| Peridava a întrebat:

Am probleme cu un cont de Yahoo messenger. Il folosesc de mult timp, pentru corespondenta oficiala (alta decit cea cu familia si prietenii). Cu 2 saptamini in urma am avut un mesaj de atentionare: (aproximativ) Un user din USA a incercat sa se conecteze la contul dumneavoastra. Va recomandam sa va schimbati parola.
Am schimbat-o. Dupa doua zile, nu mi-o mai recunoastea si nu mai am acces la cont. Am incercat varianta cu "am uitat parola" dar nu-mi trimite codul de verificare pe telefon. Oare contul e blocat sau furat? Ce variante de recuperare as mai avea?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa semnalezi catre Yahoo faptul ca mailul a fost compromis. Cand primesti mesaje suspecte (de schimbare parola, de introducere date personale), primul gest e sa cauti detalii sau sa reincerci accesarea contului, nu sa dai curs imediat cererilor din mail. A fost o amenintare falsa, iar tu ai cazut in capcana lor.

https://edit.yahoo.com/forgotroot/

Ultima optiune si dai "Next" si urmezi pasii ceruti. Poate se rezolva.

| Peridava explică (pentru dannyel86):

Multumesc. A mers. Ufff, cind a fost vorba de parola, m-am conformat. Sper sa nu mai patesc asta. Week-end placut!

1 răspuns: