| anka a întrebat:

Sunteti de acord cu mine ca acei copii ai caror parinti lucreaza in strainatate nu sunt fericiti?

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Da. Pentru ca pe langa faptul ca sunt singuri parintii nu prea ii inteleg si cum nu pot fi langa ei apare o stare de tensiune ce persista. Banii nu asigura o fericire. Plus ca odata cu lipsa parintilor acesti copii cauta o familie. O familie gasita in anturaje nefaste. Si astfel viata unui copil e distrusa inca inainte de a incepe. Nimic nu mai poate fi la fel.

| Razvan a răspuns:

Da.Au tendinte sinucigase mai mari acei copii decat restul copiilor care cresc in familii normale.Pana la urma, te simti parasit si pustiit pe dinauntru.Starea fizica de singuratate o poti omori inconjurandu-te cu prieteni dar cea sufleteasca.Mai greuwinkingDaca as pleca mi-as lua copilul cu mine.Aici nu e de stat

| emy a răspuns:

Categoric, da.In afara de faptul ca au din ce trai:mancare, haine, si, poate, alte lucruri care le plac, nu au nici o bucurie.Si,Doamne fereste, unii ajung sa se imbolnaveasca de depresie si nu numai.Pe buna dreptate se spune ca banii nu aduc fericirea.Liniste iti aduc(in sensul ca nu traiesti cu grija zilei de maine), dar atat.

| ania a răspuns:

Da.

| Ana_6509 a răspuns:

Orice copil care nu beneficiază de atenţia şi afecţiunea părinţilor dezvoltă anumite frustrări şi cu siguranţă nu este fericit.

Răspuns utilizator avertizat
| cristianorudi7 a răspuns:

Pai normal ca nu sunt fericiti.pentru cine muncesc bietii parinti>

| Ramona_5995 a răspuns:

Da, sunt întru totul de acord cu tine, anca!

| Bubu_5492 a răspuns:

Nu neaparat.
profita de mai multa libertate, si fericirea o gasesc in prieteni, distractie,, etc.
iar cand vin parintii si li se impun anumite reguli si "nu e bine sa faci aia"etc, iti spun eu ca abia asteapta sa ramana iar singurihappy
sau na depinde...

| VictorSilviu a răspuns:

Sunt convinsa.

| M4RC3L a răspuns:

In majoritatea cazurilor (+80%), copii NU sunt fericiti...Mai sunt si exceptii, unde copii nu duc nici o grija si primesc bani in continuu de la parintzi si ii doare in c... (pe copii), aia sunt fericiti.

| camitza_1621 a răspuns:

Da sunt de acord cu tine.am avut un coleg in clasa face numai tampeni pentru a atrage atentia pe care nu o primea.intru final a fost exmatricul pacat majoritatea copilor care raman singuri. o apuca pe cai grasite banii nu aduc fericirea.copiii au nevoie de iubire.

| Bambinaa a răspuns:

Da.
deoarece aici se simti singuri, nu au pe nimeni
si chiar daca au matusa, bunic, bunica etc
nimeni nu-i poate inlocui pe parinti.
si nu sunt de acord cu ideea asta ca parintii sa plece si copii sa ramana cu bunica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca sunt de acord cu tine dar asta este situatiasad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea pleaca in fiecare an de acasa cate o luna in spania iar eu raman cu tata si sunt foarte fercita fiindca desi o iubesc enorm pe mama cat si pe tata stiu ca in scurt timp cand se va intoarce va veni cu strictul necesar si imi pot lua ce-mi doresc. Spre ex:acum dupa 2 luni plecate am chitara; laptop; plasma in camera; bicicleta; role; DVD nou; si camera la balcon. Dar nu zic:in majoritatea cazurilor parintii isi lasa copii de izbeliste dar nu si in cazul meu cat sunt sigura a multora

| anndr a răspuns:

Nu neaparat. pot fii si fericiti din anumite pct de vedere.