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru LaraClarice):

Din moment ce ateii nu au religie, era de-ajuns să vezi ce prevede legea.

| Vektor a răspuns:

La crestini este permisa? laughing

Nu poti sa faci copii cu rudele de sange de gradul 1, 2, 3 si paremis ca si 4 pentru ca exista un risc ridicat ca copilul sa se nasca cu malformatii fizice si/sau probleme psihice.
Asta ar fi in primul rand, iar in al doilea rand este de prost gust sa te casatoresti cu neamurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vektor):

Cunosc un caz in care s-a produs o casatorie intre fratii, adica erau 2 surori dintr-o familie, si 2 fratii dintr-alta familie, faza e ca unul din copii familiei s-a nascut cu o malformatie la cap si nu poate merge, atunci mi s-a zis ca e pedeapsa de la D-zeu si desigur eram copil si am crezut, mult mai tarziu cam prin clasa a VIII-IX am realizat de fapt era vorba de o boala produsa la nivelul genetic din cauza casatorii intre rude.

| Vektor a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt foarte multe cazuri de genul, iar cele mai cunoscute cazuri sunt cele din familiile regale care se casatoreau intre ei.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Doi frati se pot casatori cu doua surori fara probleme, nici de natura legala, nici de natura medicala( atata timp cat fratii cu surorile nu sunt rude pana la gradul IV inclusiv.). Din moment ce nu au nici o legatura de sange (in orice caz nu una apropiata) problemele copilului au alta cauza si nicidecum casatoria fratilor cu surorile.

| tsal24 a răspuns:

La atei e permis orice atata timp cat le convine lor.

| Vio_Violeta_1981 a răspuns:

Lara casatoria intre veri nu este permisa nicaieri. Tine de etica ateei nu au nimic de a face in asta!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Vio_Violeta_1981):

Hai nu zău happy

| Vio_Violeta_1981 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu zau tu boule sunt atee agnostica si nu sunt casatorita cu varul meu! Casatoria intre veri sau chiar si frati exista in biblie nu la atei..Crestinule destept cum s-a inmultit lumea daca au existat doar adam si eva?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Vio_Violeta_1981):

Înainte de a răspunde, fă bine şi mănâncă ceva, poate îti mai trec nervii. Faptul că nu eşti căsătorita cu vărul tău, n-are nicio relevanţa asupra întrebării. Faptul că între veri căsătoria este permisă are legătură. Înţelegi sau trebuie să-ţi traduc? Să-ţi fac o schemă? Sau mai bine citeşte tu codul civil art. 274 al. 2, si constată că "pentru cazuri temeinice in linie colaterală, gradul IV(4) se poate autoriza" cât despre văr de gradul VI, nici e cazul să mai discutăm, e permisă fără probleme.

Întrebarea era, dacă e permisă, nu dacă unu sau altu e într-o astfel de căsătorie. Cazul tău personal, e total irelevant.