| alynandrey a întrebat:

stie cineva daca imi fac site pe wix.com si cumpar acel domeniu siteul va fi gasit pe google? dau funda, nevoie mare de raspuns urgent!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

O sa fie gasit cu siguranta, dar ai enorm de mult de munca. Aceasta munca se numeste SEO(Search engine optimization). Uite aici un ghid: http://www.craiovacenter.com/index.php/topic,1113.0.html

Este un manual in format pdf, cu tot ce tine de aceasta tehnica si cum sa-ti promovezi un site, forum, blog, etc.

Ca idee, Google nu trebuie sa te gaseasca dupa numele site-ului, ci dupa cuvinte si expresii cheie. Pentru cineva care stie cum se numeste site-ul este simplu, da o cautare dupa numele lui si il redirectioneaza Google, dar acestia sunt putini, cativa prieteni, rude. Dar nu asta este interesul, interesul este ca site-ul tau sa fie gasit de cat mai multi si asta se intampla numai cu un SEO bun.

Un exemplu, sa presupunem ca ai un site cu articole de pescuit care se numeste "pestisorul fermecat" (www.pestisorulfermecat.ro). Cum am spus mai sus, problema se pune in felul urmator: Daca stiu numele site-ului(pestisorul fermecat), e simplu, il bag in Google si el ma arunca direct la tine pe site. Da ce fac daca nu stiu si eu caut "LANSETA OKUMA ZORAX SPIN", ma arunca Google dupa aceasta cautare la tine pe site sau nu? Aici e problema. Daca site-ul meu este bine optimizat din punct de vedere SEO ar trebui sa ma regasesc in cautari dupa acesta expresie. Daca nu apar pe prima pagina Google dupa aceasta expresie atunci e o problema si eu am pierdut un potential vizitator interesat de continutul site-ului meu, sau un potential client acolo unde este vorba de un site de vanzari, de exemplu. Cam asa stau lucrurile. Citeste cartea ca ai multe de invatat.

1 răspuns:
| AlxAlexAlx a răspuns:

Daca scrii numele siteului pe google v-a aparea cu siguranta.