| CristinaCristi a întrebat:

Se poate boteza copil in romania cu certificat italian

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca se poate, cel mai bine iti poate spune preotul din localitatea de domiciliu. De altfel poti cere preschimbarea certificatului de nastere italian intr-unul romanesc, la starea civila de la primaria din localitatea de domiciliu. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Preotul zice una si episcopul alta, cel mai bine este sa mergi la episcopie si sa intrebi acolo ce acte ai nevoie pentru botez. Probabil ca iti trebuie o adeverinta de luare in evidenta a persoanei, un asemenea act ti-ar trebui de altfel si la spital, in cazul in care el se imbolnaveste si trebuie sa-l internezi. thinking

| ines a răspuns:

Da se poate eu am botezat fetita an Romania cu certificat Portughez.Depinde de preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu.fratele meu l-am botezat anul trecut in Romania el fiind nascut in Italia. dar cu certificatl italian nu reusesti.trebuie sa ai si un certificat roman.big grin

Răspuns utilizator avertizat