| Costin318 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt casatorit de 6 ani cu o femeie care este cu 6 ani mai mare decât mine. Avem 2 copii impreuna, unul de 4 ani și 8 luni și celalalt de 1 an și 3 luni. Cam de 1 an nu ne mai înțelegem deloc, ea spune ca ma iubește dar eu nu simt deloc asta si cu timpul m-am racit de tot de ea, nu mai simt nimic pentru ea. Eu muncesc de dimineata pana seara, adica plec la 6 dimineata si ma intorc la 16:30 stau 1 ora și dupa plec la minijob pana la 22:00, 23:00 pentru ca ea nu lucrează și nici nu vrea sa meargă ea la minijob si sa raman eu acasă sa am grija de copii. Toată ziua sta în casa, nu prea face nimic, adica are grija de copii nu pot sa spun ca nu are dar cam atât, mancare nu știe sa facă dar nici nu încearcă sa facă, la copilul cel mare ii da sa bea doar lapte și dulciuri, pufuleti, salam, nu ii da nici macar ce fac eu de mancare si la cel mic doar piept. În fiecare seara când vin de la munca ea ma întreabă ce mai mancam ca nu mai este nimic. Am încercat sa nu mai fac eu mancare cu gândul ca poate încearcă sa facă și ea dar degeaba. Lasam carnea în frigider nu se apropia de ea decât în ziua când expira si o arunca. Copiii nu ii scoate deloc afara toată ziua ii tine în casa.Ganditi-va cum ma simt eu cand ajung acasă la 22:00, 23:00 si cel mare ma așteaptă în usa si plângând ma întreabă dacă il duc putin afara.Am discutat de multe ori pe tema asta dar nici o schimbare. Anul trecut am decis sa divortam si i-am dus la mama ei, dar după câteva luni i-am adus înapoi pentru ca mi-a promis ca o sa se schimbe, ca ea se omoară daca o las, dar tot degeaba. Asa ca mi-am pierdut toată răbdarea, încet încet simt ca înnebunesc în ritmul asta si am decis sa divortam dar imi iubesc foarte mult copiii și nu stiu ce sa fac. Ma puteți ajuta va rog cu niște păreri? Merita sa continuam asa sau mai bine divortam? De schimbat nu o sa se schimbe, dacă nu s-a schimbat pana acum de acum nici atat.

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rufele se spală in familie, nu pe TPU.

| iulia0514 a răspuns (pentru darrio2007):

Corect Spus! Na ca ma și enervailaughing

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Alex8080):

Implicarea si sfaturile trebuie sa vina de la parinti, in primul rand. Noi cum drk am crescut, chiar si cu bataie si uite ca am reusit sa ne facem un rost in viata. Bineanteles nu toti. Uscaturi sunt peste tot.
Deci, RUFELE SE SPALA IN FAMILIE. Punct.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Intotdeauna merita sa te tii de cuvant, dragiste inseamna sa ramai langa cuvantul pe care ti l-ai datNu pot veni si bunicii sa o mai ajute? Mi-a olacut ce spunea un autor crestin ca el se bucura cand aude ca sunt soti care raman impreuna de dragul copiilor, ca e rar in ziua de azi sa mai fie persoane care pun ceva mai presus de propria persoana.Sunt convinsa ca Dumnezeu s-ar bucura daca ai alege sa onorezi legamantul casatoriei si sa te stradui sa fii un sot si un tata bun indiferent ce face ea.

| ania a răspuns:

Ati putea incerca si consilere maritala, Petrica Mihent din Oradea e un consilier crestin foarte bun, face si consiliere on line. Daca s-ar angaja sa faca schimbari bune si fata de o alta persoana care o mai intreaba cum sta, sunt sanse mai mari sa progreseze.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu ai venit sa ne intrebi ce sa faci acum 7 ani, inainte sa te insori cu una atat de mare, care are probleme masive de lene si de manipulare?
Esti om matur si muncitor, deci poti sa decizi ce vrei sa faci in viata asta.
Este evident ca te-ai insurat cu o pacoste si-i mare pacat de copilasi, dar cred ca trebuie sa iei o decizie serioasa, fiindca tu si copii suferiti, nu pacostea de nevasta-ta.

Pune-ti reguli clare scrise si batute in perete, ce trebuie sa faca fiecare.
Daca nu isi face datoria sa gateasca, spele si sa scoata copii afara, purcedeti la divort.
Deja te-a manipulat odata, deci stie ca te poate manipula cum vrae de fiecare data.
Chestia cu omoratul este o alta manipulare de-a ei, deci trebuei sa faci ceva legal si serios ca sa-si dea seama ca nu mai glumesti cu ea si trebuie sa te ia in serios.

| Costin318 explică (pentru Violleta2022):

Acum nu vreau sa mai facă nimic, trebuia sa facă pana acum fara sa se ajungă aici. Acum deja este prea târziu pentru ca nu mai simt nimic pentru ea. Ea crede ca am pe alta si de asta vreau sa divorțez. I-am spus ca ii dau 1000 euro pe luna pensie alimentara și ea ma întreabă ca asa tare vreau sa scap de ea de ii dau asa mult. Imi iubesc copii enorm și nu vreau sa le lipsească nimic de asta le dau atat. Ea mereu imi scoate ochi ca am pe alta, de fiecare data când plec de acasă și ma dau cu parfum imi scrie ca ma duc la alta. Eu nu am timp nici sa stau prea mult cu copii și sa ma odihnesc da pai sa mai am și pe alta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca ea se omoară daca o las. În acest caz, să o lași. Divorțezi și lupți să iei copii cu tine. Sau renunți la mini job și o ajuți zi de zi și ceas de ceas să se schimbe treptat.

| Costin318 explică (pentru sadrian46):

Am ajutat-o înainte sa kmi iau mini job, stăteam ieșeam afara cu copii dar ea în loc sa facă de mancare se odihnea ca era obosita. Am încercat sa o învăț sa gateasca dar nu vrea. Spune ca mai bine sa fac eu pentru ce sa învețe ea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Costin318):

E greu de decis ce să faci, în locul tău. Să nu vrea să facă nimic în familie, poate fi o pertubare de comportament sau ceva mai mult. Mediul familial este un cerc social foarte restrâns. Dacă ea stă numai la domiciliu și nu iese, nu are la cine să se raporteze ca să schimbe ceva în viața ei. Astfel ea trăiește o viață sărăcită de satisfacții lângă tine, și nici măcar nu își dă seama de asta. Sau poate suferă de un handicap psihic iar acest comportament ascunde aceasta. Este nevoie de o resetare a vieții de familie care trebuie să pornească de undeva. Cel mai bine și mai sigur poate porni de la tine. Dacă renunți la mini job ca să petreceți mai mult timp împreună, asta ar putea fi un început.

| Costin318 explică (pentru sadrian46):

Nu o sa se schimbe nimic daca renunt la mini job. Ea nu vrea niciodată sa vorbim fata în fata, mereu când plec de acasă imi da mesaje, spune ca ea nu poate sa vorbească fata în fata și cu prietenele ei la fel, nu se întâlnesc vorbesc doar prin mesaje.

| sadrian46 a răspuns (pentru Costin318):

Ea nu vrea niciodată sa vorbim fata în fata.
Nu se pune problema să vorbiți, să discutați, să faceți planuri ci să acționezi d-ta concret pentru mici activități concrete în care să o antrenezi, care să ducă la schimbări în viața ei.

| iulia0514 a răspuns:

Cum adică doar piept îi dă la copil? La 1 și 3 luni trebuie sa fie diversificarea completa pentru sănătatea lui pe termen lung! Voi nu aveți pediatru sa va spună cum să-l hrăniți? Iar cel mare de ce nu e la grădiniță? Scuze că-ți spun dar amandoi sunteți iresponsabili din toate punctele de vedere! Pana acum un an nu ai văzut ca nu e buna de nimic? Soluția e simpla divorțați și dați copii cuiva care sa știe cum sa îi crească unui copil de 4 ani nu îi dai dulciuri cel mult sunt permise fructele!

| Costin318 explică (pentru iulia0514):

Am văzut de înainte ca nu este buna de nimic, dar m-am gândit ca se schimba pentru copii nu pentru mine. Baiatul cel mare nu este la gradinita încă pentru ca suntem in Germania și încă nu l-au luat din motiv ca nu sunt locuri si trebuie sa asteptam pana se eliberează un loc. Dacă as fi fost asa iresponsabil pe cat credeți nu as mai fi mers atâtea ore pe zi la munca sa le fie bine la copii, pana la urma pentru ei alerg sa nu le lipsească nimic. 2 zile cat am liber pe săptămână și stau cu ei le gatesc mereu, cel mare cu mine mananca orice ii fac, nu cere lapte sau dulciuri.

| iulia0514 a răspuns (pentru Costin318):

Dar pana acum un an au fost toate bune și frumoase? Copilul cel mare avea o alimentație corespunzătoare? Îl scotea afara se juca cu el?

| Costin318 explică (pentru iulia0514):

Si pana acum un am tot la fel se comporta, a muncit 3 luni pana sa rămână gravida cu cel mic și atat.

| iulia0514 a răspuns (pentru Costin318):

Și atunci de ce doarme iartă-mă ai mai făcut un copil cu ea? Trebuia sa divorțezi din momentul în care ai văzut ca nu are grija de copil în schimb ai mai făcut unul să-l chinuie și pe ala! Știu ca sunt dura dar asta e adevărul și adevărul doare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine divorțează.

Răspuns utilizator avertizat