| faranumemomentan a întrebat:

Salutare. Sunt un baiat de aproape 17 ani si vreau sa v-a zic si eu ce am pe suflet.
Toti prietenii pe care ii am ma resping si nu stiu dc, mereu cand ii intreb daca ies' p`afara sau sa mergem undeva zic ca au trebuie, sunt plecati, nu`i lasa, etc... poate ca sunt prea slab? am 1.67 si aproape 50 kg.
Tata, sora mea, cumnatu, si varul meu ma descurajeaza mereu, zic ca nu pot face nimic, ca sunt slab, ca sunt salbatic pentru ca stau numai in casa. Odata am vrut sa plec de acasa chiar daca nu aveam unde, noroc cu mama care m`a incurajat sa trec peste toate si sa nu mai pun toate prostiile la suflet, dar, la un moment dat te saturi sa te descurajeze toti si sa fi singur mereu, de multe ori cand ma uit in oglina ma intreb : "dc mai sunt pe lumea asta daca nimeni nu ma vrea? dc toti ma urasc?
As' vrea sa ma duc la sala, sa iau lectii de street dance, sa practic lupte libere, dar, cand stiu ca toti ma descurajeaza incep sa ma descurajez singur si imi pierd increderea in mine. Ce sa fac? Chiar nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc celor care au' citit si celor care ma ajuta. Respect!

Răspuns Câştigător
| ♥.Sagemix a răspuns:

Uite ce e. faptul' ca stai in casa sau ceva de genu' nu te face salbatic. inseamna doar ca ai nevoie de putin timp cu tine.
Daca ar fi sa o iei pe partea cu aspectul fizic, greutatea ta ideala ar fi undeva la 60 de kg. Asta nu inseamna ca acum trebuie sa mananci tampenii sa te ingrasi. Poate asa este constitutia ta.
Si te rog ceva. acele persoane care te evita din cauza aspectului fizic, nu`i mai numi prieteni. NU MERITA.

PRIÉTEN, -Ă, prieteni, -e, s. m. și f. Persoană de care cineva este legat printr-o afecțiune deosebită, bazată pe încredere și stimă reciprocă, pe idei sau principii comune; amic

Daca ei nu vor sa aiba nicio legatura cu tine, din cauza faptului ca nu 'arati, te misti, vorbesti, te porti ' ca ei, nu inseamna ca tu ai ceva. Inseamna ca au ei ceva, sau mai bine zis ca nu au nimic in creierasele lor de 2 bani.
Nu trebuie sa iti formezi complexe datorita unora care in mica lor lume, se vad perfecti.
Tu, pe de alta parte, cum a zis mama ta, nu ar trebui sa pui la suflet toate toate tampeniile alea. Fiecare are propria lui personalitate si propriul lui mod de a si`o dezvolta.
Ce`ti recomand eu. daca tu chiar vrei sa iei in greutate [ asta doar pentru increderea ta in sine ], incearca sa o faci intr-un mod sanatos, nu sa te indopi cu nu-stiu-ce minuni.
Ai putea intr`adevar sa mergi la sala, sa faci street-dance, dar asta sa o faci pentru stil de viata sanatos, nu doar ca sa fii acceptat de o societate in care majoritatea nu au un IQ peste mediu.
Nu o sa te mint, oamenii acum judeca dupa aspectul fizic, dar asta nu trebuie sa te descurajeze. TU esti placut in felul tau, nimeni nu e perfect, fiecare are 'acel ceva' care ii deosebeste de ceilalti. Tu doar ai nevoie de putina afectiune si putina munca sa gasesti ce ai tu special.

Nu mai baga tampeniile in seama, incearca sa iti faci alti prieteni, nu te mai obosi degeaba. Fa`ti o lista cu ce vrei sa schimbi la tine - pentru tine, nu pentru ceilalti - si vezi ce se poate realiza.
Sper din tot sufletul sa reusesti ce`ti propui >big grin

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu descuraja! Eu aveam 1, 98 m inaltime, si 66 kg. Multi rideau de mine, si la scoala, si pe strada. La 18 ani mi-am luat inima in dinti, si am mers cu un fost coleg de scoala la sala. Acolo baietii zimbeau cind vedeau un slabanog ca mine pe acolo. Insa am tras tare, si dupa numai trei luni, cind au inceput sa se vada schimbari, si cind baietii au realizat cit de hotarit sunt, au inceput sa priveasca la mine cu admiratie.
Azi sunt un barbat "bine", insa pot spune cu mina pe inima ca nu fizicul conteaza neaparat, ci atitudinea ta, cum te raportezi tu la ceilalti. Daca cauti sa te faci placut lor, daca cauti sa iti faci prieteni, esti deschis si treci peste cum arati, vei vedea ca poti reusi sa iti faci prieteni. Adesea insa un complex de inferioritate e tocmai cel ce ne indeparteaza de ceilalti. Si e normal, cine vrea sa stea de vorba cu un tip complexat?
Deci, nu descuraja, fii hotarit, si mergi inainte. Vezi ce poti face cu sala, cauta pe cienva cu care sa poti merge, daca nu merge singur, si cauta sa vezi unde e problema la personalitatea ta de esti atit de respins. Daca nu ai probleme in acest sens, inseamna ca cei de linga tine au probleme, si ar trebui sa iti cauti prieteni in alta parte. Insa cel mai adesea, problema se afla la noi.

| Nicoleta a răspuns:

Nu te uraste nimeni. Daca sunt persoane care te descurajeaza, nu inseamnca ca te urasc neaparat.Nu cred ca cei din familia ta te urasc.
Cat despre prieteni, incearca sa-ti faci altii daca vezi ca nu merge cu astia, sau intreaba-i ce au cu tine.Mai incearca totusi sa-i scoti afara.

| mihaibrasov a răspuns:

Ce sa-ti zic, daca nu te ridica cineva, e foarte greu sa te ridici singur. Daca nu iti place cum arati fizic mergi la sala, sau cumpara-ti niste gantere si da-i drumul la exercitii.
Daca vrei sa mai discutam poti sa imi scrii pe mihaidinbrasov@yahoo.com. Numai bine.

| matraguna1 a răspuns:

Nu poti fi compatibil cu toate persoanele pe care le cunosti. Uneori sa intampla sa nu fii cu majoritatea cunostintelor pe care le ai la un moment dat. Deocamdata ai 17 ani. Mai ai tot timpul sa cunosti alte persoane. In general lucrurile de schimba dupa ce pleci la facultate pentru ca atunci ai sa intalnesti oameni noi, care la fel, cauta prieteni/amici noi cu care sa socializeze si sa petreaca timpul liber. La partea cu fizicul, iti sugerez sa te apuci de pe acum de mers la sala si sa combini lucrul asta cu mese consistente (efortul fizic trebuie combinat cu multe proteine pentru ca in timp masa musculara sa se dezvolte). Nu strica niciodata sa faci "impresie buna" de la inceput. Vrei nu vrei, aspectul fizic conteaza, in special asupra propriului psihic pentru ca te comporti cu mult mai multa incredere in momentul in care te simti bine in pielea ta. Iar daca tu ai psihicul la pamant (esti descurajat, ai complexe cu greutatea, simti ca nu te poti integra etc) n-o sa rezolvi mare treaba nici cand e vorba de a comunica cu ceilalti si a te face placut.
bafta multa. sper sa te mobilizezi si sa incepi sa faci ceva pentru tine nu pentru ce spun altii.

| Sweet00gum a răspuns:

Tu nu ai vazut fete graaase sau slabanoage care stau cu baieti frumosi? fa ce simti, nu te lasa descurajat de ceilalti, vorbeste iar cu mama ta happy

| madia a răspuns:

In primul rand, daca prietenii tai te resping inseamna ca nu sunt prieteni adevarati.
Felul in care arati nu conteaza, trebuie sa ai incredere in tine. Nu te mai lasa calcat in picioare. Confrunta-ti familia, spune-le ceea ce simti, spune-le sa nu te mai descurajeze. Daca familia nu e langa tine, atunci cine ( vezi ca prietenii te-au lasat).
Nu te inchide in tine.
Daca vrei sa mergi la sala, sa mergi. Parerea celorlalti nu conteaza. Fa ce-ti place tie, ce crezi tu ca e bine pentru tie.
Fa-ti alti prieteni, uite: daca o sa mergi la sala, o sa gasesti tu cativa amici acolo.
Bafta.

| pauladrian a răspuns:

In primul rand fa-ti prieteni cu care crezi ca poti avea tangente. In al doilea rand numai pune la suflet ce spun altii, trebuie sa fi tu, mergi la sala fi obiectiv si numai pune botu la subiectivisme. Aici ai nevoie de sprijin material, intr-adevar conteaza si sprijinul moral. Azi, maine faci 18 ani, trebuie sa inveti sa ai incredere in tine, si sa stii cum sa iei decizii...cam atat. Multa bafta.

| anduta160 a răspuns:

Hey de ce gandesti asa? Tu ar trebui sa fii tare sa nu pui la suflet ce iti spun ei si sa le demonstrezi ca fara ajutorul lor poti ajunge cineva.Si care`i problema daca esti slab? Asta inseamna ca nu poti munci, asa este constructia corpului, poate chiar daca mananci mult nu te ingrasi.Asa ca curaj.Demonstreaza`le tuturor ca esti baiat bun.Bafta!

| narcisa a răspuns:

Daca nu primesti sprijin de la cei din jur ar trebui sa te incurajezi singur si sa practici un sport sau ceva de genu in care sunt implicate mai multe persoane de varsta ta.si asa eu zic ca iti vei gasi prieteni adevarati care nu te vor respinge.
succes!
fundita?

| faranumemomentan explică:

Multumesc pentru raspunsurile date, pentru incurajarea primita, pentru tot big grin... mersi mult, chiar mi-ati redat increderea in mine :X

| MeetTheMonster a răspuns:

Asculta frate ceti zic eu, te inteleg, am trecut si eu prin asta, in toata lumea asta, toti oameni au 2 fete, nu asculta criticle si descurajarile, fa sa-ti fie numa tie bine, daca vrei sa te duci pe afara, ia-ti castile, faci o plimbare, si meri acasa, si nu mai asculta de lume happy iti zic din propria experienta, si uite acum imi merge foarte binehappy

| piktor a răspuns:

Adica tu vrei sa urci la nivelul lor. staic a nu`i bine frate
tu trebuie sa-i faci pe ei sa coboare la nivelu tau
nu tu umblii dupa curu lor
adica dupa ce incepi sa-ti mai si bagi pl in ea lume sa vezi cum iti faci o gramada de peieteni.
nu te stresalaughingnu are rost pentru niste oameni cu 2 fete.

| ralukutzza a răspuns:

Deci pe bune nu te mai descuraja singur...sunt in aceiasi situatie c asi tine nu sunt slaba sau ceva d genu da toata lume imi spune ca nu stiu sa fac nimic ca nu sunt buna de nimic si stiu ca la un momendat te saturi cxa si eu m-am saturat si am plecat de acasa si tot nu s-a schimbat nimic asa ca degeaba oamenii ramn tot la fel tu trebuie sa fi tare si sa faci ce ai tu in gand nu ce iti ceri altii sau ce vor altii chiar daca ei iti spun ca nu iti va reusi demonstrazale ca nu e asa cum zic ei nu le spune nimic taci si punete pe treaba fa ce vrei tu si prieteni iti spun nu exista sunt doar cunostinte nu mai incerca sa iti faci prieteni nu sunt pe lumea asta eu nu mai cred in prieteni.bafta! daca ai nevoie vrodata sa vb cu mine sau cu cineva ma gasesti pe id raluca_elena_2007

| deuxx a răspuns:

Pai ar trebui sa le faci in ciuda tuturor celor care incearca sa te descurajeze. Sa ai incredere in tine. Vrei sa te duci la sala, sa iei lectii de street dance, sa practici lupte? Fa toate astea! Bine, poate nu poti sa te apuci de toate odata, dar alege una si apuca-te! E vacanta, ai timp, ai libertate. Acolo o sa cunosti sigur persoane cu care ai lucruri in comun si iti vei face prieteni.
Nu-ti mai face complexe. Nu are nicio legatura cu faptul ca esti slab, chill. happy
Si eu am 17 ani si nu ies foarte des din casa pentru ca nu am cu cine. Toti prietenii mei stau departe si se intampla rar sa fim toti acasa si sa putem iesi. Oricum nu sunt foarte multi. laughing Dar cati sunt, sunt buni. big grin Bine, eu sunt fata. dar chiar nu cred ca are vreo relevanta. thinking
Tine-ma la curent cu ce ai mai facut daca vrei. tongue

| Johnnytheb3st a răspuns:

Amice hai sa-ti spun niste chestii cu prietenii
1)Daca zici ca ei te resping nu te resping pentru ca esti slab sau altele
2)Nu te merita, poate esti un baiat de treaba, nu te cunosc, presupun
3)Incearca sa iti faci alt grup de prietenii, si eu am patiti la fel adica toti si'au luat impresiile in cap
4)Nimeni chair daca e mai gras sau mai inalta nu e mai bun ca tine, poate sunt doar mai posesivi
ps:eu nu mai umblu cu baietasii de la mine de bloc pentru acelasi motiv, am cautat sa imi fac altii prieteni si crede-ma chiar ma simt bine cu eiwinking
BaFta sper ca te ajuta ce tiam spus eu

| Nimicdespus_7705 a răspuns:

Hey!
Nu mai pleca urechea la tot ce ti se spune! Uite ce te sfatuiesc eu:daca tu nu ai incredere in fortele proprii, in idealurile tale, in ceea ce vrei sa faci.cum ai vrea ca altii sa te sustina? Chiar daca auzi comentarii negative, prefa-te ca nu auzi, ca nu iti pasa. Odata ce sti ce poti, nimic nu ar trebui sa te descurajeze.Arata-le celorlalti de ce esti in stare, apuca-te de asta cat mai curand( du-te la sala, practica lupte libere, etc)Nimeni nu traieste si decide pentru. tine. E alegerea ta daca vrei sa pui capat comentariilor de genul sau sa-ti plangi de mila.Incearca sa cunosti persoane noi, sa-ti faci amici noi, daca ceilalti se poarta asa(iesi prin parc, mergi la strand etc.nu mai sta toata ziua in casa). Lasa infatisarea, esti in crestere, iar fizicul nu este totul.
Eu am un amic cu o situatie asemanatoare si ne impartasim unul altuia problemele.Asta ar fi o alta solutie:sa vorbesti mai des cu cei din jur(cu mama ta, daca spui ca te intelege). Daca vrei sa vorbesti cu cineva, sa stai la povesti sau poate vrei o amica noua iti pot lasa id-ul meu, imi poti da un mesaj.
Nimeni nu traieste pentru. tine, ia amintehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah Sunt si eu in situatia ta ce naspa e sa te simti asa of! si eu st ft slab fizic ma refer si uneori ma uit in oglinda si deja ma satur de mine pur si simplu ma urasc uneori. Am avut si momente in care sa imi doresc sa mor dar am stat multt foarte mult si m-am gandit ca viata pff trebuie traita din plin si pentru ce as face ceva asa de rau adica sa imi iau viata "Nuu! Si am trecut si peste astea, inca mai sunt in situatia asta dar incerc sa trec peste si ma gandesc ca ma asteapta multe in viitor si chiar vreaulove struck sa ma bucur de fiecare moment degeaba stau suparat si sufar ca st slab, ca nu am prieteni, ca nu am cu cine iesii, ca stau prea mult in casa, cand as putea la fel de bine sa fiu fericit! tot acelasi lucru este o sa incerc sa nu mai fiu asa complexat de lucurile astea si sa nu`mi mai pese de nimic. Incearca sa fii tare si distreaza-te la maxim doar o viata avem:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu te uraste!
Am 12 ani si am vrut sa fug de acasa de 3 ori! Dar m-am gandit mai bine!happy
Mai ai un an si daca faci si facultatea scapi de tot!
Dupa aceia incearca sa iti faci prieteni care te respecta!
Fa bani din orice gandeste liber! De exemplu am facut odata 10 lei din o bucata de cascaval.big grin
Fa-ti o prietena si o relatie stabila!
Scopul tau pe lume e sa iti urmezi visele SI SA FACI BANI!

Nu esti slab esti potrivit acum am aproape 1. 70m si 63 de kg si arat putin gras!
Stiu ca nu pare ca am 12 ani da am! Am aflat viata mult prea repede!sad Mai trebuia sa astept. Dar nu am vrut si intr-o zi am rasfoit o carte despre ciclul vieti e uimitor!straight face

Daca ai cel putin muschi pe corp {mici} sau in brate nu trebuie sa mergi la sala! In viata nu iti trebuie muschi si creier!

Daca traiesti la oras incearca sa cumperi o vila la mare si te vei calma! Eu mai am 6 ani ca sa pot pleca de acasa!

MULT SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i lua in seama pe aia care te descurajeaza ca atunci si tu automat te descurajezi si nu mai vrei sa faci nimic crezand ca nu esti in stare si asa ti se duce toata viata pe p. vrei sa mergi la sala du-te, vrei la street dance du-te, vrei lupte du-te si dupa aia fale in ciuda.Si asta cu pretenii te resping ca zic ei nu esti destul de "mare" pentru ei da-i draq nu-i lua in seama cine te intreaba zici cai treaba. Fa ce vrei sa faci, nu mai sta ca asa trec ani si nu ai facut nimic.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebue sa incerci sa dai atentie celor din jurul tau de prieteni dar atentie numai celor ce stii bine ca te pot aprecia desi nu-ti arata (familiei) aratale ca tu nu esti un nimeni, incearca sa lupti cu vorbele celor din jur spunanduti sunt in stare sa pot face cemi doresc fi optimist si pune in practica cea ce ai in minte aratale de ce esti in stare. Eu stiu prin ce treci. Nu pot spune ca sunt slab din potriva am avut o copilarie grea, la scoala toti se luau de mine, parinti credeau ca nu-s bu de nimic pana intr-o zi.
Cand singur mi-am zis stop asta nu e cel care vreau sa fiu.
Si am inceput sa le arart ce pot face.
Acum viata mea s-a schimbat parinti ma pretuesc, prieteni care ma injoseau ar vrea sa fiu cu ei dar ii salut si atat.
Am 17 ani si sunt un om schimbat iti spun tot liceul ma saluta cand ajung la scoala fetele isi dau coate cand ma vad.
Si de spre faptul ca stai mult in casa, chestia e ca vara trebuie sa le arati tuturor ce poti eu am pornit cu munca de la 16 ani, munceam pamantul familiei impreuna cu bunici dar si aveam un job partime, iar acum stau mai mult prin casa.
Ce este ciudat pentru ca am avut tupeul sa spun cine sunt si ce pot face mi-a schimbatviata ti-am zis profii parinti colegi fetele rudele toti ma apreciaza. Deci nu-ti fie frica de nimic arata tuturor ca tu esti seful tau si usor daca te vei respecta pe tine ceilalti te vor respecta. Spunele stop eu sunt eu nu ma conduceti voi. Cu prieteni sa stii ca ii ai cat le dai sau cat ai fete prin preasma.
SALA ar fi un lucru bun pentru tine daca esti talentat dar daca te duci la sala incearca sa muncesti la dans sa faci oarecum performanta, sa nu te duci odata si apoi lasa ca nu-i de mine du-te si continua si intr-un an vei vedea rezultatele, pentru ca vei avea prieteni la sala intalnesti fete si de aici iti imaginezi tu.
sper sa te ajute ce a scris iti urez noroc si multa incredere in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locu tau mas duce si mas culca cum sa faci site cu ce tise intampla tie in viata asta e acum vrei sa sferim toti pentru tine faci o gagica si asta e faci alti prieteni si in locu tau nu mias mai face site despre viata ma te faci in primul rand pe tine de ras mai ales daca vad "prieteni" tai rad mai mult de tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Sincer am si eu aceeasi problema ca tine dar bine, stiu ce sa fac si oricum la mine e pusa altfel problema
Aceia nu se numesc prieteni ci cunostinte este o diferenta foarte mare.
Solutia ta in cazul asta e foarte simpla
du-te la sala, iti aranjezi corpul frumos, piept, abdomen, alea alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatu meu? bagati xxxx in toti...si tatamio ma descurajeaza in ultimu hal, el vrea sa fiu perfect ca zeus...am scandal pe cap ca dc nu am luat sala la examenu auto si prostii din astea.Dar prostu nu stie ca viata e stricata uneori? e cu esecuristraight facevrei nu vreistraight face
Si a da,pentru cei mai slabi de suflet,descurajarea duce la sinucidere.(nu te gandii la asta)Dar tine minte, invata din greselile tatalui tau pentru a nu-i calca pe urme, sa faci asta si copiilor tai.Eu pur si simplu urasc persoanele ce descurajeaza...dar le va veni si randul lor o data si o datahappy

| POziTiV a răspuns:

Pai uite ce te-as spune nu-i asculta si ocupate cu ce ai spus si ai sa vezi cum totul se va normaliza.si prin munka care o vei depne ai sa vezi cum toti isi vor schimba parerea!winking happy

| ASTR1 a răspuns:

Daca u crezi ca asta e rau stai sa-l vezi pe tatamio,iti vine sa te sinucizi cand il auzistraight face.E un mare prost,deoarece nu trebuie niciodata sa iti descurajezi fiul,dar el zice:pai da ma,bine ca ala o facut aia si u nu poti si blablabla, te considera ca esti ca alte persoane, daca ei castiga la loto si u trebuie sa castigi altfel esti oaia neagra.Trebuie sa fii perfect pentru ei,altfel "you are a loser for them". Sfatu meu? rezista pana pleci de acasa, deoarece acest tip de oameni nu pot fi schimbati. Dale pace si fa ce crezi u ca e binehappynu-i baga in seama, fi nesimtit.Nu trebuie sa faci ca ei, incearca sa inveti din greselile lor si u sa fii diferit.O data si o data vor ajunge pe mana ta, asculta ce iti zic eu.Si eu traiesc cu un nebun in casa(tu cu 4 dar al meu face cat 4happynoroc ca ma doare undeva si nu ma in intereseaza ca altfel as fi prin pamant.
(ps. am picat examenu auto azilaughing))de ia-ti vedea fata si ce vene ii ies pe gatrolling on the floor)