| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Am achizitionat un aparat foto digital Sony Cyber-Shot DSC-H300, si imi da mesaj sa reintroduc cardul de memorie, am facut asta de vreo 10 ori si tot asa. Inseamna ca nu este compatibil orice card SD?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija sa introduci card-ul in pozitia potrivita!
Citeste specificatiile referitoare la tipul si marimea card-ului de memorie si foloseste memorie potrivita!

Card-ul trebuie sa fie formatat cu sistem FAT si nu NTFS sau alte sisteme!

Card-ul Il poti verifica si formata intr-un cititor conectat la un calculator. Trebuie sa aiba capacitatea mai mica sau egala ca ceea scrisa in specificatiile aparatului foto. Dai formatare FAT32 (dar NU formatare rapida!), dupa care -daca totul este in regula, atunci il bagi iarasi in aparat.

Inainte de a folosi prima data card-ul pentru fotografiere /filmare, intai intra in meniul aparatului foto si mai formateaza odata card-ul, de acolo!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cardul este defect. Baga-l in alt aparat, daca ai posibilitatea, si verifica. Daca tot nu merge. e clar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu cand ai cumpărat acel card nu ai mers cu aparatul sa il testezi acolo? Sau pe ce aparat foto ai folosit cardul? Acum mergi cu aparatul, si cumpăra card dedicat lui.