| Oanny a întrebat:

"Vreau si eu parintii mei!"
Semnati petitia daca va pasa... http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/index.php?re s=no_seria_bi
:*

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

@pup tu ai citit macar ce ai semnat?
Nu e despre copiii bolnavi, ci despre cei fara parinti, cei din caminele de adoptie.
Btw, e "copiii" cu trei de "i". Nu "copii".

42 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ăăhhh (*îşi drege vocea*), nu merge link-ul.

| yumeee a răspuns:

@ yuku, eşti serioasă?
how do you sleep at night?
btw, cuvântul "copchil" nu există. poate pe la ţară pe acolo, dar aici în civilizaţie, lumea foloseşte cuvântul "copil".

| Paulla a răspuns:

@andreeamj „doi de i" este o expresie consacrata.

| Paulla a răspuns:

@andreeamj nu am spus ca este corecta. Am spus ca este consacrata. Si da, este incorecta dpdv gramatical, dar este folosita pentru a evita confuziile.
"Am luat doi trei, patru cinci, trei unu."
Folosesc "de" pentru a evita confuziile:
"Am luat doi DE trei, patru DE cinci, trei DE unu."

| Paulla a răspuns:

@andreeamj deci, am folosit "de" pentru a evita confuziile.

| Paulla a răspuns:

@ionela, a fost intentionat.

| Paulla a răspuns:

Luk194 băiete, mai respiră.
Oanny a vrut sa arate ca îi pasă, iar pup cerşea o fundă fară să citească măcar ce "a semnat". Cineva a ţinut să mă corecteze, aşa că am explicat de ce am folosit "doi de i" dar evident o minte încuiata ca a ta se gândeşte :" Uite, se dau mari ca ştiu română!"
Singurul care "trăncăneşte ca ruptul" eşti tu.

| Oanny explică:

Nu ai de unde sa stii sigur ca ajuta la ceva...dar macar sa aratam ca le pasa.

| Oanny explică:

Mda...aceasta intrebare nu e pentru fundita.Am dat din greseala!

| ahlrh a răspuns:

Semnată!

| pwp a răspuns:

Am semnat si eu si mama happy

sper ca am ajutat copii bolnavi...

| Alice1122 a răspuns:

Copiilor acelora nu le trebuie petitii ci parinti

| Anonima568 a răspuns:

Voi va dati seama ca daca semnati, veti adopta unul din copii aia laughing
@ pup : tu iti dai seama ca s-ar putea sa te trezesti cu 2 copii acasa, si tu si mta laughing

| Pixel2009 a răspuns:

Eu am semnat. Sper ca nu are nimic daca n`am 18 ani happy

| valThina a răspuns:

Am semnat big grin

| deutSa a răspuns:

Am semnat! Sa dea D-zeu ca acesti copii sa-si gaseasca o familie care sa-i iubeasca, nu sa-i exploateze cum fac unii!

| davidwarner a răspuns:

Paulla, daca iti place sa corectezi si iti place sa fii informata, se pune,, doi i,, nu,, doi de i,,.
PS: Am semnat si sincer, sper sa ajute la ceva.

| davidwarner a răspuns:

Desi e o expresie consacrata, din punct de vedere gramatical e incorect. Si daca stai sa te gandesti, este ilogica. S-a ajuns la a se accepta prepozitia,,de,, pentru a se evita confuziile. Desi nu spui,,un magar-doi de magari,, nu poti spune,, un trei-doi de trei,,. Nu are logica. Dar,, un i-doi i,, este perfect logic.

| davidwarner a răspuns:

Este exact ce am spus si eu,,Desi nu spui,,un magar-doi de magari,, nu poti spune,, un trei-doi de trei,,. Nu are logica. Dar,, un i-doi i,, este perfect logic.,,.

| Lorena_3032 a răspuns:

Am semnat.

| Lorena_3032 a răspuns:

Oricum, nu cred ca petitia asta va ajuta cu ceva.

| Dianne_9377 a răspuns:

Nu vreau sa supar pe nimeni dar Oanny(cea care a pus linkul) a scris semnati daca va pasa... nu trebuia sa o criticati, a incercat sa faca un act de caritate... daca nu semnezi nu comentezi nu?
In ce lume am ajuns: doi se cearta pe ortografie, cel mai intelept cedeazaa! nu conta cum se scria, doar daca unul nu era profesor de romanalaughing
Mie mi se pare dragut ce ai incercat sa faci, sper ca acei copii sa fie ajutati!

Răspuns utilizator avertizat
| CristalClear a răspuns:

@Paulla,ai dreptatea ta, dar e ca si cum ai zice ''doi de boi''. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Sara_6623 a răspuns:

1.Doamne Fereste dar astia doi cu prepozitia voastra "de" TERMINATI fiecare are dreptate in felul lui.
2.Nu primesti copil daca semnezi petitia pentru nu ti-a cerut adresa nr. de tel nimica
3.Mi se pare extrem de dragut ce vrei sa faci si iti sugerez sa extinzi aceasta "stire"(nu cred ca e intrebare) si la categoria adolescenti big grin...e printre cele mai accesate big grin:*

| Armyanka a răspuns:

Eu am semnat de 3 ori laughing Odata cu numele Deexa Tsuuuuuuuu din Cisnadie[CNProlling on the floor)))))] Dupa aia am semnat cu Dexter Desteptu rolling on the floor))) CNP[New yorklaughing)))][stiu ca nu e cnp.] si acum am semnat ImiPuteCapu INGROZITOR rolling on the floor))))))))) si cu un CNP pus la nimerealawinking

Răspuns utilizator avertizat
| DianaC a răspuns:

@Yuku.chiar nu inteleg ce vrei sa zici? de ce ai ura copii? mai ales acestia, fara un adapost? Ce inima poti avea sad?
Eu sincera ma socati din ce in ce mai mult...sad.Tu nu suporti copii, da nu te gandesti ca ai fost si tu candva un copil. Pune-te in locul lor.
Rusine sad straight face