| georgy_9064 a întrebat:

Va multumesc tuturor pentru sfaturile si ideile date, dupa o discutie cu sotul meu mi-a zis ca vrea divortul...(eu nepomenind de asta). stiu ca avem probleme, dar nu stiam ca sunt asa de grave incat sa se ajunga la asta.sincer chiar il mai iubesc, in ciuda faptului k el nu mai simte nimic pentru mine, ca nu mai e atras de mine(vb spuse d el). asta e, se pare ca doar 6 ani a durat dragostea lui pentru mine.chiar nu vreau sa divortez dar dragoste cu sila nu se poate. dimineata am stat de vb cu el si am stabilit unele lucruri ca :fetita ramane cu mine, el poate sa o vada, nu vreau pensie alimentara.stiu ca o sa-mi fie greu, si mai greu o sa-mi fie atunci cand va fi ultima infatisare, dar trebuie sa fiu puternica ca sa-mi pot creste puiutul.ne mai auzim.

Răspuns Câştigător
| deealexx a răspuns:

Eu zic sa vrei pensie alimentara pentru ca e foarte greu sa fii singur si sa o iei de la inceput. gandeste-te la copilul tau, vrei ce-i mai bun pentru el. tatal ei cum doreste sa o vada daca nu contribuie la cresterea si educatia ei? daca a decis sa nu-i mai fie alaturi zi de zi, macar sa o sprijine financiar sa aiba o viata cat mai buna!

Tu trebuie sa fii foarte puternica! noi suntem alaturi de tine. Trebuie sa o protejati si pe cea mica de toate acestea pentru ca ea sufera cel mai mult. Parintii mei au un an de cand au divortat...si ne-am mutat din casa tatalui meu, in vara, imediat dupa bac...si, chiar daca am 19 ani. e greu. Foarte greu. Mare prostie sa divortezi cand ai si copil. Imi pare foarte rau ca s-a intamplat si la tine. dupa ce faceti partajul si incheiati toate actele, abia atunci iti vei da seama ce s-a intamplat si te vei putea detasa usor usor de tot chinul prin care ai trecut. trebuie sa fii tare, fetita are nevoie de tine. nu te lasa batuta oricat de greu ar fi! aveti grija de voi :*

7 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine... sincer... am vazut chiar de aproape un divort la colega mea... si ea a ramas cu o fetita de 3 ani si ii este greu, insa daca situatia este cea pe care ai descris-o tu atunci chiar ca numai are rost... eu una nu cred ca dragostea dispare asa fara nici un motiv... mereu este un motiv... iar in legatura cu pensia alimentara eu zic sa nu renunti... de ce sa renunti? e dreptul copilului tau nu? cine ia pensie alimentara pentru copil o face pentru copil logic asa e nu? banii aceea nu e pentru tine e pentru puiutul tau si are tot dreptul sa beneficieze... de ce sa iti fie tie mai greu si lui mai usor ...nu cred ca e normal si corect ...insa ranile tale acum sunt prea proaspete si gandesti asa ca esti suparata si dezamagita si te inteleg... insa nu spune nu asa fara sa te gandesti bine... lasa sa treaca un pic de timp, timp in care iti pui ordine intre ganduri... iar in legatura cu sotul tau... poate isi va da seama ce pierde dupa ce pleaca... asa a fost si cazul colegei mele... el s-a mutat si dupa divort a vrut sa se intoarca insa a fost prea tarziu...

| DenissaDeea a răspuns:

Imi pare foarte rau ca sa ajuns la aceasta situatie, cred ca iti este foarte greu dar ai sa treci peste cumpana asta cu copilul tau mai usor, chiar daca suferi acum, va veni si timpul tau cand ai sa zambesti din nou.mult noroc sanatate, fruntea sus si nu iti pierde increderea in tine, esti o persoana desteapta si mergi inainte ai un copil care te iubeste siti va fi aproape si sprijin mereu bafta.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pacat ca s-a finalizat asa... dar poate e mai bine... decat sa fi fost mai tarziu si mai urat... mai bine acum. Poate veti reusi sa pastrati o relatie de prietenie si sa-i poti cere ajutorul cand vei avea nevoie de el... Mult succes in viata!

| beba a răspuns:

Imi pare foarte rau sa aud asta.Trebuie sa ai putere sa mergi mai departe, stiu ca e greu si te doare insa fetita ta trebuie sa te vada puternica.Asculta ce spune si Oliana pentru ca este o femeie tare inteleaptahappySa ai grija de voi doua.numai bine iti doresc!

| 112 a răspuns:

Sotul tau nu te-a iubit nici 5 minute, deci ai scapat de o minciuna, din moment ce aveati un copil impreuna si el a ales usa... e ceva neinregula cu el.Sigur ca si tu ai gresit, in cazuri de divort nu poate sa greseasca o singura persoana dar eu zic ca va regreta(ma refer ca fata voastra o sa il urasca mai incolo).
Oricum sa ai grija de fetita si continuati viata, bucurate de ea, cauta pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat si gandeste-te de 2 ori inainte de a face pasul casatoriei.Acum sti de ce.

| printmaster a răspuns:

O sa vezi ca fetita ta o sa iti dea atata bucurie ca nici nu o sa mai conteze ex-sotul tau. eu am crescut fara tata iar sora mea vitrega nici ea pentru ca tatal ei a divortat de maicamea. cel mai bun lucru ca re s-a intamplat ala a fost! acum sora mea nici nu vrea sa auda de el si ala o suna...
Pensia alimentara e un drept al tau si o indatorire a lui ar trebui sa ceara el sa o poata ajuta pe fata lui dar daca vrea sa iasa cat mai ieftin tot scump o sa plateasca.
Mai inainte de a divorta du-te la biserica si roaga-L pe Dumnezeu sa aiba grija de fetita ta si de tine. Nu stii niciodata ce poate face Dumnezeu pentru tine.
Revin! Poate omu ala are foarte multe lucruri impotriva ta si a prins momentul sa te loveasca cu vorbele. Poate ca nu o sa divorteze dar daca poate sa isi paraseasca copilul sufletelul acela mic stai linistita ai scapat de un baiat fara putere si inima si care vrea sa traiasca doar pentru satisfactia lui.
II urasc pe astia care isi parasesc copiii pentru ca nu sunt in stare sa indure prezenta celuilalt. sper sa nu ajung niciodata sa fac asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba vrei pensie alimentara. este dreptul copilului, este pensia fetitei, nu a ta. si apoi el pleaca ca un holtei? nu lasa nimic in urma? copilul l-ai facut singura? trebuie sa fie responsabil sa stie ca are un copil si trebuie sa ii poarte de grija. deci cere pensie alimentara pentru fetita. lasa-l sa plece daca atat a fost dar are datoria sa dea bani pentru fetita. acum nu vrei pensie din mandrie, dar mai tarziu vei vedea cat este de greu cu un salar si sa ii oferi copilului ceea ce are nevoie. oricum bine ca ai vb cu el si ca pleaca. iti este greu dar fi tare. nu cred ca il mai iubesti. este doar un atasament si o obisnuinta. nu cred ca poti sa-l mai iubesti dupa tot ce a facut. cel parasit crede ca mai iubeste... capul sus, nu ai pierdut un sot...ai scapat de un om care nu te iubea si nu te respecta. deci tu esti in castig. fii tare, pentru fetita ta, sa nu o faci sa sufere cu tristetea ta. e greu si te inteleg, dar tie iti este mai bine fara el si cred ca si fetitei. o sa vezi daca va veni sa o vada sau va... uita. oricum aici ai prieteni si nu vei fi singura. vreau sa cred ca vei tine legatura cu noi. fii puternica si multumeste lui Dumnezeu ca nu e mai rau. curaj, draga mea, viata merge inainte si depinde de tine sa ti-o faci frumoasa. ai si parintii alaturi de tine seci nu esti singura. divorteaza repede in liniste si mergi inainte cu fruntea sus.