| anonim_4396 a întrebat:

Am niste clipuri dintr-un serial descarcat de pe Youtube in limba turca, exista o posibilitate sa le traduc in limba romana? Gen un site anume pentru asa ceva? Ca daca stau sa traduc eu imbatranesc

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Traducerile automate sunt de obicei mediocre si nu se compara deloc cu cele facute de un traducator sau amator care stie (foarte) bine limba.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Asta stiam si eu, dar Nu cunosc pe nimeni care stia limba respectiva si gen ca sa le traduc eu cum pot si cu google translate, nici pana in 2025 nu terminlaughing))

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si care ar fi scopul acestui proiect? laughing Daca vrei sa faci asta in timpul liber alege alta limba pe care o stii.

| NLS a răspuns (pentru dullcat):

Transcript-urile sunt aproape mereu mediocre.
Pana folosesti Resolve sau CapCut, posibil si Premiere (nu am incercat, fiindca folosesc Resolve).
CapCut are si transcript in romana.

Daca te referi la Descript, da, acela mai facea asocieri gresite, era nevoie sa faci corectura serioasa dupa el.

Si in plus, e un amarat de film, nu o lucrare de dizeratie, cu termeni pretentiosi dintr-un domeniu de nisa.

CapCut face mult mai mult decat are el nevoie.

| NLS a răspuns:

Introduci clipul in CapCut, si iti genereaza automat subtitrarea in romana (dar pentru ca sa functioneze, trebuie sa te loghezi si in TikTok ).

Captions -> Auto captions -> Generate

E singurul editor video care face treaba foarte buna pentru traducere in lb. romana.

https://www.capcut.com/