| MARGARETA199734 a întrebat:

Viitorul meu soț a plecat azi in Londra pentru 5 saptamani, pe 2 Octombrie se întoarce inapoi acasă.
Mă simpt "pustie" am stare de melancolie, de singurătate, imi pliseste, tot astept sa ma sune, sal simpt mai aproape de mine, ce sa fac sa fiu mai bine, sa imi găsesc ceva de facut, dațimi ideii cateva activități?
Pribabil peste cateva zile o sa ma simpt mai bine, pana cand ma obișnuiesc cu ideea ca nu mai este langa mine.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Taman bine sa intorci casa cu fundul in sus, sa faci curatenie generala, sa speli covoare, perdele, geamuri, cuverturi, sa speli paharele si farfuriile din dulapuri, sau sa rearanjezi in casa.
Sa faci gemuri, compoturi sau orice iti trece prin cap.
Sunt atat d emulte de facut intr-o casa si daca le faci acum, cand vine o sa ai tot timpul din lume sa stai cu el.

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Si al meu sot este plecat 2 saptamani in Grecia, acu' 3 zile a plecat. Simt ca a plecat de 1 luna, nu doar de 3 zile, atat de goala este. Nu mai imi arde de nimic, abia mai ies din casa sa vad soarele pe cer. Sunt doar drum serviciu-casa-serviciu si cateva iesire pe care le fac cu cainele dimineata si seara. Desi noi zi de zi comunicam pe Facebook si la telefon. Oricum stiu ca zilele trec repede.

Daca tot esti insarcinata o poti chema pe mama ta sau soacra, sa te ajute la activitatile de curatenie din casa si sa mai ai pe cineva sa comunici. Daca te pricepi cat de cat la pictura, ai putea sa pictezi cate ceva pentru camera copilului, doar sa-ti mai treaca timpul.
In timpul saptamanii mai poti iesi prin oras la cumparaturi pentru bebe, shopping-ul e un tratament perfect de a te scoate din melancolie, tristete, te elibereaza de efectele negative.

Si eu zilele astea am misiunea de a aranja casa dupa bunul plac, de a picta cate ceva pentru a le vinde pe un site, iesiri doar in weekend le fac, caci in timpul saptamanii sunt prea obosita de la munca si nu prea am chef.

Hai, a la tine a mai ramas un pic si vine acasa in curand! :-) kiss

| vocea a răspuns:

Asculta muzica, fa de mancare vorbeste cu o prietena si stai calma ca va vefeti voi

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu stiu cum cineva ajunge atat de dependent de o alta persoana. Te mai miri ca isi tai multi venele cand se intampla ceva rau cu sotul/ sotia lor.

| seth2016 a răspuns:

>> Mă simt "pustie" am stare de melancolie

Fa-ti de cap. Dupa ce te mariti nu o sa mai ai timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea citi o carte, astfel nu te.ai mai simpti pustie. Fara carte viata e pustiu!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Eu, in locul tau as "rasturna" casa. Adica as face curatenie generala "la sînge", profitînd ca nimeni nu ma incurca. In plus, e toamna, e vremea conservelor. Ai treba... destula.

| FoundYouLover a răspuns:

Bună! Eu zic ca poți să vorbești cu el la telefon sau pe internet din când în când (nu-l stresa prea mult) si intre timp să-ți găsești altceva de făcut, ceva care să-ți ocupe mintea.Citeste o carte sau o revistă, joaca un Sudoku sau un Majong, uita-te la un film bun. Daca tot îți lipsește, incearca să faci ceva ce lui îi place, te va face să te simți mai apropiată de el si să-l înțelegi mai bine, plus ca poate ce-i place lui îți place si tie intr-o anume măsură.De exemplu, poate tie îți place să bei o bere cu lămâie uneori, iar lui îi place să bea wisky.Dar în cazul ăsta va place alcoolul ocazional, doar alt tip de alcool.Bea si tu wisky dacă lui îi place, dar dacă ți se pare prea tare combina-l cu limonada sau suc.Alt lucru pe care l-ai putea face ca să nu te mai gândești la el, să te țină ocupata ar fi să ajuți pe cineva dacă vezi că are nevoie de ajutor, chiar și un necunoscut.Prinde bine.

| n1445 a răspuns:

Este ceva normal sa ii simti lipsa, dar sunt si avantaje in a fi singura. Poti face orice doresti fara sa fii deranjata de cineva. Ai putea sa iti cauti noi hobby-uri, plimba-te prin parc, mergi la alergat, citeste, picteaza, mergi la cumparaturi... sunt o multime de lucruri pe care ai putea sa le faci. Plus ca nu ar trebui sa te simti atat de rau pentru ca vine inapoi nu a plecat definitiv.

| 19adrian19 a răspuns:

O idee buna sa iti gasesti ceva de facut! poate te-atrage un joc pe Facebook. laughing dar ai grija sa nu te corupa! Asculta muzica, cheama o prietena pe la tine, iesi in parc, viziteazati parinti, orice! dar, nu cauta un inlocuitor, si nu ''bate'' cluburile. laughing