| MariaIoana a întrebat:

De marti, 11 octombrie, sunt angajata. Cand as putea sa raman insarcinata si in acelasi timp sa beneficiez de concediu maternal? Am tot intrebat, nimeni nu a stiut sa imi spuna exact. Spre exemplu, daca raman insarcinata in februarie, sau chiar martie, pana la sfarsitul sarcinii as avea 12 luni muncite. In acest caz, as putea sa benefiez de maternitate?
Sau trebuie sa am muncite 12 luni, ca doar apoi sa raman insarcinata?
Multumesc

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG 158/2005, art.7, trebuie sa ai un stagiu de cotizare de cel putin o luna in ultimele 12 luni si vei beneficia de concediu de maternitate, citez:
"ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."
Acestea fiind prevederile legale vei beneficia de concediu de maternitate daca ai naste dupa 11 noiembrie.
Alta este problema concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, pentru primirea acestora trebuie sa fi obtinut venituri supuse impozitului pe venit timp de 12 luni in anul anterior nasterii copilului, conform OUG nr.111/2010, citez:
ART.2.(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitãţi independente, venituri din activitãţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de urmãtoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la un an, precum şi de o indemnizaţie lunarã;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunarã." Numai bine!
P.S.Ti-am vazut intamplator intrebarea, de ce nu ai pus-o la Legislatie?

| darrio2007 a răspuns:

Ce mult ai. Vrei copil ca sa scapi de munca?

| MariaIoana explică (pentru darrio2007):

Am mai spus asta o data. Vreau copil pentru ca imi doresc. Daca as vrea sa scap de munca, n'am chef, nu merg.Citeste intrebarile mele anterioare, povestea mea si vei vedea ce inseamna pentru mine un copil si mai ales prin ce am trecut.

| PinkPanther a răspuns:

Sper ca nu vrei sa faci copilul doar ca sa scapi de munca

| MariaIoana explică (pentru PinkPanther):

Citeste si intrebarile mele anterioare, legate de copii si vei vedea cat de mult imi doresc un copil... si mai ales prin ce am trezut.

| Amorezatul a răspuns:

Poti munci si daca esti insarcinata, sa nu credeti ca munca inceteaza sau ca intrati din ziua 1 in concediu de maternitate! Regula era sa aveti minim 6 luni de cad v-ati angajat! Mai multe detalii gasiti pe site-ul http://www.legislatiamuncii.manager.ro/......tate.html! Succes va doresc!

| Lavinia218 a răspuns:

Minim 6 luni la locul actual de munca. si 1 an de zile de munca (toate joburile adunate sa ai un an carte de munca sau contracte )

| justitiarul a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu intrebi unde trebuie?
Incearca sa afli parerea utilizatorului Ioandelasal, cred ca e singurul de aici care te poate ajuta.Il gasesti la categoria legislatie, politic& social.

| ketanal a răspuns:

Din cauza persoanelor ca tine s-a ajuns la intrebari de genul "ai de gand sa faci copii" in timpul interviurilor. Sa te angajezi pentru a beneficia de maternitate este un comportament incorect si inselator in confrontul angajatorului. O maternitate comporta multe cheltuieli pentru angajator plecand de la taxe si ajungand la cheltuielile de substituire a persoanei.

| MariaIoana explică (pentru ketanal):

Si totusi nu inteleg care e problema ta. Imi doresc copil pentru ca unul l'am pierdut, multi dintre utilizatorii TPU imi stiu povestea. Iar acum, ca lucrez, intre timp mi-am facut analize si mi-a spus ca nu mai este nici un risc si pot sa raman insarcinata fara probleme. Deci e normal sa vreau sa fac copil atunci cat de repede, pentru ca ne dorim

| ketanal a răspuns (pentru MariaIoana):

Imi pare rau ca tu ai pierdut un copil, si ca ai trecut prin ceea ce ai trecut. Dar totusi nu scuz comportamentul cuiva care de abia se angajeaza, si vrea sa ramana insarcinata cu scopul de a beneficia de maternitate. Pentru ca dupa calculele tale, e o chestie programata. Eu oricum iti vorbesc din punctul de vedere a unei persoane care are o activitate in propriu, cu angajati. E normal ca persoanele care vor sa intemeieze o familie sa fie sustinute si protejate de stat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dauneze intreprinzatorilor.
E un cont cand tu lucrezi de ceva timp, si ok ramai insarcinata, si este alta treaba cand tu de abia te angajezi si deja planuiesti sarcina. Ma rog...

| MariaIoana explică (pentru ketanal):

Sarcina este planuita de mult, am asteptat rezultatul analizelor ca sa vad daca mai este ceva risc sau nu. Intre timp, m-am angajat. Si...sincer, ca primesc maternitate sau nu, mi'e egal. Intrebarea am pus'o informativ. Eu cel mai mult vreau copilul si atat.

| ierdna a răspuns:

Trebuie sa ai 6 luni muncite ca sa beneficiezi de concediul de crestere a copilului