| aura_4634 a întrebat:

Sunt in concediu de maternitate, copilul meu are 8 luni, beneficiez de indemnizatie de 85% din salar.
As dori sa stiu daca anul viitor raman insarcinata si voi trece din maternitete in maternitate... ce indemnizatie voi avea?

3 răspunsuri:
| magda_1944 a răspuns:

Daca nu se schimba legea ceea ce este putin probabil vei primi 85% din cei 85%pe care-i primesti acum, sfatul meu este sa nu te grabesti cu o alta sarcina, da-i voie organismului sa se refaca mai ales daca ai si alaptat copilul pe care-l ai deja.Multa sanatate si sa cresteti mari.

| bluerose a răspuns:

Vei primi aceeasi suma pe care o primesti acum, bineinteles cu conditia sa nu se schimbe legea. Indemnizatia pe care o primesti se calculeaza in baza veniturilor salariale pe ultimele 12 luni inaintea nasterii. Si pentru nasterea celui de-al doilea copil se vor lua in calcul aceleasi venituri si nicidecum indemnizatia primita pentru primul copil.

| nicky a răspuns:

Daca se suprapune un concediu de maternitate peste altul pentru cel de-al doilea copil vei lua doar alocatia pana ce termini cu maternitatea pentru primul iar dupa aceea vei continua cu cel de-al doilea.