| Forgivenn a întrebat:

Am un aparat foto Sony Cyber-shot DSC-S730 si cardul de memorie Sony Memory Stick PRO Duo de 1 GB.Am facut cateva poze pe el si nu puteam sa le vad. Scria pe aparat "File Error" si nici nu puteam sa fac alte poze noi sau sa le sterg pe cele existente pe care oricum nu le puteam vizualiza.Am incercat sa le descarc si pe calculator dar fara succes.Am scos cardul din aparat si aparatul facea poze normal deci cardul este de vina.Ce as putea sa fac ca sa functioneze din nou cardul de memorie?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Se mai intampla sa nu le citeasca.Eu zic sa incerci prima data sa recuperezi datele cu "PC Inspector Smart Recovery" iar dupa daca chiar nu reusesti dupa 3-4 incercari, il poti formata cu "HP USB Disk Storage Format Tool" (il poti downloada de aici softpedia. com/get/System/Hard-Disk-Utils/HP-USB-Disk-Storage-Format-Tool.shtml,dupa il bagi in aparat si daca continua sa faca figuri, il formatezi si din aparat, daca dupa continua sa faca, nu ai nimic de facut decat sa-l schimbi.Nu is asa de scumpe, evident daca nu iei Sony memori stick pro duo.Astea chiar si cele mici (de pana in 4gb) ajung foarte aproape sau depasesc 1 milion.Eu zic sa iei Sony simplu sau alta marca, poate chiar Serioux, e cea mai ieftina, si e romaneascawinking

Sper ca te-am ajutatwinking

Ceau :*