| Totipentruunu a întrebat:

Trec printr-o situatie absolut ridicola sa zic asa dar si dureroasa.
Dupa 1 an jumate imi zice sa ne despartim dar desi a ales decizia asta, tot vine la mine.
Imi spune ca vrea sa ramanem amici[desi eu nu pot pentru ca tin la el si nu il pot privi ca pe un prieten] cand sunt mai trista sa zic asa se apropie cu gandul sa ma sarute, ma ia in brate.
In seara in care neam desp adica aseara ba imi zicea ca vrea sa fie cu mine, ba ca nu, ba ca se gandeste.
Spune ca se simte prea sufocat.
Acum eu as vrea sa ma impac cu el, desi e asa cum e el, cu tt defectele, doar ca nu mi se pare drept ca tot eu sa fiu aia care il cauta.
M-am umilit suficient aseara cand ii plangeam in fata si el tot a ales sa ne despartim.
ce pot face?
Nu imi ziceti sa nu-i mai rasp la apeluri pentru ca nu pot...simt nevoia sa il vad zilnik macar sa schimb o vb cu el. M-am obisnuit asa.cryingsi sufar

Răspuns Câştigător
| stefanutza27 a răspuns:

Inteleg ca suferi, dar cum ai mai spus nu vrei sa te umilesti si nici nu ti-as recomanda. Intr-o relatie comunicarea este foarte importanta. Intreaba-l de ce se poarta asa cu tine (ai spus ca are tendinta sa te ia in brate sau se apropie de tine cu gandul sa te sarute. Si intreba-l daca vrea doar o pauza de relatie( o pauza de relatie inseamna ca ramaneti fideli unul altuia, dar va comportati unul cu altul ca si niste amici) sau vrea sa se desparta de tot de tine. Tu ai spus ca se simte sufocat. Poate aceasta pauza de relatie ii va prinde bine. Poti alege discutia, umilinta sau poti sa te impaci cu gandul ca nu iti va mai fi iubit niciodata. Mie mi se pare ca doar din aceste 3 lucruri ai de ales.

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Prin cate povesti din astea vei mai trece pana cand vei intalni sufletul pereche,acea persoana care nu se simte sufocata, acea persoana care nu te lasa sa suferi, acea persoana care nu se joaca cu sentimentele tale(ti le apreciaza si ti le rasplateste)

| Zenithf a răspuns:

Cauta sa uiti, asta inseamna si sa te feresti sa-i mai raspunzi, eventual schimba numarul de telefon. Daca el te face sa suferi atat inseamna ca nu tine la tine, caci pe cel pe care il iubesti nu-l faci sa sufere, atunci nu-ti fa sperante desarte si pune tu punct.

| ELLSSA a răspuns:

Ah,nu are rost sa il mai crezi, ba te vrea/ba nu.
Oare pe altcineva?
Ce il poate impiedica sa fie cu tine?

| pisoias a răspuns:

Daca nu i-a pasat de lacrimile tale cred ca ar trebui sa-ti dea de gandit.Lasa sa treaca un timp, asteapta sa te caute el. Poate ca e vorba de o alta si pe tine te vrea de"rezerva".

| andrasstefan a răspuns:

Cu riscul sa ma trezesc cu un topor in ceafa iti spun coleaga ca cea ce faci tu te duce pe calea pierzaniei. tipul asta are 2 probleme
1:te vrea pe post de rezerva
2:are o problema psihica
ambele sunt perfect valabile.iti spun sincer ca vei suferi atit de mult timp cit vrei tu sa suferi.desi sti ca este mai bine sa te desparti de el, nu o faci iar asta se numeste teama su mai corect spus neputiinta.trezestete la realitate si nu mai accepta sa fii tamponul lipsei de inteligenta a tipului asta. daca ramai cu el, viata ta va fi un calvar tot timpul, fara el o luna sau doua.am ao amica care este exact in situatia ta, mai rau tipul respectiv este si casatorit si el nu renunta la nevasta nici cum pentru ea, dar batman ii spune mereu ca o iubeste. iubirea fara ratiune este egal cu ati trage un glont intre ochi de unul singur.nimeni nu te va ajuta, asa ca daca nu pui piciorul in prag, poti sa te vaiti cit vrei pentru ca cu vaitatul o sa ramai.o zi buna.ma gasesti pe mesenger: just_me_forever11.

| Borgir a răspuns:

Buna.Nu este chiar asa complicat1.Eu vad 2 posibile variante:
1 ori s-a saturat de tine si pana gaseste altceva se gandeste sa ramana cu tine pentru sex
2. daca inca mai tine la tine si omul chiar nu stie ce sa faca
In ambele variante este foarte important sa vorbiti si sa vedeti de unde a plecat problema ca sa o puteti rezolva.Comunicarea la timp este mai mult de 70% dintr-o relatie dupa parerea mea.O relatie o faci repede mai greu este sa o intreti.
Bafta multa.

| Inspiratie a răspuns:

Parerea mea din experienta este aceea ca tipul s-a obisnuit prea mult cu tine si de aceea confunda plictiseala si monotonia cu ceea ce este; iar faptul ca vrea sa fiti amici este datorat fricii ca s-ar putea sa mai tina la tine. Daca rupi legatura cu el doua saptamani, o luna vei vedea ca te va cauta el pentru ca va sti si cum este sa traiasca fara tine. Dar aceasta este parerea mea pentru ca in cazul meu, eu am fost baiatul numai ca pentru mine a fost prea tarziu sa mai repar ceva. Este o ipoteza pentru tine; orice s-ar intampla sa nu uiti ca dragostea se gaseste pretutindeni

| klark7410 a răspuns:

Ma asta te foloseste doar in caz ca nu mai gaseste alta si drept sa-ti spun daca va gasi pe altcineva sa-ti iei adio de la el asta in cazul in care nu se desparte de aia.