| 4evergentleman a întrebat:

Voi când vă simțiți foarte depresivi,triști ( nu mă refer neapărat la cei cu depresie) puteți să socializati cu cei din jur,familia,la locul de munca,prietenii? Eu am starea asta morbidă când ajung la neamuri pe dincolo și mă simt și mai singur printre neamuri,că nu-s apreciat,băgat în seamă,iubit,înțeles și automat printre ei intru într-o depresie crunta! Am mai avut ocazia de câteva ori sa merg la ei și am tot taiat-o de acolo după câteva zile inapoi în țară,mă simțeam efectiv mai singur decât acasă unde nu am pe nimeni,simțeam că sunt în plus acolo și că nu sunt deloc apreciat,mă simțeam marginalizat! Mai are rost sa merg acolo doar că cu banii e mai bine daca așa m-am simțit sau sa stau in țară și să îmi caut de lucru? Mi teama că iar o sa pic într-o depresie și mai gravă când ajung acolo,odată îmi trecea prin gând să îmi pun capăt acolo că nu mai puteam,eram mega depresiv,sufletul îmi era sfâșiat,starea dispoziției! Efectiv am ajuns sa mă simt străin între neamuri,nu știu dacă din cauza că m-am obișnuit să stau singur și mă simt inconfortabil între oameni pe care trebuie sa ii vad zilnic și care nu mi sunt unii neapărat simpatici,dar trebuie sa conviețuiesc cu ei odată ce ajung acolo nu am prieteni nu am mașina sa ies unde vreau eu ca aici doar într-un loc știu să mă duc și ăla e deprimant,sa mergi nu ai unde că orașul e la ceva km de casa,nu ști nici unde sa te plimbi sa nu te pierzi pe acolo,cu neamurile de acolo nu prea comunic la tel,și e ciudat sa ne prefacem sa ne dam cate un tel daca nici acum nu ne vorbim la telefon și să o facem doar că sunt eu acolo,de fapt înafara de o ruda,doua restul nu mă sunau și nu simțeam nici eu sa ii sun.
Așa că tot am tendința să fug de acolo nu mă simt deloc ok,e foarte ciudat în ce stadiu am ajuns și hal din cauza depresiei și a anxietății sociale,e o umilință,nu mă apreciază nimeni dar îi înțeleg că sunt prea depresiv de multe ori dar nu aleg eu asta,depresia nu poți să o controlezi când vrei tu,când te ia te rupe la fel și anxietatea și agorafobia.
Ce pot sa fac in situația asta? De ce mă simt așa acolo? Oare o fi că simt că nu mă iubesc? Și că mă simt singur de când mi-a murit mama. Nu stiu daca ei mă bagă în starea asta sau eu datorită gândurilor negative și a proiectiei mentale dar cert e că am mai fost și am taiat-o de acolo. Simt că nu mai am nici o conexiune cu familia,că au devenit reci,distanți,insensibili,indiferenți,unii aroganti având în vedere că nu discuta cu mine.
Ce se întâmplă cu mine?
S-au și comportat aiurea unii din ei și tot pe mine m-au acuzat că aș fi făcut-o fiind uniți și eu singur! Cu alte idei singur vad că nu mă descurc aici dar acolo nu mă simt ok,nu mă simt deloc acolo când sunt printre ei că și cum aș fi paralel și în plus. Sunt eu problema sau ei?
Sunt condamnat la sinucidere că oricum o dau e rău, e tragic.
De ce tot simt sa fug de acolo?
Ce ați face in locul meu?sad

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pai asa se manifesta anxietatea.Mereu ai chestia aia ca ești respins, nu te simti confortabil cu anumiți oameni, iar dacă acei oameni au și o atitudine aiurea e mai nasol.

Eu nu suport sa stau cu neamurile din partea lui tata.Sunt genul de omeni ce încearcă mereu sa te facă sa fi mai prost, mai sărac, mai insuficient.Mereu au mistouri în program sau încep discuții conflictuale (dacă noi doi ne-am certat acum în an da am trecut peste, se trezește mereu unu sa zică "da cum a zis x de tine anul trecut" sau mai știu eu ce doar sa atate).

Pe neamurile mamei nu le prea cunosc, iar cu altfel de neamuri sunt pe concepție diferita.Si atunci cum sa ma simt ok.

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Așa merge la muncă și mi-aș croii singur drumul imn viață

| 4evergentleman explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Deci e mai bine aici în tara? Dar nu pot lupta singur cu facturile cu mâncarea cu totul, nu mai am părinți stau singur, nu am încotro de aia zic că oricum o dau e tragic nu ajung bine cu mine însumi, parca as fi blestemat. Și acum 3 ani eram printre cei mai cool useri înafara de hammurabi pe asta nu îl pot surclasa nici cum, eram amazing, dupa ce a murit și nu am mai avut bani multi s-a dus totul pe apa sâmbetei, daca aveam și primeam banii aia eram ok dar nu se mai poate trebuie să muncesc, nu fug de munca muncesc chiar și cu problemele astea dar am ajuns într-o stare de dispare că nicăieri nu e ok, nu mai pot lupta

| timidu89 a răspuns:

Singur te simți lângă orice ruda? Asa ma simțeam și eu dar acum sunt ok.

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Cum ai scăpat? Da parca mai singur decât acum când locuiesc singur cuc, îmi dau o energie negativă

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nici eu in stări din astea nu pot vorbi cu nimeni, parca nu am chef de nimeni si nimeni de mine, dar la ce paragraf ai scris aici trebuie sa il mai citesc odata ca sa mai pot spune ceva

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Ai timp scumpi să citești cat vrei tu happy Stările astea pot dura și luni de zile cu mici excepții când nu le simți,de aia susțin că depresia e un iad veșnic din care greu de tot mai scapi,nici nu știu ce să fac să rămân aici în tara sau acolo unde nu mă simt deloc iubit,băgat în seamă,apreciat așa cum sunt eu,înțeles,acceptat! Toti sunt extrovertiți,șmecheri de calibru și eu sunt un om cuminte,plictisitor,diferit, mă simt ciudat între ei.
Sunt constrâns să stau cu ei desi nu îmi face plăcere decât să stau ca un monstru in camera mea de sus. E complicat,toată viața mea e complicata,nu sunt nici cel mai sociabil sa zic că mă adaptez acolo și aici mi greu. Sunt unul dintre cei mai deștepți din familie dar depresia și anxietatea mi-au distrus viața, parca as fi nebun, nu mă pot accepta așa cum sunt, de aia ziceam sa iau droguri decât să fiu văzut că sunt depresiv și va nu scot un cuvânt între atâția oameni mai ales că sunt șmecheri nu fraieri sau oameni simpli.
Daca simți asta o zi doua hai trei sau patru e ok dar când o simți ani de zile sau luni sa vezi că nu mai vezi Luminița de la capătul tunelului. E ciudat că eu eram smecheras și al dracu și de cand am astea sunt așa, că aș fi că nu aș fi parca tot aia e pe lumea asta nu aduc nici o contributie mă simt foarte nefolositor și familiei și societății și vizavi de mine.
E complex că numai ce se confruntă cu așa ceva pot înțelege de ce sunt eu așa sau de ce am devenit așa happy

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Sper ca o sa "te faci bine". Si eu mă consider o persoana plictisitoare, care niciodată nu face glume bune, efectiv intru foarte greu intr-un grup iar in familie nu sunt asa de, nu stiu, interesanta

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Mno, câți ani ai?happy
Am câteva pisici negre in curte, vrei sa îți dau și tie una?hee hee
Poate tu te ai acceptat așa cum ești, la mine procesul vad că e de lunga durata

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Da chiar vreau big grin
Nu, încă nu m-am acceptat si încă sper ca voi găsi pe cineva care sa mă accepte asa cum sunt, cu bune si cu rele

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Câți ani ani? Daca nu ești grasa te iau eu happy dar dacă ești minora atunci nu că îmi place libertatea laughing

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Dar mă iei și pe mine cu pisica la pachet laughing

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ei, nu e frumos sa întrebi fetele cati ani au, dar grasa nu sunt. big grin
Eh, cine stie, poate da, poate nu.

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Hmmm nu imi plac fetele nehotărâte laughing
Las că și voi ne întrebați uneori câți cm purtam acolo jos așa că suntem equal big grin
E normal să te întreb, că nu știu cu ce categorie de vârstă discut. Ar trebui sa il iei ca pe un privilegiu că eu nu întreb pe oricine așa ceva, dar nu e bai că mă fac eu ok, acum sunt afectat că am jucat la păcănele îmi revin eu și tot trec la vânătoarehee hee

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Da, mersi. Sunt minora, daca chiaaaaar te interesează.happy

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Mulți înainte atuncihee hee

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ms la fel. Îmi pare bine ca te-am "cunoscut". Sa ai o zi buna!

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Plăcerea e de partea mea happy
Sa fii iubita și cuminte. La fel!

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Daca vrei. putem fi prieteni

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Pai suntem prieteni happy Când implinesti 18? Te pot aștepta cum o asteptat-o Romeo pe Julietahee hee

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Mai ai de asteptat un pic (:

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Aștept aștept laughing
Ce zodie ești? De unde ești? happy

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Varsator, Cluj Napoca

| 4evergentleman explică (pentru ILoveBlackCats):

Eu sunt rac și sunt din Timișoara.

Răspuns utilizator avertizat
| 4evergentleman explică (pentru DracuIa):

Supraviețuiesc laughing sunt și drac, vampirii m-au atras mereu de mic
Tu mai ai probleme cu vecinii?

Răspuns utilizator avertizat
| Mitzupitzu a răspuns:

Eu as merge in armata. Au aia grija sa nu ma plictisesc.

| 4evergentleman explică (pentru Mitzupitzu):

Și eu m-aș duce dar am anxietate nu mă primesc laughing dar și așa m-aș duce, a și am probleme și cu coloana.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru 4evergentleman):

Gasesc cu ce sa te trateze militarii si de anxietate si de problemele de coloana!laughing)

| 4evergentleman explică (pentru Mitzupitzu):

Vrei sa mergem noi 2? Cat plătesc?

| Solann a răspuns:

Nici nu am putut citi tot. Doar inceputul si sfarsitul.
Sunt condamnat la sinucidere? Gresit!
De ce noi romanii trebuie sa traim numaidecat cu neamurile?
Cauta-ti ceva de lucru singur, fara sa ai obligatii fata de ei. Si va fi perfect. Vei fi singurul tau stapan, fara umilinte.

| 4evergentleman explică (pentru Solann):

Și comportamentul lor m-au afectat și dacă nu m-am simțit de 2 ori ok acolo sau de cate ori am fost și am fugit nu știu de ce a treia oară ar fi diferit, mai ales că am pierdut multi bani la păcănele și m-au băgat și mai tare in depresie, mă duc acolo depresiv și fără nici un ban și cu moralul la pământ, greu de crezut că ar fi altfel nu știu o iau și eu logic deși uneori lucrurile nu stau tot așa.

| Solann a răspuns (pentru 4evergentleman):

De ce joci la pacanele? Lasa-te!
Asta e o cauza a problemelor tale.

| 4evergentleman explică (pentru Solann):

De prost, că e un viciu de care greu mai scapi, sau e un refugiu a problemelor mele existențiale

| Solann a răspuns (pentru 4evergentleman):

Gaseste-ti alt refugiu. Ceva care sa te si ajute in viata, nu sa te distruga.

| marianduicu a răspuns:

Cred ca terapia ar ajuta.
Nu te gandi atat de departe. Sinuciderea nu este raspunsul, nu este niciodata solutia.
Este doar o perioada proasta. Daca nu te simti bine, stai departe de locul acela. Nu mai pune presiune pe tine, nu te mai stresa. Incearca sa ignori orice remarci vin spre tine ce vin din partea lor. De multe ori, oamenii nu vor binele, dar nu stiu sa exprime asta.