| anonim_4396 a întrebat:

Sunt suparata si totodata probabil invidioasa pe altii care au familii frumoase, de exemplu iubitul meu chiar daca mama lui e plecata in strainatate, ii trimite bani si are posibilitati, mereu cand vine in tara petrecem timpul impreuna iar eu tanjesc de mult dupa reuniuni de familie si de multe ori imi dau lacrimile ca eu nu am o mama ca el.Cand am mers amandoi cu avionul in strainatate la mama sa si la prietenul sau, pe langa faptul ca eram super fericita imi venea sa plang siroaie ptc tipul acela de atmosfera [cu oameni faini intelegatori, care rad mereu si nu sunt negativi] e locul unde am visat mereu sa fiu.Sunt constienta ca cuplurile se mai cearta dar acolo era diferit,simteam ca ii pasa cuiva de mine,ca imi sunt respectate drepturile,intimitatea, ca sunt respectata ca persoana, la fel si ideile si opiniile mele.Acasa nu, acasa sunt tratata ca un copil de 10 ani chiar daca am 18.Inca intra mama peste mine la baie,nu mi respecta intimitatea, parintii mei se cearta din cauza banilor cum ca mama nu produce nimic in casa si se plange ca e mereu obosita, ptc se crede ca pe vremea comunismului, timp in care femeia statea acasa nu facea nimic si barbatul muncea de rupea.La noi nu vin neamuri decat foarte rar, ptc mamei nu-i convine de neamurile lui tata si din cauza asta nu-i convine ca nu sunt egal si nici el nu pare sa fie prea incantat cand neamurile mamei vin pe la noi.
Am uitat cum e sa ai un revelion si un craciun alaturi de neamuri, unde sa fie atmosfera frumoasa, mancare de toate felurile si zambete si toate astea. crying Eu nu mai am parte de asa ceva de la varsta de 5 ani.N-am iesit niciodata impreuna cu mama si cu tata la o pizza sau la un suc, ca o familie adevarata. crying Inteleg ca nu se iubesc si ca nu se suporta,dar datorita problemelor lor si despartirilor,batailor,stresului, strictetii si toate astea mi-au distrus perioade din copilarie care trebuiau sa fie acolo si sa ma bucur de ele crying(((((
Ii invidiez pe restul care sunt cu familia in oras, sau la pizza sau petrec timp impreuna ptc e tot ce am visat vreodata iar eu n-am avut parte si nici n-o sa am.Si ma doare enorm de mult si nu stiu ce sa fac in privinta asta.Nu vreau decat sa plec din casa asta sa nu le mai suport certurile si bataile.

Răspuns Câştigător
| MariusFD96 a răspuns:

Eu n-am avut parte niciodata de Craciun alaturi de toata familia. Ai mei se cearta din orice, aproape zi de zi. La fel din cauza banilor. Ma puneau pe mine sa imi caut de munca si sa aduc si eu bani in casa desi eu nici nu terminasem liceul pentru ca ne-am mutat destul de departe si a trebuit sa renunt. Pana la urma am muncit putin. Mai mult de gura lor. Acum in sfarsit am terminat liceul, sunt pregatit sa dau bac-ul si sa ma angajez ca sa pot trai pe spatele meu si sa nu-mi mai scoata ochii ca traiesc pe banii lor si sa fac dupa cum imi dicteaza ei. Eu ca baiat m-am impus si m-am certat urat cu ei de fiecare data cand ma simteam neindreptatit. Nu prea mai ai ce sa faci in privinta trecutului. Eu unul dupa un trecut in care am fost "zguduit" am devenit mai puternic. M-a intarit tot ce s-a intamplat in trecut. Deci nu am regrete. Chiar daca nu am avut o familie unita, n-am avut parte de niste parinti model. Mi-au facut viata un calvar dar merg mai departe happy Nici tu nu mai ai ce sa faci in privinta trecutului. Dar poti sa faci ceva in viitor. Poti sa ai parte de o familie a ta. Unita si frumoasa asa cum ai visat. Daca nu vei face greselile parintilor tai si ai invatat ceva din trecutul tau, atunci vei stii ce trebuie sa faci si ce sa nu faci de acum incolo. Deci nu regreta trecutul happy Pentru ca tot ce a fost, a fost ca sa te intareasca. Incearca sa termini tot ce ai de terminat (liceu/facultate) si fa cumva sa iti fie mai bine pentru tine, sfatul meu ar fi sa ii lasi in certurile lor si sa iti vezi de viata ta.winking

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, marita-te si intrii in familia baiatului!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti majora, abia acum iti incepi viata si poti sa o faci asa cum vrei tu

| mentholinks a răspuns:

"Stii ca viata-i nedreapta, orice problema o sa treaca, nu intelegi macar incearca, daca nu fa-ti bagajele si pleaca." Kepa

| D3I3 a răspuns:

Spune părinților tăi asta! Zi-le că vei pleca dacă nu se va schimba atmosfera, chestii de genu'.

| MedionTcO a răspuns:

De ce nu ii spui toate chestiile astea prietenului tau? Este adevarat, si eu am avut momente de astea. Problema este de la parinti. Nu au fost crescuti cum a trebuit si nu au avut conditii. Din cauza asta am ajuns si unii din noi sa nu traim chiar atat de bine. Intr-un fel, aproape toate problemele din ziua de azi pleaca de la bani, al naibii ei bani...