| anonim_4396 a întrebat:

Se mai merita in ziua de azi sa faci un copil? Sa iti sacrifici ani din viata doar sa cresti un nerecunoscator sau un nesimitit? Cititi tot ca sa intelegeti calumea.

Stiti toti in filme cand vedeti la masa sotia sotul si 1 sau 2 copii si fata imbracata stiil rebel baiatul still emo, si se cearta la masa ca vezi domne pe ei nu ii intelege nimeni si pleaca de la masa facandu-si parinti prosti si ei isi zic unu la altul " lasa-i, e peroada asta (adica adolescenta)". Desigur, nu putem crede orice vedem la tv dar eu din ce in ce vad mai multe cupluri de genul. Pe de alta parte vor fi persoane pe aici care vor spune " pai au ajuns asa din cauza parintilor ca nu i-au educat, e vina parintilor" si eu va spun ca gresiti amarnic. Eu cred ca in formarea unui copil, parintele are un procentaj de 25% influenta asupra lui, restul il area lumea care il inconjoara. Deci depinde mult cat il duce capul pe copil, daca atunci cand vede ca la scoala toata lumea se ia de un copil e alegerea lui daca se duce si zce,"vedetiva de treaba voastra, lasatil in pace" sau isi bate si el joc de acel copil. Cum e la gemeni, practic cand sunt nascuti sunt una si aceeasi persoana, depinde de mediul inconjurator cum ajung la maturitate. Reveninf la partea cu nerecunoscator si nesimtit. Cati auziti voi in viata de zi cu zi sa isi ajute parinti cu ceva? Orice? Cati auziti voi sa lase iesitul afara sau mai stiu ce alta distractie ca sa stea acasa sa ajute la ceva? sau sa ajute in orice fel? Mai nou parinti zic" lasa, sa se distreze" si dupa cand acesti copii au varste de 30 de ani si nu dau 2 bani pe ei (asa au fost crescuti) se plang in stanga si dreapta. Multi am intalnit care ar fi vrut copii dar pur si simplu nu vor sa faca pentru simplul motiv " de ce i-as aduce pe lumea asta? nu veci cum e? ". Daca nu ati adormit citit, ce credeti? Am gresit eu cu ceva? Daca da, ce?

Daca se merita sa faci copil nu dati numai motive bune gen pai ai cine sa te ajute la batranete (macar de ar faceo) sau chestii de genul, dati bun & rau.

44 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

In general, am observat ca acei copii de la tara sunt mai educati ca cei de la oras deoarece acolo parintii nu prea au bani ca sa puna sume exagerate la dispozitia copilului. In ceea ce ai scrs tu acolo in intrebare, mi se parea ca vorbesti despre "copiii de bani gata". Eu cunosc 2 cazuri cu pers reale si pe care, repet, le.am intalnit, ma cunosc, le cunosc si etc. In primul caz, persoanjul principal este o fata a carei mama este plecata, ea ramanand acasa cu tatal si cu un fratior mai mic. Nu are media generala 10 (este la liceu), o are peste 9 oricum happy Dar a preluat treburile mamei. Si in al 2. lea caz: o cunosc pe sora unei colege de ale mele de facultate. Are media 10 si isi mai si ajuta parintii. Bineinteles, amandoua sunt cam cu gandiri din acelea vechi. Nu indraznesc nici macar sa salute un baiat... Deci... Ce parere ai?

| Victoria275 a răspuns:

Buna dezbaterea. Nu e obligatoriu sa nasti un copil. E vorba de alegerea ta, ca om. Dumnezeu le-a spus lui Adam si Evei sa se inmulteasca. Nu le-a spus sa isi gaseasca o slujba buna si sa calatoreasca in toata lumea. Dar...cred ca daca exista persoane care se tem de conceperea copiilor vor trebui sa se revanseze fata de legea pamantului. Sunt atatia mii de copii care se afla in spital cu rani din neglijenta parintilor. Donati bani. Cumaparti-le hainute si va veti simti ca niste parinti. Ei nu sunt vinovati cu nimic. Am 15 ani, deci raspunsul meu, nu ma pot astepta sa fie pe masura asteptarilor tale. Am vrut doar sa subliniez faptul ca putem sa avem grija de toti copiii...

| SorinaSuciu a răspuns:

In primul rand arintele trebuie sa fie destul de matur in gandire ca sa poata educa si creste un copil. eu zic ca parintii au un cuvant de spus si in privinta anturajului copilului. nu ma refer ca trebuie sa ii interzica acele persoane ci trebuie sa il ajute pe copil sa isi dea seama ca nu castiga nimic stand cu acele persoane. stii cum se spune ''cum il cresti, asa il ai''

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NoName0x0):

" Ce parere ai?" cum am zis si eu. cine nu are ambii parinti sau viata de familie e mai grea, copii ies mai invatati mai educati, la cei cu bani nu toti. ori sunt idioti ori au fite de mare vedeta, ori habar nu au sa faca ceva. depinde de viata pe care o duci

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Victoria275):

"Am vrut doar sa subliniez faptul ca putem sa avem grija de toti copiii..." nu si cand ai 2 sau 3 slujbe si esti singurul lor parinte (adica doar mama sau doar tata), atunci trebuie si el sa se creasca singur. aici intervine " cat te duce capul", daca te apuci de furat spart droguri sau preferi sa stai linistit.

ps. ca ateu de "treaba " iti dau un sfat, numai pomeni pe dzeu vostru in fiecare post, e enervant. nu vedeti atei (mai idioti) sa zica la fiecare post care nu are legatura cu religia, la naiba cu dzeu" gen la religios " dzeu a zis a facut". sper ca intelegi

| Mussette a răspuns:

Consider ca se merita sa faci un copil, chiar 2 sau 3, atata timp cat le poti asigura un trai bun si educatie.
Copilul in general seamana arintilor. Prin educatie si suficient timp acordat lui, nu va fi o pierdere de vreme, ci o mare realizare. Acum depinde de fiecare ce vrea de la viata, de la copiii lui si cum a fost el crescut.

| PiciuTEN a răspuns:

PAi eu am 4 frati si ii super tare. Parintii mei sunt fericiti si mai ales TATa e super fericit cand ne vede ipreune la o masa. Ce sa zic sunt situatii in care ii vine sa se dea cu capul de dulap dar de cele mai multe ori rade cu noi ca si cum ar fi un frate. Iti dai seama 4 fete si un baiat.ce fericit ii. Eu zic sa faci copii ca nai nimic de pierdut. :*

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa.i! Dar si tu, ca un parinte cu bani, poti sa "nu arunci cu bani in copilul tau" si sa ii dai cu masura si doar atunci cand merita. Evident ca nici nu trebuie sa il lasi, mai ales daca ai o situatie financiara buna, in haine de 10 ani sau fara bani de mancare la scoala. Sa aiba bani cat sa fie pe linia de plutire, poate doar cu foarte putin mai sus. Sa.ti faci timp de copil, sa fi apropiat de el, astfel in cat sa iti dai seama cand e pe un drum gresit si sa nu.l lasi sa mearga drept pe acel drum, sa.l indrumi pe calea cea buna. Copiii simt slabiciunea parintilor, dezinteresul lor si profita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NoName0x0):

Ai dreptate, dar asta e. toti parintii zic " sa le dau ce nu am avut eu, sau, sunt tinseri sa se distreze" ma refer la cei bogati. si asa dau un betivi si drogati ca se "distreaza". treaba lor.

ps. tare avatarul tau laughing

| IcyBlu a răspuns:

Daca se merita sau nu sa faci copii, tu stii mai bine. Depinde ce vrei de la ei. daca vrei sa te stearga la fund si sa iti dea sa mananci cand tu nu vei mai putea de unul singur, da, fa. Daca vrei sa te falesti in cercul tau de cunostinte cu realizarile lor, da, fa. Daca datorezi copii societatii sau speciei, da, fa. Daca asa ti se cere, da fa. Daca esti de parere ca e un lucru care trebuie facut, da, fa. Daca jnduiesti la altii care au, da, fa. Daca esti de parere ca nu ai altceva mai bun de facut, da, fa. Etc.

Daca insa nu esti in stare sa ii cresti si sa le oferi ceea ce au nevoie, atunci nu-i mai face. Un copil nu are nevoie numai de masa si casa. Si pe un caine il mai scoti la plimbare, il scarpini pe burta, ii faci cate si mai cate. Da? Iar un copil nu e un caine.
Poti sa te faci luntre si punte si sa mergi in panzele albe pentru copil. E de admirat asa ceva. Insa nu crede nici un moment ca el iti datoreaza ceva pentru ceea ce faci pentru el. Copilul nu are datorii fata de parinti. Daca e ceva ce el ar intoarce parintilor este pentru ca el asa vrea, nu pentru ca asa trebuie. Iti recomand sa te apuci sa faci copii abia dupa ce vei renunta la mentalitatea care o ai in prezent.

*Nu am adormit. Ai gresit intrebarea. Sigur voiai sa intrebi altceva.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru ca imi sustii parerea si pentru ca mi.ai complimentat avatarul! big grin laughing)

| 1man1 a răspuns:

Interesant! Nu mi-a fost dat sa citesc inca o analiza atat de pertinenta vis-a-vis de acest subiect. Grea decizie! Eu am un copil din prima casatorie - un copil minunat - care a fost greu incercat de divort si multe altele. Ii sunt alaturi si incerc sa-l sprijin cat pot de mult. Cu sotia actuala, o persoana minunata care imi iubeste copilul am decis sa nu avem copii. Egoism? Teama? Responsabilitate? Poate!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 1man1):

Egoism nu, responsabilitatea nu ma sperie. Teama, da. de multe

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 1man1):

Poate par nesimtit, dar de ce ati decis sa numaia veti copii? avand in vedere ca sotia e "minunata"? sau va ajunge unul?