| wolder a întrebat:

Sunteti de parere ca un parinte poate sa iubeasca copiii in aceiasi masura? Eu sunt de parere ca de ex in situatia in care un copil este mare si nu este apropiat de parinte, adica abia vorbesc si nu au o legatura stransa, celalalt copil este cald, afectuos, bun si au o comunicare foarte buna devine o selectie in mintea parintelui si il iubeste mai mult pe cel care este apropiat, il favorizeaza si are o mai mare simpatie pentru el.
Astept parerile voastre.

7 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Ei bine, nu stiu de ce dar am senzatia ca parintii, atunci cand sunt mai mult copii, ii iubesc diferit. Am un frate(8 ani) pe care parintii mei l-au adoptat de la cateva saptamani. Tatal meu e mult mai cald cu el si se comporta mult mai bine cu el decat cu mine (de fiecare data cand ne vedem ne certam) in timp ce eu sunt mult mai apropiata de mama(vitrega). La un moment dat si copilul isi creeaza o selectie, dupa criteriul dupa care si parintele si-a creat-o. Bine, mai sunt si cazuri in care parintii se comporta la fel cu toti copiii. Numai bine!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Cred că la această întrebare se poate oferi un răspuns relativ deoarece totul depinde de ce fel de persoană se dovedeşte a fi părintele.
Poate fi vorba de cineva matur care ştie ce înseamnă a iubi şi a fi imparţial. Sau părinte poate fi cineva care îşi caută favoritul printre copii şi-l tratează preferinţial. Şi din păcate, există unii părinţi care nu-şi iubesc copiii deloc.

Cred că asta ţine de felul de a fi şi, după cum bine ştim, omul nu este o materie fixă.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un parinte tine in aceeasi masura la copii, chiar daca cel mai mic pare mai favorizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca parintii iubesc copiii in mod egal, numai ca atunci cand ei favorizeza pe unul dintre ei (din diverse motive) se creaza impresia ca unul este iubit mai mult decat celalalt.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Indiferent ca, copilul este mare sau mic, parintele tine la el tot in aceeasi masura.

| Cata240 a răspuns:

Wolder sa stii ca sunt de aceeasi parere cu tine. E cam inevitabil sa nu fie asa cum ai zis.

| CristiCristiano a răspuns:

Pai eu cred ca cel ce socializeaza mai mult cu parinti este mai favorizat asa ca cel mare ar trebui sa devina mai apropiat de parinte