| Adinutsaaa a întrebat:

Sunt indragostita de unul dintre ce-i mai buni prieteni! Nu ma gandeam niciodata ca o sa ajung sa simt ceva pentru el. (Suntem si colegi de clasa/banca ). Eu aveam o relatie destul de serioasa si el la fel cu colega ( prietena de-a mea pe timpul acela ) insa relatia lui s-a stins usor deaorece ea placea alt baiat si pana la urma a ramas cu acela. Nici eu nu mai am aceea relatie de cateva luni bune ( Ps: si aceea colega a contribuit putin la despartirea mea de fostul prieten). Ce pot sa spun el ma ajuta tot timpul, vorbeam orice, dar nu ma gandeam niciodata la el ca la un potential iubit. Insa de ceva timp mi-am dat seama ca de fapt il plac poate chiar prea mult. Pana la urma am dat cartile pe fata si am recunoscut amandoi ca de fapt avem sentimente unul pentru celalalt insa ne este putin "frica" sa avem o relatie deoarece este posibil sa nu mearga relatia si atunci nu va mai ramane nici prietenia ce a fost o data nici relatia. Plus de asta accea colega ( fosta lui iubita ) totusi ea are o relatie cu acela pentru care la parasit, de cand a vazut ca intre noi poate fi putin mai mult decat o prietenie incearca sa se c-am bage intre noi. Ii trage priviri, face ce face si sta prin preajma lui si alte gesturi care sincer ma deranjeaza. El spune ca nu mai simte nimic pentru ea dar nu are ce sa ii faca pentru ca nu poate nici sa nu vorbeasca deloc cu ea. Sincer nu stiu ce sa mai fac? pentru ca nu mai suport situatia... Sper sa aiba cineva rabdare sa citeasca ce am scris si sa ma poata sfatui in privinta acestui subiect. Va Multumesc

7 răspunsuri:
| b3b3MikutsA a răspuns:

Pai mai bine e sa ramaneti prieteni, chiar daca va placeti mult.Sincer nu e prea bine sa ai un iubit in aceeasi cls. am patit-o si nu mai vreau sper sa-ti fie de folos sfatu.Dar in privinta fostei lui iubite pot spune ca nu o sa-l mai seduca pentru. ca l-a sedus o data si p. tau a rupt relatia cu ea.Deci eu cred ca NU O MAI SUPORTA.Sincer PAREREA mea. FUNDA?puppy dog eyes

| liliana15 a răspuns:

Stivorba aia "incercarea moarte n-are"...eu zic sa incerci oricum nu ai nimic de pierdut decat sa te indepartezi mai mult de el si sa deveniti doar nis te"cunostinte"...si atunci cand vei fi cu el incearca sa il ti aproape treci peste orice,mai ales peste aia k ma si enerveaza si vin si o si bat, scuze am scapari mi s.a intamplat si mei, ai grija cf si luptawinking:*

| Loredanath a răspuns:

Eu zic sa incercati sa fiti mai mult decat amici daca nu incerci o sa iti para rau mai tarziu si trebuie sa invingeti teama aman2 vb cu el si spune-i sa fiti iubiti si daca doamne fereste nu merge promiteti-va unui altuia ca orice s-ar intampla dupa in cazul in care nu merge ramaneti amici ff buni :* cat despre fata aia trebuie sa ii spui lui sa nu o mai bage in seama si trebuie sa ai incredere in el. multa bafta:*

| dana85 a răspuns:

DACA sentimentele pentru coleg sunt reale, RESTUL NU CONTEAZA! dRAGOSTEA invinge tot, nu mai amplifica problemele, vezi doar sentimentele tale. happy

| noktambul a răspuns:

Pai, daca esti indragostita de el si sunteti si colegi de banca, mai insista un pic si o sa fiti si colegi de pat laughing Bafta si noroc in dragoste!

| Flav a răspuns:

Tu c-o relatie, amicul tau cu alta, apai, ce-i asta femeie? Crezi ca aici este una suta mie lei, ia-l te rog pe care vrei? Va bagati in relatii doar de dragul de-a fi cu cineva, cu timpul va dati seama ca nu simtiti nimic, va indragostiti de cel mai bun prieten, purtati ranchiuna colegelor sau prietenelor, cam asta e definitia majoritatea adolescentelor in ziua de azi, a celor care se cred printese, a celor care inca nu s-au copt, dar se comporta de zici c-au cucerit Everestul in picioarele goale.
Grow up!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

La varsta voastra lucrurile astea sunt schimbatoare (la orice varsta sunt dar cu timpul se schimba mai lent si in alte directii). Colega, fosta lui, este geloasa si ar vrea sa il aiba la dispozitie din orgoliu, chiar daca nu-l vrea. Problema este in definirea unei relatii si a sentimentelor. Sa fii cu cineva impreuna inseamna in primul rand sa fii prieten, apoi sa ai unele sentimente si activitati comune. Si au aparut poate pentru ca sunteti colegi si petreceti timp impreuna, desi fix relatiile astea intre colegi pot deveni o povara sau chiar un cosmar daca se termina urat - pentru ca o sa va vedeti in continuare la scoala, si situatii neplacute apar, imagineaza-ti ca te-ar parasi si l-ai vedea cu alta, sau invers.
Dar voi deja sunteti prieteni buni, aveti sentimente, va placeti si totul decurge de la sine daca nu puneti bariere. Daca le puneti, va chinuiti. Asa ca faceti ce simtiti voi ca e mai bine, nu ce credeti ca ar fi conform cu niste reguli tampite. Deja sunteti iubiti, doar ca nu v-ati sarutat. O sa aveti ceva in plus, nu renuntati la prietenie. Asa am vrajit-o si eu pe fosta laughing