Întrebare recomandată | foxAKA47 a întrebat:

as vrea un site unde sa pot invata limba turca sau tutoriale pe youtube, orice mi ar fi de ajutor, multumesc :*

10 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Http://www.arhiblog.ro/inveti-limba-straina-rosetta-stone/ Cauta si tu pe google unde gasesti gratis

| lTudyl a răspuns:

Buna! Nu o sa iti dau un site pentru invatat pentru ca sunt o gramada pe internet, le poti gasi usor cu o simpla cautare.
Vreau sa iti prezint un plan de invatare care te va ajuta mult(cel putin pe mine m-a ajutat)!
1.Invata alfabetul!
2.Invata sintaxa propozitiilor in limba turca.
3.Invata expresii, cuvinte de baza si verbe de baza!(de exemplu cum sa te prezinti, cum sa te descurci in caz ca ai nevoie de ceva, cum sa ceri ceva; gen sa te ghideze catre o anumita locatie, cum sa cumperi ceva de la magazin)
4. Dupa ce sti deja cateva lucruri generale si ti-au intrat bine in cap incepe gramatica! De la A la Z. ( e foarte usoara gramatica acestei limbi deci probabil nu vei intampina probleme )
5. Dupa ce termini gramatica invata cuvinte, cat mai multe cuvinte.
6.Incepe sa traduci texte sau melodii turcesti(ajutandu-te de google translate). Asta te ajuta mult sa iti dezvolti vocabularul.
7.Fa o recapitulare generala peste tot ce ai invatat pana acum!
8.Incepe sa intrii pe chat-uri si sa vorbesti limba turca cu cei de acolo, asta te va ajuta cel mai mult si este cel mai important pas.(poti folosi Omegle, are optiune pentru Turcia)

La capitolul pronuntie nu va fi greu, daca stii bine alfabetul, acolo nu exista accent ca si in engleza, e ca romana, pur si simplu spui ceea ce citesti.

Multa bafta!
Apropo, cu ce ocazie doresti sa inveti aceasta limba? Esti cumva zodie Sagetator?

| Flavyius a răspuns (pentru lTudyl):

Pentru cuvinte ai putea folosi si un Dictionar de la librarie.

| Mannaro a răspuns:

Google translate (cel mai simplu mod)

| patrysyapatrisia02 a răspuns:

Buna! Eu iti recomand un site bun numit Livemocha! Acolo poti invata orice limba prin alegere! Ai nevoie de un cont pe care ti-l poti face chiar atunci! Sper ca ti-am fost de ajutor!

| nustiucenumesadau a răspuns:

Http://youtu.be/Gcx-wDCwGMo
Te ajuta daca esti incepator/are.

| Codruța13 a răspuns:

Buna,incearca Google Translete!

| Codruța13 a răspuns:

Buna,încearca Google Translete!