| KoreaJapan a întrebat:

As vrea sa aflu mai multe despre filmul Twilight.

Răspuns Câştigător
| aaaaaaa1 a răspuns:

Twilight Saga este o serie de supranatural dragoste filme fantasy de la Summit Entertainment bazat pe cele patru seria Twilight romane de către autorul american Stephenie Meyer . Filmele star Kristen Stewart , Robert Pattinson , şi Taylor Lautner . Seria a avut incasari de peste 1.7 miliarde dolari în încasări la nivel mondial şi constă, până în prezent, de imagini în mişcare trei. Prima tranşă Twilight a fost lansat pe 21 noiembrie 2008. [ 2 ] a doua tranşă, The Twilight Saga: New Moon , a urmat pe 20 noiembrie 2009, de rupere de înregistrări box office ca miezul nopţii de screening şi cea mai mare zi de deschidere în istorie, incasari o estimat 72.7 milioane dolari. [ 3 ] a treia tranşă, The Twilight Saga: Eclipse , a fost lansat pe 30 iunie 2010 [ 4 ] , şi este primul Twilight filmul să fie lansat în IMAX . [ 5 ]
Seria a fost în dezvoltare din 2004, la Paramount Pictures , timp în care o adaptare pentru ecran a Twilight care diferă semnificativ de la romanul a fost scris. [ 6 ] [ 7 ] Trei ani mai târziu, Summit Entertainment a achiziţionat drepturile pentru film. După Twilight incasari de 35.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale, [ 8 ], Summit Entertainment au anunţat că vor începe producţia la New Moon , au achiziţionat drepturile pentru romanele restul mai devreme că aceleaşi luni. [ 9 ] A-parte adaptare două din Zori de zi a început fotografiere în noiembrie 2010 cu 18 noiembrie 2011, şi 16 noiembrie 2012, datele de lansare. [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ]
Dezvoltare

Twilight a fost în dezvoltare de aproximativ trei ani de la Paramount Pictures 's MTV Films , timp în care o adaptare pentru ecran care diferă semnificativ de la romanul a fost scris. [ 6 ] [ 7 ] De exemplu, script-ul transformat Bella într-un atlet stele. Stephenie Meyer a declarat că au existat unele dezbatere în care să permită film să fie făcute din cauza pozitiv sau rezultatul negativ al filmului, comparativ cu cartea, "" Ei ar fi putut pune ca [anterioare] din film, a numit-o altceva, şi nimeni nu s-ar fi cunoscut-o a fost Twilight! " Ideea de a vedea o scena convertite în mod corect, în special scena lunca, convins Meyer a vinde drepturile. Văzând în script-ul, ea a fost speriată că a luat decizia greşită. Când Summit Entertainment sa reinventat pe sine ca un serviciu-studio complet în aprilie 2007, a dobândit cu succes drepturile pentru romanul. Erik Feig, presedintele de productie la Summit Entertainment , garantat o adaptare aproape de carte. [ 13 ] Compania perceput filmul ca pe o oportunitate de a lansa o franciza bazat pe succesul de cartea lui Meyer si sechele sale. [ 14 ] [ 15 ] Meyer a simţit că Summit-ul a fost deschis pentru a lasa sa fie o parte din film. Catherine Hardwicke a fost angajat pentru a regiza filmul, şi curând după aceea, Melissa Rosenberg a fost selectat pentru a fi filmul lui structurale de bază ca scriitor de film. [ 16 ]
Rosenberg a dezvoltat o schiţă de la sfârşitul lunii august şi a colaborat cu Hardwicke pe scris scenariul în cursul lunii următoare. "[A] a fost un mare sondare bord şi a avut tot felul de idei geniale ... mi-ar termina scene şi le trimite la ei, şi mă întorc notele ei." [ 17 ] Datorită iminentă greva WGA , Rosenberg lucrat cu normă întreagă pentru a termina scenariul înainte de 31 octombrie. [ 17 ] În adaptarea romanului pentru ecran, ea "a trebuit să condenseze o afacere buna." Unele caractere au lăsat afară, şi alţii au fost combinate. [ 18 ] "[O] intentia de ur toate de-a lungul a fost să rămână adevărat la carte," Rosenberg a explicat, "şi-l are de a face mai puţin cu adaptare cuvânt cu cuvânt şi mai mult cu vă că "şi arce de caractere emotionale sunt calatorii la fel. face" [ 19 ] Hardwicke sugerat utilizarea de voice over pentru a exprima protagonistul interne ale dialogului [ 17 ] , deoarece romanul este spusă din al punct de Bella de vedere, şi ea a schiţat o parte din scenarii în timpul pre-producţie. [ 20 ]
Meyer, autorul, şi Harwicke, director, a avut o relaţie strânsă în timp ce în curs de dezvoltare Twilight . Hardwicke a vrut să îmbrăţişeze experienţa şi de a face personajele din cărţile prind viaţă. Ea ar suna Meyer după schimbarea o scenă uşor, care a surprins pentru că autorul, "am auzit povesti ... Stiu ca nu e ca în mod normal, că, atunci când se adapteze o carte." Meyer, un pesimist natural, a fost de aşteptare pentru cel mai rău, dar, în schimb, numită experienţa ei în film adaptare cartea "cel mai bun am fi putut spera." [ 6 ] [ 7 ]
Programată iniţial pentru lansare in decembrie 2008, Twilight sa mutat la un nivel mondial de presă din 21 noiembrie 2008, după Harry Potter şi Half-Blood Prince mutat dintr-o noiembrie 2008 Lansarea a fi lansat în iulie 2009. [ 2 ]
Turnarea rolurile din The Twilight Saga

Vezi de asemenea şi: Lista membrilor exprimate Twilight
Kristen Stewart a fost pe platourile de Adventureland Hardwicke atunci când a vizitat-o pentru un test de ecran informal, care a "captivat", regizorul. [ 6 ] Hardwicke nu a ales iniţial Robert Pattinson pentru rolul lui Edward Cullen, dar, după o audiţie la ea acasă cu Stewart, a fost selectat. [ 6 ] Meyer permis Pattinson pentru a vizualiza un manuscris al neterminată Midnight Sun , care cronici evenimentelor din Amurg din al punct de Edward de vedere. [ 21 ] [ 22 ] Meyer a fost "incantat" şi "extaz" ca răspuns la procesul de turnare a două personaje principale. [ 23 ] Ea şi-au exprimat interesul în a avea Emily Browning şi Henry Cavill exprimate ca Bella şi Edward, respectiv, înainte de pre-producţie. [ 24 ]
Peter Facinelli nu a fost iniţial exprimate în Carlisle Cullen: "Hardwicke]-a placut [i], dar a fost un alt actor care a fost presiuni pentru studio. [" [ 25 ] Din motive necunoscute, că actorul nu a putut să joace o parte, şi Facinelli a fost selectat în locul său. [ 25 ] Alegerea Ashley Greene a portretiza Alice Cullen a fost obiectul unei critici fan-o anumită măsură, deoarece Greene este de 7 inci (18 cm), mai inalt decat personajul ei aşa cum este descris în roman. Meyer a declarat că a avut, de asemenea, Rachael Leigh Cook semăna cu viziunea ei de Alice. [ 26 ] Nikki Reed a lucrat anterior cu Hardwicke pe treisprezece , care au scris împreună, şi Lords of Dogtown . Kellan Lutz a fost în Africa , tir HBO miniseria Generation Kill , atunci când auditii pentru caracterul de Emmett Cullen au fost efectuate. Rolul a fost deja exprimate de momentul în care producţia sa încheiat în decembrie 2007, dar actorul care a fost selectată "a căzut prin intermediul". Lutz ulterior auditie si a fost transportat cu avionul la Oregon, unde Hardwicke personal l-au ales. [ 27 ] Rachelle Lefevre a fost interesat în urmărirea un rol în film, deoarece Hardwicke a fost anexat la proiectul de director, acolo a fost, de asemenea, "potenţialul de a explora un caracter, sperăm, mai mult de trei filme ", ea a vrut să-i prezinte un vampir. şi [ 28 ] [Ea] crezut că vampirii au fost în esenţă cea mai buna metafora pentru om şi anxietate întrebări despre a fi viu. "" [ 28 ] Christian Serratos iniţial la auditiile pentru Jessica Stanley , dar ea "a căzut în totalitate în dragoste cu Angela", după citirea cărţilor şi a profitat de o ocazie mai târziu la o auditie pentru Angela Weber. [ 29 ] Rolul Jessica Stanley sa dus la Anna Kendrick , care a luat parte, după două mix-şi -meciul auditii cu diverşi actori. [ 30 ]
Datorită fizice schimbări majore care au loc în caracterul de Jacob Black între Răsărit şi Luna Noua , regizorul Chris Weitz a considerat înlocuirea Taylor Lautner în continuare cu un actor care ar putea mai exact portretiza "noua, mai mare Jacob Black." [ 31 ] În încercare de a păstra rolul, Lautner a lucrat la scară largă şi puse la data de 30 livre. un [ 32 ] În ianuarie 2009, Weitz şi Summit Entertainment a anunţat că Lautner va continua să joace rolul lui Iacov în The Twilight Saga: New Moon . [ 33 ]
La sfârşitul lunii martie 2009, Summit Entertainment a lansat o listă de actori care ar fi portretizarea "haitei de lupi", alături de Lautner. Casting pentru restul din tribul Quileute a fost condusă de directoarea de casting Rene Haynes, care a lucrat la filme cu mari indiană din America de mulaje, cum ar fi Dansand cu lupii şi Bury My Heart de la Wounded Knee . [ 34 ]
La jumătatea anului 2009, a fost anunţat că Bryce Dallas Howard ar fi înlocuirea Rachelle Lefevre ca Victoria pentru a treia Twilight film, The Twilight Saga: Eclipse . Summit Entertainment a atribuit schimbare la conflictele de programare, şi Lefevre a răspuns că ea a fost "uimit" şi "foarte întristat" de decizie. [ 35 ] Jodelle Ferland a fost aruncat ca sa transformat vampir nou, Bree. [ 36 ] Alte exprimate pentru noi membri al treilea film include Xavier Samuel ca Riley , [ 37 ] Jack Huston ca Royce King II, [ 38 ] Catalina Sandino Moreno ca Maria, [ 39 ] Julia Jones ca Leah Clearwater , [ 36 ] şi BooBoo Stewart ca Seth Clearwater . [ 36 ]

de producţie

Filmarile pentru Twilight a luat 44 de zile, [ 40 ], după mai mult de o săptămână de repetiţii, [ 41 ] şi finalizat la 02 mai 2008. [ 42 ] Similar cu debut regizoral treisprezece , Hardwicke a optat pentru o utilizare extinsă a mână cinematografiei pentru a face filmul "simt real". [ 25 ] [ 43 ] Meyer a vizitat de producţie stabilite de trei ori, şi a fost consultat cu privire la diferite aspecte ale poveştii; [ 44 ], de asemenea, o are în scurt cameo film. ea [ 45 ] Pentru a face corporale mişcările lor mai elegant, şi să se obişnuiască cu "personajele stilurile de lupta lor, exprimate joc vampiri a participat la repetiţii cu un coregraf de dans şi a observat fizicalitatea diferite Panthera . [ 25 ] [ 26 ] [ 46 ] În loc de filmare la Forks High School în sine, scenele care au loc la şcoală au fost filmate la Kalama High School [ 47 ] şi Madison Liceul. [ 48 ] Alte scene au fost filmate, de asemenea, în St Helens, Oregon , [ 49 ] şi Hardwicke realizat unele reshooting în Pasadena, California , în luna august. [ 40 ] [ 50 ]
La începutul lunii noiembrie 2008, Summit-ul a anunţat că au obţinut drepturile pentru cărţile rămase în Stephenie Meyer 's Twilight seria : New Moon , Eclipse , şi Breaking Dawn . [ 9 ] La data de 22 noiembrie 2008, la o zi după eliberarea de teatru de amurg , Summit-ul a confirmat că vor începe lucrul la New Moon . Melissa Rosenberg a lucrat la adaptarea romanului înainte de Twilight ' e de presă [ 51 ] şi a predat proiectul de lege pentru New Moon în timpul Twilight 'e week-end de deschidere în noiembrie 2008. [ 52 ]
La începutul lunii decembrie 2008, a fost anunţat că Twilight director Catherine Hardwicke nu ar fi revenirea la direct sequel. citată timp ca restricţii motivul din spatele ei părăsesc proiectul. Hardwicke [ 53 ] În schimb, Chris Weitz , director al The Golden Compass si co-director al American Pie , a fost angajat direct la The Twilight Saga: New Moon . [ 54 ] Filmările pentru New Moon a început în Vancouver la sfârşitul lunii martie 2009, [ 55 ] [ 56 ] şi în Montepulciano , Italia , la sfârşitul lunii mai 2009. [ 57 ] [ 58 ]
La începutul anului 2009, înainte de lansarea de The Twilight Saga: New Moon , Summit-ul a confirmat că vor începe producţia pe The Twilight Saga: Eclipse . Deoarece Weitz ar fi în post-producţie pentru New Moon atunci când The Twilight Saga: Eclipse a inceput filmarile, el nu ar fi conducerea treilea film. [ 59 ] [ 60 ] În schimb, The Twilight Saga: Eclipse a fost regizat de regizorul David Slade , cu Melissa Rosenberg se întoarce ca scenarist. [ 61 ] Filmările au început pe 17 august 2009 la Vancouver Film Studios [ 62 ] şi a terminat la sfârşitul lunii octombrie, cu post-producţie la începutul începutul lunii următoare. [ 63 ] În aprilie 2010, a fost dezvăluit că re-lăstarii din film au fost necesare. Slade, care anterior a spus că nu ar fi în jurul pentru ei, a fost văzut, împreună cu Stephenie Meyer , pe platoul de filmare. Cele trei stele principale au fost, de asemenea, prezenţi. [ 64 ]
Wyck Godfrey, producător de filme anterioare din serie, a declarat la mijlocul anului 2009 că au intenţia de a face fiecare versiunea de film din Breaking Dawn . [ 65 ] După luni de speculaţii şi zvonuri exprimate, [ 10 ] [ 66 ] a fost a anuntat oficial pe 28 aprilie 2010, că castigator al premiului Oscar Bill Condon , care a regizat Zei şi Monsters şi Dreamgirls , ar fi direct Zori de zi ; produce filmul va fi Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt, şi autor Stephenie Meyer . "Sunt foarte entuziasmat pentru a obţine şansa de a aduce punctul culminant al acestei saga la viata de pe ecran -. Cum fanii seriei stiu, aceasta este una-de-un fel, o carte şi suntem în speranţa de a crea un la fel de experienţă cinematografică unică ", a spus Bill Condon. A 18 noiembrie 2011 data de lansare a fost stabilită pentru prima parte, în timp ce al doilea este programat pentru lansare pe 16 noiembrie 2012. [ 1 ] [ 67 ] [ 12 ] În urma acestui anunţ, Summit-ul oficial a confirmat că o parte din două adaptare a patra carte ar incepe productia in toamna la 11 iunie 2010. [ 68 ] Cu acest anunţ, a fost făcut clar că toţi actorii majori, inclusiv cele trei roluri principale, familia Cullen, şi Charlie Swan , se va întoarce pentru ambele piese. [ 68 ] Bill Condon a fost confirmat de asemenea direct ambele parti. [ 68 ]
În scopul de a menţine bugetul pe ambele părţi ale Breaking Dawn rezonabile, care ar fi substanţial mai mare decât intallments anterioare din serie, filmare în Louisiana este, de asemenea, în curs de negociere. Fotografiere în Louisiana ar oferi credite fiscale mai mari, care ca un studio de profil redus ca Summit Entertainment ar putea beneficia de. [ 11 ]
[ edit ] Films

[ edit ] Twilight (2008)
Articol principal: Twilight (2008 film)
Twilight a fost regizat de Catherine Hardwicke şi scris de Melissa Rosenberg . Acesta se concentrează pe dezvoltarea de o relaţie personală între om adolescent Bella Swan ( Kristen Stewart ) şi vampir Edward Cullen ( Robert Pattinson ), precum şi eforturile ulterioare de Edward şi a familiei sale de a păstra în siguranţă Bella dintr-un grup separat de vampiri ostile.
Filmul a fost lansat teatral, începând cu 21 noiembrie 2008. Acesta a avut incasari 35.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale, [ 69 ] şi a ajuns să brut US $ 384.9 milioane în întreaga lume. DVD-ul a fost lansat pe 21 martie 2009 şi a avut incasari de o suplimentare de $ 181 milioane din vânzări. [ 70 ]
[ edit ] The Twilight Saga: New Moon (2009)
Articol principal: The Twilight Saga: New Moon
The Twilight Saga: New Moon a fost regizat de Chris Weitz şi scris de Melissa Rosenberg . Filmul urmareste Bella Swan e cădere "într-o depresie profundă până la ea dezvoltă o prietenie puternica cu varcolac Jacob Black . Iacov şi tribul lui trebuie să proteja pe Bella de Victoria, un vampir care caută să răzbune moartea partenerului ei de uciderea Bella. O neînţelegere are loc, şi Edward Cullen crede că Bella a murit. Edward hotărăşte să se sinucidă în Volterra, Italia , dar el este oprit de Bella, care este însoţit de sora lui Edward, Alice. Ei se întâlnesc cu Volturi , un cuib puternic de vampiri, şi sunt eliberate cu condiţia ca Bella să fie transformată în vampir în viitorul apropiat. Bella şi Edward sunt reunite, şi ea şi întoarcerea la familia Cullen Forks.
Filmul a fost lansat teatral începând cu 20 noiembrie 2009, şi a stabilit numeroase recorduri. Este în prezent cel mai mare-bilet vânzător avans pe Fandango [ 71 ] şi a avut loc la miezul noptii de deschidere mai mare în piaţa internă (Statele Unite ale Americii şi Canada ), box-office istorie, incasari o suma estimata la 26.3 milioane. [ 72 ] continuarea acestuia, The Twilight Saga: Eclipse , a spart acest record, în iunie 2010, incasari 72.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale pe piaţa internă şi de a deveni cel mai mare, ziua de deschidere unică în istoria naţională. [ 3 ] Este weekend-ul de deschidere treilea cel mai mare din istoria naţională cu 142839137 dolari. [ 73 ]
[ edit ] The Twilight Saga: Eclipse (2010)
Articol principal: The Twilight Saga: Eclipse
Twilight Saga: Eclipse a fost regizat de David Slade şi scris de Melissa Rosenberg . Filmul urmareste Bella Swan ca ea dezvoltă gradului de conştientizare a complicaţiilor se căsătorească cu Edward Cullen . Victoria ca se apropie cu un grup de vampiri nou născut, Jacob Black şi restul varcolacii forma o alianţă temporară cu ea distruge, la rândul său, de a păstra în condiţii de siguranţă Bella. Bella în timp ce încearcă să decidă cine este ea, un brews lupta, iar consecintele sunt plătit o dată Iacov ranit. Intenţie cu privire la păstrarea la un compromis cu Edward, ea promite să păstreze adevărat la logodna şi-l căsătorească.
Filmul a fost lansat teatral cu începere de la 30 iunie 2010 , [ 4 ], şi este primul Twilight filmul să fie lansat în IMAX . [ 5 ] a stabilit un nou record pentru cea mai mare deschidere la miezul nopţii în interne (Statele Unite ale Americii şi Canada ) în box-office istorie, incasari o suma estimata la 30 de milioane în peste 4.000 de teatre. [ 74 ] Deţinătorul recordului precedent a fost film anterioare din serie, The Twilight Saga: New Moon cu 26.3 milioane dolari în 3514 teatre. [ 74 ] Filmul a marcat apoi cea mai mare miercuri de deschidere în istoria naţională cu 68533840 dolari bătaia Transformers: Revenge of the Fallen "e 62 milioane. $ [ 75 ] The Twilight Saga: Eclipse a devenit, de asemenea, filmul cu cea mai largă de presă independentă, jucând în peste 4416 teatre, depasind predecesorul său, The Twilight Saga : New Moon , care a deţinut recordul din noiembrie 2009., [ 76 ]
[ edit ] The Twilight Saga: Breaking Dawn (2011/2012)
Articol principal: Twilight Saga: Breaking Dawn
Twilight Saga: Breaking Dawn va fi regizat de Bill Condon , şi autor Stephenie Meyer va co-produce filmul impreuna cu Karen Rosenfelt şi Godfrey Wyck; Melissa Rosenberg va stilou script-ul. [ 77 ] cartea lui complot va fi împărţită în două filme , primul dintre care este tentativ programat pentru lansare pe 18 noiembrie 2011. [ 11 ] [ 78 ] Al doilea va fi lansat în anul următor, pe 16 noiembrie 2012. [ 12 ] filmare de Breaking Dawn a început în noiembrie 2010.
[ edit ] Soundtracks

[ edit ] Twilight
Articol principal: Twilight (coloana sonora)
Twilight Original Motion Picture Soundtrack a fost ales de muzica supraveghetor Alexandra Patsavas . [ 79 ] Albumul a fost lansat pe 04 noiembrie 2008 de către Patsavas " Chop Shop etichetă, în colaborare cu Atlantic Records . Albumul a debutat pe locul 1 in Billboard 200 , având vândut în jur de 165,000 de exemplare in prima saptamana de lansare, 29% dintre care au fost de descărcări digitale. [ 80 ] Twilight este de vânzare-teatral coloana sonora cel mai bun film din Statele Unite din Chicago . [ 81 ]
Twilight: Scorul a fost compusă şi orchestrată de către Carter Burwell pe o perioadă de 9-10 săptămâni, şi a fost înregistrată şi se amestecă în aproximativ două săptămâni la sfârşitul lunii septembrie 2008. [ 82 ] Burwell a început scorul cu o "tema dragoste" pentru Bella şi Edward relaţie, o variaţie de care a devenit "'s Lullaby Bella", care Robert Pattinson joacă în film, şi care este inclus pe Original Twilight Motion Picture Soundtrack . [ 82 ] tema originală este prezentat pe tot parcursul filmului, şi serveşte pentru a "juca romance care conduce povestea ". [ 82 ] O altă temă Burwell compus a fost un "Predator Theme", care deschide filmul, şi este destinat să joace de vampiri natura Edward. [ 82 ] Alte teme includ un bas-linie, ritmul tobelor şi distorsionat chitara de sunet pentru vampiri nomazi, şi o melodie pentru familia Cullen. [ 82 ] Twilight: Scorul lansat digital pe 25 noiembrie 2008 şi în magazine pe 9 decembrie. a fost [ 83 ] [ 84 ]
[ edit ] The Twilight Saga: New Moon
Articol principal: The Twilight Saga: New Moon (coloana sonora)
Scorul pentru The Twilight Saga: New Moon a fost compusa de Alexandre Desplat [ 85 ] în timp ce Alexandra Patsavas returnate ca supraveghetor muzica pentru restul de coloana sonora a filmului. [ 86 ] Weitz are o relaţie de lucru cu Desplat, care a marcat unul din filmele sale anterioare, The Golden Compass . [ 85 ] Twilight Saga: New Moon: Original Motion Picture Soundtrack Albumul a fost lansat pe 16 octombrie 2009 [ 87 ] prin Patsavas "Chop Shop etichetă, în colaborare cu Atlantic Records. [ 86 ] The Twilight Saga: New Moon: Scorul a fost lansat pe 24 noiembrie 2009.
[ edit ] The Twilight Saga: Eclipse
Articol principal: The Twilight Saga: Eclipse (coloana sonora)
Scorul pentru The Twilight Saga: Eclipse a fost compusă de Howard Shore , care a compus scoruri pentru Lord of the Rings trilogiei . [ 88 ] filmul lui soundtrack a fost lansat pe 08 iunie 2010 de Atlantic Records în colaborare cu supervizorul muzical Alexandra Patsavas " Chop Shop etichetă. [ 89 ] Primul single din coloana sonora este " Neutron Star coliziune (Love Is Forever) ", realizat de trupa britanică Muse . [ 90 ]
[ edit ] Receptie

Amurg avut incasari de peste 7 milioane dolari din vanzari de bilete de la prezentarile miezul nopţii singur pe 21 noiembrie 2008. [ 91 ] Este incasari de 35.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale. [ 69 ] Pentru week-end la deschiderea sa în Statele Unite şi Canada, Twilight acumulat 69.6 milioane dolari din 3419 teatre, la o medie de 20.368 dolari pe teatru. [ 92 ] Filmul a făcut 192.7 milioane dolari în Statele Unite şi Canada, precum şi o mai departe $ 192.2 milioane în teritorii internaţionale pentru un total de 384.9 dolari la nivel mondial. [ 93 ]
Filmul a fost lansat pe DVD în America de Nord pe 21 martie 2009 până la partidele de presă miezul nopţii, şi a vândut peste 3 milioane de unităţi în prima zi sale. [ 87 ] Ea a continuat să vândă unităţile, în valoare totală de 9,967,919, din ianuarie 2010, ceea ce face 181028196 dolari. [ 70 ]
New York, Comunicat de criticul de Armond White numit Twilight ", un pop clasic autentic", [ 94 ] şi a lăudat Hardwicke pentru transformarea " Meyer 'e seria de cărţi într-o Brontë -esque viziune. " [ 95 ] USA Today a dat filmul două din cele patru Claudia Puig stele şi a scris, "Meyer se spune că au fost implicate în producţia de Twilight , dar romanul ei a fost semnificativ mai mult decât absorbind amuzant şi rapid forgettable film neintenţionat ". [ 96 ]
The Twilight Saga: New Moon a stabilit recorduri de vânzări de bilete în avans, provocând unele teatre pentru a adăuga proiecţii suplimentare. [ 97 ] Acesta este în prezent cel mai mare vânzător de bilete avansate pe Fandango , depăşind Star Wars Episode III: Revenge of the Sith . [ 71 ] Filmul a stabilit recorduri ca miezul nopţii de deschidere mai mare în piaţa internă (Statele Unite ale Americii şi Canada ), box office istorie, incasari o suma estimata la 26.3 milioane în 3514 teatre, înainte de a extinde la 4024 teatre. [ 72 ] record a fost deţinut anterior de Harry Potter şi Half- Blood Prince , care a avut incasari de 22.2 milioane dolari pe plan intern în timpul premiera la miezul nopţii sale. [ 72 ] Filmul a avut incasari de 72.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale pe piaţa internă, devenind cea mai mare, ziua de deschidere unic în istoria naţională, bate Dark Knight " s 67.2 milioane dolari. [ 3 ] Această deschidere a contribuit puternic la un alt record: în primul rând că dată la zece filme de top pe piaţa internă a box office-un combinat brut de peste 100 milioane dolari într-o singură. zi [ 98 ]
Week-end de deschidere a The Twilight Saga: New Moon este week-end de deschidere treilea cel mai mare din istoria naţională cu 142839137 dolari. [ 73 ] Filmul are, de asemenea, la nivel mondial cea mai mare week-end de deschidere sasea cu 274.9 milioane dolari total. [ 99 ]
Robert Ignizio a scenei Cleveland descrise The Twilight Saga: New Moon ca o "fantezie de divertisment", şi a precizat că aceasta "are un puternic aspect vizual [decât Twilight ] şi face o treabă mai bună, cu scene de acţiune sale, păstrând în continuare accentul pe triunghi amoros central ". [ 100 ] Michael O'Sullivan de The Washington Post a dat filmului două stele şi jumătate din patru, lăudat Kristen Stewart performanţa în film şi a scris, "În ciuda melodramă că, uneori, este suficient pentru a induce diabetul zaharat, nu e suficient de fluierul lup în acest sexy, înfricoşător zburda să vă rog pe nimeni ". [ 101 ] Seattle Post-Intelligencer a dat filmului un "B" de clasificare şi a spus, "filmul arata extraordinar, dialogul lucrări, există numeroase bine plasat glume, care acţionează este pe punctul. " [ 102 ] Mick Lasalle de la San Francisco Chronicle a răspuns cu un amestec revizuire mai, declarând, "[E] xpect acest film pentru a satisface fanii săi. Toata lumea, pregateste-te pentru un bizar telenovelă / concurs, constând dintr-o succesiune de scene statice cu personaje loping în cadru pentru a anunţa exact ceea ce gândesc ei. " [ 103 ] Roger Ebert a dat film de 1 stea din 4 şi a spus că "ia realizarea călduţ din Twilight , curaj-l, şi lasă-l pentru strigoi ". [ 104 ] de presă a filmului a inspirat, de asemenea, critici feministe, cu Owen Gleiberman de Entertainment Weekly a face lumina susţin că Edward Cullen este putin mai bine decât un vânător. [ 105 ] În orice caz, afluxul de telespectatori de sex feminin în teatrele indică importanţa crescândă a femeilor demografice în dicteze Hollywood gusturile lui. [ 106 ]
The Hollywood Reporter postat o revizuire pozitivă a The Twilight Saga: Eclipse , spunând filmul "unghiile-l". [ 107 ] Variety raporteaza ca filmul "se simte ca final, această blockbuster acest top cu venituri franciza merită". [ 108 ] o revizuire a declarat Filmul a fost cel mai bun în The Twilight Saga până acum, recunoscând că, "persoana care ar trebui să fie îngrijorat este Bill Condon , directorul lovit de-o parte final două, Breaking Dawn lui. A fost o adevărată provocare pentru a face filme la fel de bun ca Eclipse . [ 109 ] The New York Times a lăudat David Slade e capacitatea de a face un film antrenant, numind-o amuzant şi mai bine decât predecesorii săi, dar a subliniat acţionează nu sa îmbunătăţit mult. [ 110 ]
O revizuire negativă mai spus că în timp ce " Eclipse reface o parte din energia New Moon zapped din franciza si are destul de spectacole de calitate să-l păstraţi implică ", filmul" nu este destul de adrenalina-plătesc joc-changer pentru haters poveste de dragoste că comercializarea acestuia ar putea să vă duce să cred. Majoritatea "acţiune" rămâne prelungite şi mai ales nu scăpărător ar trebui să-am-sau-shouldn't-am conversaţii între triunghiul central. " [ 111 ] Roger Ebert de la Chicago Sun Times a dat un rezultat pozitiv film revizuire mai mult decât pentru primele două filme din saga, dar a simţit a fost un film, unclever conversaţie constant între cele trei personaje principale. El a criticat "se uită" atât Edward şi Bella Iacov da pe tot parcursul filmului, şi a precizat că gama de munte care apare în filmul arata "ca peisaje pictate de acest tip la TV care vă arată cum să picteze chestii de genul asta." De asemenea, el a prezis că o lipsă de înţelegere pentru seria de film, în general, nu ar fi bun augur cu publicul, declarând, "Ma indoiesc ca cineva nu familiarizati cu rate mai devreme ar putea face cap sau coada scenele de deschidere." El a dat filmul 2 stele din 4. [ 112 ]
funda?:_*

5 răspunsuri:
| yoo23 a răspuns:

Poti cauta pe net? in timp ce ai scris intrebarea, astepti raspunsurile, le verifici, tu puteai sa te uiti vreo 5 minute pe net la ce contine filmul. Dar... ce sa faci, suntem romani nu?

| aaaaaaa1 a răspuns:

Twilight Saga este o serie de supranatural dragoste filme fantasy de la Summit Entertainment bazat pe cele patru seria Twilight romane de către autorul american Stephenie Meyer . Filmele star Kristen Stewart , Robert Pattinson , şi Taylor Lautner . Seria a avut incasari de peste 1.7 miliarde dolari în încasări la nivel mondial şi constă, până în prezent, de imagini în mişcare trei. Prima tranşă Twilight a fost lansat pe 21 noiembrie 2008. [ 2 ] a doua tranşă, The Twilight Saga: New Moon , a urmat pe 20 noiembrie 2009, de rupere de înregistrări box office ca miezul nopţii de screening şi cea mai mare zi de deschidere în istorie, incasari o estimat 72.7 milioane dolari. [ 3 ] a treia tranşă, The Twilight Saga: Eclipse , a fost lansat pe 30 iunie 2010 [ 4 ] , şi este primul Twilight filmul să fie lansat în IMAX . [ 5 ]
Seria a fost în dezvoltare din 2004, la Paramount Pictures , timp în care o adaptare pentru ecran a Twilight care diferă semnificativ de la romanul a fost scris. [ 6 ] [ 7 ] Trei ani mai târziu, Summit Entertainment a achiziţionat drepturile pentru film. După Twilight incasari de 35.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale, [ 8 ], Summit Entertainment au anunţat că vor începe producţia la New Moon , au achiziţionat drepturile pentru romanele restul mai devreme că aceleaşi luni. [ 9 ] A-parte adaptare două din Zori de zi a început fotografiere în noiembrie 2010 cu 18 noiembrie 2011, şi 16 noiembrie 2012, datele de lansare. [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ]
Dezvoltare

Twilight a fost în dezvoltare de aproximativ trei ani de la Paramount Pictures 's MTV Films , timp în care o adaptare pentru ecran care diferă semnificativ de la romanul a fost scris. [ 6 ] [ 7 ] De exemplu, script-ul transformat Bella într-un atlet stele. Stephenie Meyer a declarat că au existat unele dezbatere în care să permită film să fie făcute din cauza pozitiv sau rezultatul negativ al filmului, comparativ cu cartea, "" Ei ar fi putut pune ca [anterioare] din film, a numit-o altceva, şi nimeni nu s-ar fi cunoscut-o a fost Twilight! " Ideea de a vedea o scena convertite în mod corect, în special scena lunca, convins Meyer a vinde drepturile. Văzând în script-ul, ea a fost speriată că a luat decizia greşită. Când Summit Entertainment sa reinventat pe sine ca un serviciu-studio complet în aprilie 2007, a dobândit cu succes drepturile pentru romanul. Erik Feig, presedintele de productie la Summit Entertainment , garantat o adaptare aproape de carte. [ 13 ] Compania perceput filmul ca pe o oportunitate de a lansa o franciza bazat pe succesul de cartea lui Meyer si sechele sale. [ 14 ] [ 15 ] Meyer a simţit că Summit-ul a fost deschis pentru a lasa sa fie o parte din film. Catherine Hardwicke a fost angajat pentru a regiza filmul, şi curând după aceea, Melissa Rosenberg a fost selectat pentru a fi filmul lui structurale de bază ca scriitor de film. [ 16 ]
Rosenberg a dezvoltat o schiţă de la sfârşitul lunii august şi a colaborat cu Hardwicke pe scris scenariul în cursul lunii următoare. "[A] a fost un mare sondare bord şi a avut tot felul de idei geniale ... mi-ar termina scene şi le trimite la ei, şi mă întorc notele ei." [ 17 ] Datorită iminentă greva WGA , Rosenberg lucrat cu normă întreagă pentru a termina scenariul înainte de 31 octombrie. [ 17 ] În adaptarea romanului pentru ecran, ea "a trebuit să condenseze o afacere buna." Unele caractere au lăsat afară, şi alţii au fost combinate. [ 18 ] "[O] intentia de ur toate de-a lungul a fost să rămână adevărat la carte," Rosenberg a explicat, "şi-l are de a face mai puţin cu adaptare cuvânt cu cuvânt şi mai mult cu vă că "şi arce de caractere emotionale sunt calatorii la fel. face" [ 19 ] Hardwicke sugerat utilizarea de voice over pentru a exprima protagonistul interne ale dialogului [ 17 ] , deoarece romanul este spusă din al punct de Bella de vedere, şi ea a schiţat o parte din scenarii în timpul pre-producţie. [ 20 ]
Meyer, autorul, şi Harwicke, director, a avut o relaţie strânsă în timp ce în curs de dezvoltare Twilight . Hardwicke a vrut să îmbrăţişeze experienţa şi de a face personajele din cărţile prind viaţă. Ea ar suna Meyer după schimbarea o scenă uşor, care a surprins pentru că autorul, "am auzit povesti ... Stiu ca nu e ca în mod normal, că, atunci când se adapteze o carte." Meyer, un pesimist natural, a fost de aşteptare pentru cel mai rău, dar, în schimb, numită experienţa ei în film adaptare cartea "cel mai bun am fi putut spera." [ 6 ] [ 7 ]
Programată iniţial pentru lansare in decembrie 2008, Twilight sa mutat la un nivel mondial de presă din 21 noiembrie 2008, după Harry Potter şi Half-Blood Prince mutat dintr-o noiembrie 2008 Lansarea a fi lansat în iulie 2009. [ 2 ]
Turnarea rolurile din The Twilight Saga

Vezi de asemenea şi: Lista membrilor exprimate Twilight
Kristen Stewart a fost pe platourile de Adventureland Hardwicke atunci când a vizitat-o pentru un test de ecran informal, care a "captivat", regizorul. [ 6 ] Hardwicke nu a ales iniţial Robert Pattinson pentru rolul lui Edward Cullen, dar, după o audiţie la ea acasă cu Stewart, a fost selectat. [ 6 ] Meyer permis Pattinson pentru a vizualiza un manuscris al neterminată Midnight Sun , care cronici evenimentelor din Amurg din al punct de Edward de vedere. [ 21 ] [ 22 ] Meyer a fost "incantat" şi "extaz" ca răspuns la procesul de turnare a două personaje principale. [ 23 ] Ea şi-au exprimat interesul în a avea Emily Browning şi Henry Cavill exprimate ca Bella şi Edward, respectiv, înainte de pre-producţie. [ 24 ]
Peter Facinelli nu a fost iniţial exprimate în Carlisle Cullen: "Hardwicke]-a placut [i], dar a fost un alt actor care a fost presiuni pentru studio. [" [ 25 ] Din motive necunoscute, că actorul nu a putut să joace o parte, şi Facinelli a fost selectat în locul său. [ 25 ] Alegerea Ashley Greene a portretiza Alice Cullen a fost obiectul unei critici fan-o anumită măsură, deoarece Greene este de 7 inci (18 cm), mai inalt decat personajul ei aşa cum este descris în roman. Meyer a declarat că a avut, de asemenea, Rachael Leigh Cook semăna cu viziunea ei de Alice. [ 26 ] Nikki Reed a lucrat anterior cu Hardwicke pe treisprezece , care au scris împreună, şi Lords of Dogtown . Kellan Lutz a fost în Africa , tir HBO miniseria Generation Kill , atunci când auditii pentru caracterul de Emmett Cullen au fost efectuate. Rolul a fost deja exprimate de momentul în care producţia sa încheiat în decembrie 2007, dar actorul care a fost selectată "a căzut prin intermediul". Lutz ulterior auditie si a fost transportat cu avionul la Oregon, unde Hardwicke personal l-au ales. [ 27 ] Rachelle Lefevre a fost interesat în urmărirea un rol în film, deoarece Hardwicke a fost anexat la proiectul de director, acolo a fost, de asemenea, "potenţialul de a explora un caracter, sperăm, mai mult de trei filme ", ea a vrut să-i prezinte un vampir. şi [ 28 ] [Ea] crezut că vampirii au fost în esenţă cea mai buna metafora pentru om şi anxietate întrebări despre a fi viu. "" [ 28 ] Christian Serratos iniţial la auditiile pentru Jessica Stanley , dar ea "a căzut în totalitate în dragoste cu Angela", după citirea cărţilor şi a profitat de o ocazie mai târziu la o auditie pentru Angela Weber. [ 29 ] Rolul Jessica Stanley sa dus la Anna Kendrick , care a luat parte, după două mix-şi -meciul auditii cu diverşi actori. [ 30 ]
Datorită fizice schimbări majore care au loc în caracterul de Jacob Black între Răsărit şi Luna Noua , regizorul Chris Weitz a considerat înlocuirea Taylor Lautner în continuare cu un actor care ar putea mai exact portretiza "noua, mai mare Jacob Black." [ 31 ] În încercare de a păstra rolul, Lautner a lucrat la scară largă şi puse la data de 30 livre. un [ 32 ] În ianuarie 2009, Weitz şi Summit Entertainment a anunţat că Lautner va continua să joace rolul lui Iacov în The Twilight Saga: New Moon . [ 33 ]
La sfârşitul lunii martie 2009, Summit Entertainment a lansat o listă de actori care ar fi portretizarea "haitei de lupi", alături de Lautner. Casting pentru restul din tribul Quileute a fost condusă de directoarea de casting Rene Haynes, care a lucrat la filme cu mari indiană din America de mulaje, cum ar fi Dansand cu lupii şi Bury My Heart de la Wounded Knee . [ 34 ]
La jumătatea anului 2009, a fost anunţat că Bryce Dallas Howard ar fi înlocuirea Rachelle Lefevre ca Victoria pentru a treia Twilight film, The Twilight Saga: Eclipse . Summit Entertainment a atribuit schimbare la conflictele de programare, şi Lefevre a răspuns că ea a fost "uimit" şi "foarte întristat" de decizie. [ 35 ] Jodelle Ferland a fost aruncat ca sa transformat vampir nou, Bree. [ 36 ] Alte exprimate pentru noi membri al treilea film include Xavier Samuel ca Riley , [ 37 ] Jack Huston ca Royce King II, [ 38 ] Catalina Sandino Moreno ca Maria, [ 39 ] Julia Jones ca Leah Clearwater , [ 36 ] şi BooBoo Stewart ca Seth Clearwater . [ 36 ]

de producţie

Filmarile pentru Twilight a luat 44 de zile, [ 40 ], după mai mult de o săptămână de repetiţii, [ 41 ] şi finalizat la 02 mai 2008. [ 42 ] Similar cu debut regizoral treisprezece , Hardwicke a optat pentru o utilizare extinsă a mână cinematografiei pentru a face filmul "simt real". [ 25 ] [ 43 ] Meyer a vizitat de producţie stabilite de trei ori, şi a fost consultat cu privire la diferite aspecte ale poveştii; [ 44 ], de asemenea, o are în scurt cameo film. ea [ 45 ] Pentru a face corporale mişcările lor mai elegant, şi să se obişnuiască cu "personajele stilurile de lupta lor, exprimate joc vampiri a participat la repetiţii cu un coregraf de dans şi a observat fizicalitatea diferite Panthera . [ 25 ] [ 26 ] [ 46 ] În loc de filmare la Forks High School în sine, scenele care au loc la şcoală au fost filmate la Kalama High School [ 47 ] şi Madison Liceul. [ 48 ] Alte scene au fost filmate, de asemenea, în St Helens, Oregon , [ 49 ] şi Hardwicke realizat unele reshooting în Pasadena, California , în luna august. [ 40 ] [ 50 ]
La începutul lunii noiembrie 2008, Summit-ul a anunţat că au obţinut drepturile pentru cărţile rămase în Stephenie Meyer 's Twilight seria : New Moon , Eclipse , şi Breaking Dawn . [ 9 ] La data de 22 noiembrie 2008, la o zi după eliberarea de teatru de amurg , Summit-ul a confirmat că vor începe lucrul la New Moon . Melissa Rosenberg a lucrat la adaptarea romanului înainte de Twilight ' e de presă [ 51 ] şi a predat proiectul de lege pentru New Moon în timpul Twilight 'e week-end de deschidere în noiembrie 2008. [ 52 ]
La începutul lunii decembrie 2008, a fost anunţat că Twilight director Catherine Hardwicke nu ar fi revenirea la direct sequel. citată timp ca restricţii motivul din spatele ei părăsesc proiectul. Hardwicke [ 53 ] În schimb, Chris Weitz , director al The Golden Compass si co-director al American Pie , a fost angajat direct la The Twilight Saga: New Moon . [ 54 ] Filmările pentru New Moon a început în Vancouver la sfârşitul lunii martie 2009, [ 55 ] [ 56 ] şi în Montepulciano , Italia , la sfârşitul lunii mai 2009. [ 57 ] [ 58 ]
La începutul anului 2009, înainte de lansarea de The Twilight Saga: New Moon , Summit-ul a confirmat că vor începe producţia pe The Twilight Saga: Eclipse . Deoarece Weitz ar fi în post-producţie pentru New Moon atunci când The Twilight Saga: Eclipse a inceput filmarile, el nu ar fi conducerea treilea film. [ 59 ] [ 60 ] În schimb, The Twilight Saga: Eclipse a fost regizat de regizorul David Slade , cu Melissa Rosenberg se întoarce ca scenarist. [ 61 ] Filmările au început pe 17 august 2009 la Vancouver Film Studios [ 62 ] şi a terminat la sfârşitul lunii octombrie, cu post-producţie la începutul începutul lunii următoare. [ 63 ] În aprilie 2010, a fost dezvăluit că re-lăstarii din film au fost necesare. Slade, care anterior a spus că nu ar fi în jurul pentru ei, a fost văzut, împreună cu Stephenie Meyer , pe platoul de filmare. Cele trei stele principale au fost, de asemenea, prezenţi. [ 64 ]
Wyck Godfrey, producător de filme anterioare din serie, a declarat la mijlocul anului 2009 că au intenţia de a face fiecare versiunea de film din Breaking Dawn . [ 65 ] După luni de speculaţii şi zvonuri exprimate, [ 10 ] [ 66 ] a fost a anuntat oficial pe 28 aprilie 2010, că castigator al premiului Oscar Bill Condon , care a regizat Zei şi Monsters şi Dreamgirls , ar fi direct Zori de zi ; produce filmul va fi Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt, şi autor Stephenie Meyer . "Sunt foarte entuziasmat pentru a obţine şansa de a aduce punctul culminant al acestei saga la viata de pe ecran -. Cum fanii seriei stiu, aceasta este una-de-un fel, o carte şi suntem în speranţa de a crea un la fel de experienţă cinematografică unică ", a spus Bill Condon. A 18 noiembrie 2011 data de lansare a fost stabilită pentru prima parte, în timp ce al doilea este programat pentru lansare pe 16 noiembrie 2012. [ 1 ] [ 67 ] [ 12 ] În urma acestui anunţ, Summit-ul oficial a confirmat că o parte din două adaptare a patra carte ar incepe productia in toamna la 11 iunie 2010. [ 68 ] Cu acest anunţ, a fost făcut clar că toţi actorii majori, inclusiv cele trei roluri principale, familia Cullen, şi Charlie Swan , se va întoarce pentru ambele piese. [ 68 ] Bill Condon a fost confirmat de asemenea direct ambele parti. [ 68 ]
În scopul de a menţine bugetul pe ambele părţi ale Breaking Dawn rezonabile, care ar fi substanţial mai mare decât intallments anterioare din serie, filmare în Louisiana este, de asemenea, în curs de negociere. Fotografiere în Louisiana ar oferi credite fiscale mai mari, care ca un studio de profil redus ca Summit Entertainment ar putea beneficia de. [ 11 ]
[ edit ] Films

[ edit ] Twilight (2008)
Articol principal: Twilight (2008 film)
Twilight a fost regizat de Catherine Hardwicke şi scris de Melissa Rosenberg . Acesta se concentrează pe dezvoltarea de o relaţie personală între om adolescent Bella Swan ( Kristen Stewart ) şi vampir Edward Cullen ( Robert Pattinson ), precum şi eforturile ulterioare de Edward şi a familiei sale de a păstra în siguranţă Bella dintr-un grup separat de vampiri ostile.
Filmul a fost lansat teatral, începând cu 21 noiembrie 2008. Acesta a avut incasari 35.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale, [ 69 ] şi a ajuns să brut US $ 384.9 milioane în întreaga lume. DVD-ul a fost lansat pe 21 martie 2009 şi a avut incasari de o suplimentare de $ 181 milioane din vânzări. [ 70 ]
[ edit ] The Twilight Saga: New Moon (2009)
Articol principal: The Twilight Saga: New Moon
The Twilight Saga: New Moon a fost regizat de Chris Weitz şi scris de Melissa Rosenberg . Filmul urmareste Bella Swan e cădere "într-o depresie profundă până la ea dezvoltă o prietenie puternica cu varcolac Jacob Black . Iacov şi tribul lui trebuie să proteja pe Bella de Victoria, un vampir care caută să răzbune moartea partenerului ei de uciderea Bella. O neînţelegere are loc, şi Edward Cullen crede că Bella a murit. Edward hotărăşte să se sinucidă în Volterra, Italia , dar el este oprit de Bella, care este însoţit de sora lui Edward, Alice. Ei se întâlnesc cu Volturi , un cuib puternic de vampiri, şi sunt eliberate cu condiţia ca Bella să fie transformată în vampir în viitorul apropiat. Bella şi Edward sunt reunite, şi ea şi întoarcerea la familia Cullen Forks.
Filmul a fost lansat teatral începând cu 20 noiembrie 2009, şi a stabilit numeroase recorduri. Este în prezent cel mai mare-bilet vânzător avans pe Fandango [ 71 ] şi a avut loc la miezul noptii de deschidere mai mare în piaţa internă (Statele Unite ale Americii şi Canada ), box-office istorie, incasari o suma estimata la 26.3 milioane. [ 72 ] continuarea acestuia, The Twilight Saga: Eclipse , a spart acest record, în iunie 2010, incasari 72.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale pe piaţa internă şi de a deveni cel mai mare, ziua de deschidere unică în istoria naţională. [ 3 ] Este weekend-ul de deschidere treilea cel mai mare din istoria naţională cu 142839137 dolari. [ 73 ]
[ edit ] The Twilight Saga: Eclipse (2010)
Articol principal: The Twilight Saga: Eclipse
Twilight Saga: Eclipse a fost regizat de David Slade şi scris de Melissa Rosenberg . Filmul urmareste Bella Swan ca ea dezvoltă gradului de conştientizare a complicaţiilor se căsătorească cu Edward Cullen . Victoria ca se apropie cu un grup de vampiri nou născut, Jacob Black şi restul varcolacii forma o alianţă temporară cu ea distruge, la rândul său, de a păstra în condiţii de siguranţă Bella. Bella în timp ce încearcă să decidă cine este ea, un brews lupta, iar consecintele sunt plătit o dată Iacov ranit. Intenţie cu privire la păstrarea la un compromis cu Edward, ea promite să păstreze adevărat la logodna şi-l căsătorească.
Filmul a fost lansat teatral cu începere de la 30 iunie 2010 , [ 4 ], şi este primul Twilight filmul să fie lansat în IMAX . [ 5 ] a stabilit un nou record pentru cea mai mare deschidere la miezul nopţii în interne (Statele Unite ale Americii şi Canada ) în box-office istorie, incasari o suma estimata la 30 de milioane în peste 4.000 de teatre. [ 74 ] Deţinătorul recordului precedent a fost film anterioare din serie, The Twilight Saga: New Moon cu 26.3 milioane dolari în 3514 teatre. [ 74 ] Filmul a marcat apoi cea mai mare miercuri de deschidere în istoria naţională cu 68533840 dolari bătaia Transformers: Revenge of the Fallen "e 62 milioane. $ [ 75 ] The Twilight Saga: Eclipse a devenit, de asemenea, filmul cu cea mai largă de presă independentă, jucând în peste 4416 teatre, depasind predecesorul său, The Twilight Saga : New Moon , care a deţinut recordul din noiembrie 2009., [ 76 ]
[ edit ] The Twilight Saga: Breaking Dawn (2011/2012)
Articol principal: Twilight Saga: Breaking Dawn
Twilight Saga: Breaking Dawn va fi regizat de Bill Condon , şi autor Stephenie Meyer va co-produce filmul impreuna cu Karen Rosenfelt şi Godfrey Wyck; Melissa Rosenberg va stilou script-ul. [ 77 ] cartea lui complot va fi împărţită în două filme , primul dintre care este tentativ programat pentru lansare pe 18 noiembrie 2011. [ 11 ] [ 78 ] Al doilea va fi lansat în anul următor, pe 16 noiembrie 2012. [ 12 ] filmare de Breaking Dawn a început în noiembrie 2010.
[ edit ] Soundtracks

[ edit ] Twilight
Articol principal: Twilight (coloana sonora)
Twilight Original Motion Picture Soundtrack a fost ales de muzica supraveghetor Alexandra Patsavas . [ 79 ] Albumul a fost lansat pe 04 noiembrie 2008 de către Patsavas " Chop Shop etichetă, în colaborare cu Atlantic Records . Albumul a debutat pe locul 1 in Billboard 200 , având vândut în jur de 165,000 de exemplare in prima saptamana de lansare, 29% dintre care au fost de descărcări digitale. [ 80 ] Twilight este de vânzare-teatral coloana sonora cel mai bun film din Statele Unite din Chicago . [ 81 ]
Twilight: Scorul a fost compusă şi orchestrată de către Carter Burwell pe o perioadă de 9-10 săptămâni, şi a fost înregistrată şi se amestecă în aproximativ două săptămâni la sfârşitul lunii septembrie 2008. [ 82 ] Burwell a început scorul cu o "tema dragoste" pentru Bella şi Edward relaţie, o variaţie de care a devenit "'s Lullaby Bella", care Robert Pattinson joacă în film, şi care este inclus pe Original Twilight Motion Picture Soundtrack . [ 82 ] tema originală este prezentat pe tot parcursul filmului, şi serveşte pentru a "juca romance care conduce povestea ". [ 82 ] O altă temă Burwell compus a fost un "Predator Theme", care deschide filmul, şi este destinat să joace de vampiri natura Edward. [ 82 ] Alte teme includ un bas-linie, ritmul tobelor şi distorsionat chitara de sunet pentru vampiri nomazi, şi o melodie pentru familia Cullen. [ 82 ] Twilight: Scorul lansat digital pe 25 noiembrie 2008 şi în magazine pe 9 decembrie. a fost [ 83 ] [ 84 ]
[ edit ] The Twilight Saga: New Moon
Articol principal: The Twilight Saga: New Moon (coloana sonora)
Scorul pentru The Twilight Saga: New Moon a fost compusa de Alexandre Desplat [ 85 ] în timp ce Alexandra Patsavas returnate ca supraveghetor muzica pentru restul de coloana sonora a filmului. [ 86 ] Weitz are o relaţie de lucru cu Desplat, care a marcat unul din filmele sale anterioare, The Golden Compass . [ 85 ] Twilight Saga: New Moon: Original Motion Picture Soundtrack Albumul a fost lansat pe 16 octombrie 2009 [ 87 ] prin Patsavas "Chop Shop etichetă, în colaborare cu Atlantic Records. [ 86 ] The Twilight Saga: New Moon: Scorul a fost lansat pe 24 noiembrie 2009.
[ edit ] The Twilight Saga: Eclipse
Articol principal: The Twilight Saga: Eclipse (coloana sonora)
Scorul pentru The Twilight Saga: Eclipse a fost compusă de Howard Shore , care a compus scoruri pentru Lord of the Rings trilogiei . [ 88 ] filmul lui soundtrack a fost lansat pe 08 iunie 2010 de Atlantic Records în colaborare cu supervizorul muzical Alexandra Patsavas " Chop Shop etichetă. [ 89 ] Primul single din coloana sonora este " Neutron Star coliziune (Love Is Forever) ", realizat de trupa britanică Muse . [ 90 ]
[ edit ] Receptie

Amurg avut incasari de peste 7 milioane dolari din vanzari de bilete de la prezentarile miezul nopţii singur pe 21 noiembrie 2008. [ 91 ] Este incasari de 35.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale. [ 69 ] Pentru week-end la deschiderea sa în Statele Unite şi Canada, Twilight acumulat 69.6 milioane dolari din 3419 teatre, la o medie de 20.368 dolari pe teatru. [ 92 ] Filmul a făcut 192.7 milioane dolari în Statele Unite şi Canada, precum şi o mai departe $ 192.2 milioane în teritorii internaţionale pentru un total de 384.9 dolari la nivel mondial. [ 93 ]
Filmul a fost lansat pe DVD în America de Nord pe 21 martie 2009 până la partidele de presă miezul nopţii, şi a vândut peste 3 milioane de unităţi în prima zi sale. [ 87 ] Ea a continuat să vândă unităţile, în valoare totală de 9,967,919, din ianuarie 2010, ceea ce face 181028196 dolari. [ 70 ]
New York, Comunicat de criticul de Armond White numit Twilight ", un pop clasic autentic", [ 94 ] şi a lăudat Hardwicke pentru transformarea " Meyer 'e seria de cărţi într-o Brontë -esque viziune. " [ 95 ] USA Today a dat filmul două din cele patru Claudia Puig stele şi a scris, "Meyer se spune că au fost implicate în producţia de Twilight , dar romanul ei a fost semnificativ mai mult decât absorbind amuzant şi rapid forgettable film neintenţionat ". [ 96 ]
The Twilight Saga: New Moon a stabilit recorduri de vânzări de bilete în avans, provocând unele teatre pentru a adăuga proiecţii suplimentare. [ 97 ] Acesta este în prezent cel mai mare vânzător de bilete avansate pe Fandango , depăşind Star Wars Episode III: Revenge of the Sith . [ 71 ] Filmul a stabilit recorduri ca miezul nopţii de deschidere mai mare în piaţa internă (Statele Unite ale Americii şi Canada ), box office istorie, incasari o suma estimata la 26.3 milioane în 3514 teatre, înainte de a extinde la 4024 teatre. [ 72 ] record a fost deţinut anterior de Harry Potter şi Half- Blood Prince , care a avut incasari de 22.2 milioane dolari pe plan intern în timpul premiera la miezul nopţii sale. [ 72 ] Filmul a avut incasari de 72.7 milioane dolari în ziua deschiderii sale pe piaţa internă, devenind cea mai mare, ziua de deschidere unic în istoria naţională, bate Dark Knight " s 67.2 milioane dolari. [ 3 ] Această deschidere a contribuit puternic la un alt record: în primul rând că dată la zece filme de top pe piaţa internă a box office-un combinat brut de peste 100 milioane dolari într-o singură. zi [ 98 ]
Week-end de deschidere a The Twilight Saga: New Moon este week-end de deschidere treilea cel mai mare din istoria naţională cu 142839137 dolari. [ 73 ] Filmul are, de asemenea, la nivel mondial cea mai mare week-end de deschidere sasea cu 274.9 milioane dolari total. [ 99 ]
Robert Ignizio a scenei Cleveland descrise The Twilight Saga: New Moon ca o "fantezie de divertisment", şi a precizat că aceasta "are un puternic aspect vizual [decât Twilight ] şi face o treabă mai bună, cu scene de acţiune sale, păstrând în continuare accentul pe triunghi amoros central ". [ 100 ] Michael O'Sullivan de The Washington Post a dat filmului două stele şi jumătate din patru, lăudat Kristen Stewart performanţa în film şi a scris, "În ciuda melodramă că, uneori, este suficient pentru a induce diabetul zaharat, nu e suficient de fluierul lup în acest sexy, înfricoşător zburda să vă rog pe nimeni ". [ 101 ] Seattle Post-Intelligencer a dat filmului un "B" de clasificare şi a spus, "filmul arata extraordinar, dialogul lucrări, există numeroase bine plasat glume, care acţionează este pe punctul. " [ 102 ] Mick Lasalle de la San Francisco Chronicle a răspuns cu un amestec revizuire mai, declarând, "[E] xpect acest film pentru a satisface fanii săi. Toata lumea, pregateste-te pentru un bizar telenovelă / concurs, constând dintr-o succesiune de scene statice cu personaje loping în cadru pentru a anunţa exact ceea ce gândesc ei. " [ 103 ] Roger Ebert a dat film de 1 stea din 4 şi a spus că "ia realizarea călduţ din Twilight , curaj-l, şi lasă-l pentru strigoi ". [ 104 ] de presă a filmului a inspirat, de asemenea, critici feministe, cu Owen Gleiberman de Entertainment Weekly a face lumina susţin că Edward Cullen este putin mai bine decât un vânător. [ 105 ] În orice caz, afluxul de telespectatori de sex feminin în teatrele indică importanţa crescândă a femeilor demografice în dicteze Hollywood gusturile lui. [ 106 ]
The Hollywood Reporter postat o revizuire pozitivă a The Twilight Saga: Eclipse , spunând filmul "unghiile-l". [ 107 ] Variety raporteaza ca filmul "se simte ca final, această blockbuster acest top cu venituri franciza merită". [ 108 ] o revizuire a declarat Filmul a fost cel mai bun în The Twilight Saga până acum, recunoscând că, "persoana care ar trebui să fie îngrijorat este Bill Condon , directorul lovit de-o parte final două, Breaking Dawn lui. A fost o adevărată provocare pentru a face filme la fel de bun ca Eclipse . [ 109 ] The New York Times a lăudat David Slade e capacitatea de a face un film antrenant, numind-o amuzant şi mai bine decât predecesorii săi, dar a subliniat acţionează nu sa îmbunătăţit mult. [ 110 ]
O revizuire negativă mai spus că în timp ce " Eclipse reface o parte din energia New Moon zapped din franciza si are destul de spectacole de calitate să-l păstraţi implică ", filmul" nu este destul de adrenalina-plătesc joc-changer pentru haters poveste de dragoste că comercializarea acestuia ar putea să vă duce să cred. Majoritatea "acţiune" rămâne prelungite şi mai ales nu scăpărător ar trebui să-am-sau-shouldn't-am conversaţii între triunghiul central. " [ 111 ] Roger Ebert de la Chicago Sun Times a dat un rezultat pozitiv film revizuire mai mult decât pentru primele două filme din saga, dar a simţit a fost un film, unclever conversaţie constant între cele trei personaje principale. El a criticat "se uită" atât Edward şi Bella Iacov da pe tot parcursul filmului, şi a precizat că gama de munte care apare în filmul arata "ca peisaje pictate de acest tip la TV care vă arată cum să picteze chestii de genul asta." De asemenea, el a prezis că o lipsă de înţelegere pentru seria de film, în general, nu ar fi bun augur cu publicul, declarând, "Ma indoiesc ca cineva nu familiarizati cu rate mai devreme ar putea face cap sau coada scenele de deschidere." El a dat filmul 2 stele din 4. [ 112 ]
funda?

| PotHed a răspuns:

"As vrea sa aflu mai multe despre filmul Twilight."

As vrea sa am 1 milion de dolari! ^^
ok pai sunt trei filme in momentul de fata din seria twilight.
toate apartin genului romantic. este vorba despre doi adolescenti edward si bella care trec prin tot felul de lucruri ca sa poata fi impreuna. au parte de o multime de necazuri pentru ca edward e vampir... multe altele se intampla dar nu am de gand sa ti le spun eu pe toate tongue
Iti recomand sa te uiti si tu, merita daca iti place filme din astea =)

| angelina_8403 a răspuns:

Amurg este o serie de cărţi fantastice (despre vampiri) pentru tineri, scrisă de autoarea Stephenie Meyer, serie ce urmăreşte aventurile adolescentei Isabella „Bella" Swan, a cărei viaţă se schimbă total din momentul în care se mută în ploiosul şi aparent banalul orăşel Forks, ca să locuiască cu tatăl ei.

Seria, ce este alcătuită din romanele Amurg, Luna nouă, Eclipsa şi Zori de zi, relatează povestea de iubire dintre Bella şi vampirul Edward Cullen şi este narată în principal din punctul de vedere al Bellei. Epilogul romanului Eclipsa şi un volum din cartea Răsărit sunt narate din perspectiva lui Jacob Black, cel mai bun prieten al eroinei.

Autoarea a intenţionat să lanseze şi Midnight Sun, care ar fi fost o repovestire a întâmplărilor din Amurg din perspectiva lui Edward Cullen, însă ideea a fost, cel puţin pentru moment, abandonată din cauza apariţiei ilegale pe net a douăsprezece capitole din manuscris[1].

Seria Amurg a fost tradusă în 37 de limbi diferite[2] şi a vândut peste 40 de milioane de copii în lumea întreagă[3].
Isabella „Bella" Swan se mută din seninul Phoenix, Arizona în înnoratul Forks, Washington ca să locuiască cu tatăl ei, Charlie. Ea se decide asupra acestui fapt pentru ca mama sa, Renée, să poată călători cu soţul ei, Phil Dwyer, care joacă într-o ligă minoră de baseball. Din prima zi la noua şcoală atenţia ei este atrasă de copiii adoptivi ai doctorului Cullen, în special de Edward. Bella ajunge ulterior la concluzia că Edward şi familia sa sunt vampiri, dar acest lucru nu poate stopa atracţia irezistibilă pe care o simt unul faţă de celălalt. Ulterior, ea află chiar de la Edward că cei din familia Cullen au decis cu mult timp în urmă să se abţină de la sângele uman, apelând în schimb la sângele animalelor pentru a se hrăni. Când Bella devine ţinta unui vampir sadic pe nume James, ea e nevoită să fugă din Forks. E aproape ucisă de James, dar Edward şi familia sa o salvează şi o ajută să se întoarcă cu bine acasă.

[modifică] Luna nouă
vezi articolul Luna nouă

Convins că pune în pericol tot timpul viaţa Bellei, Edward hotărăşte să se despartă de ea, şi o anunţă că el şi familia lui se vor muta din Forks. Bella insistă să vină cu el, însă Edward îi spune că nu o mai iubeşte. Plecarea lui o aruncă pe Bella într-o depresie şi o suferinţă profundă, din care nu izbuteşte să o scoată decât prietenia cu vârcolacul Jacob Black. Împreună cu tribul său, Jacob o protejează pe Bella de Victoria, iubita lui James, care e hotărâtă să îşi răzbune partenerul cu orice preţ. Din cauza unei neînţelegeri, Edward crede că Bella a murit, şi pleacă în Italia pentru a le cere vampirilor Volturi să îl omoare, însă este oprit la timp de Bella şi de sora lui, Alice. Volturi cer ca Bella să fie transformată la rândul ei în vampir, ameninţând că în mod contrar o vor ucide pentru a se asigura că secretele lor nu vor fi trădate. La final, Bella şi Edward se împacă, şi familia Cullen se întoarce în Forks.

[modifică] Eclipsa
vezi articolul Eclipsa

Urmându-şi planul de răzbunare, Victoria a creat o armată de vampiri nou-născuţi în Seattle cu scopul de a înfrânge familia Cullen şi a o ucide pe Bella. Familia Cullen şi vârcolacii îşi reunesc forţele pentru a distruge armata Victoriei. Între timp, Bella se luptă cu confuzia provocată de iubirea pentru Edward şi nou-descoperitele sentimente de dragoste pentru Jacob Black. După moartea Victoriei, Bella îl alege pe Edward şi acceptă să se căsătorească cu el.

[modifică] Zori de zi
vezi articolul Zori de zi

Bella şi Edward se căsătoresc, dar luna lor de miere este curmată brusc atunci când Bella descoperă că este însărcinată. Deşi sarcina îi pune viaţa în pericol, Bella refuză să renunţe la copil. Ea aproape că moare în timpul naşterii, dar Edward o injectează cu veninul său, transformând-o în vampir pentru a-i salva viaţa. Când Irina, un vampir din alt clan o vede pe Renesmee, fiica celor doi, crede în mod greşit că aceasta este un „copil nemuritor", fapt ce ar încălca grav regulile lumii vampirilor, şi pleacă să informeze clanul Volturi. Familia Cullen adună vampiri din toată lumea care să depună mărturie că fetiţa nu este un copil nemuritor, şi Volturi sunt nevoiţi să plece.

[modifică] Personajele principale
vezi Lista personajelor din Amurg

Bella Swan - Protagonista principală a seriei e descrisă ca având părul închis la culoare, ochii căprui, pielea foarte albă şi faţa în formă de inimă. Ea e portretizată drept o persoană înţelegătoare, plină de compasiune, matură pentru vârsta ei, cu un simţ al umorului dezvoltat, încăpăţânată, stângace şi fără talent în a minţi. De asemenea, este lipsită de încredere în sine, în special când vine vorba de relaţia cu Edward. După transformarea în vampir, capacitatea minţii ei din timpul vieţii umane de a respinge abilităţile speciale ale anumitor vampiri (printre care şi pe aceea a lui Edward de a citi gândurile) evoluează, permiţându-i să îi protejeze şi pe cei din jurul ei în acelaşi mod.
Edward Cullen - Edward este un vampir ce se hrăneşte cu sânge de animal în loc de sânge de om. Ca toţi ceilalţi vampiri care apar în roman, Edward e descris ca fiind incredibil de frumos. E foarte protector faţă de Bella, punând siguranţa, umanitatea şi binele ei mai presus de orice. Iniţial, relaţiile dintre el şi cel mai bun prieten al Bellei, Jacob Black, sunt încordate, dar pe parcurs cei doi devin buni prieteni. Edward e capabil să citească gândurile altora, singura excepţie fiind Bella.
Jacob Black - Rolul său este minor în Amurg, devenind mai important o dată cu Luna nouă, atunci când dezvoltă o prietenie profundă cu Bella, pe care o ajută să treacă de şocul produs de plecarea din oraş a lui Edward. Ulterior, Jacob suferă o transformare care îi îngăduie să devină lup atunci când doreşte. Prietenia lui pentru Bella se transformă în dragoste, astfel încât el ajunge să concureze cu Edward, reîntors în oraş, pentru a câştiga afecţiunea Bellei. Deşi fata descoperă că îl iubeşte şi pe el, nu poate renunţa la Edward. După naşterea lui Renesmee, fiica Bellei, Jacob îşi găseşte sufletul pereche în ea.
[modifică] Adaptări cinematografice
Filmul Amurg a fost regizat de Catherine Hardwicke, şi i-a avut pe Kristen Stewart şi Robert Pattinson în rolurile Isabellei Swan, respectiv Edward Cullen. Filmul a fost lansat în SUA pe data de 21 noiembrie 2008[4][5]. Premiera în România a avut loc pe data de 23 ianuarie 2009[6].

Pe 22 noiembrie 2008, Summit Entertainment a confirmat o urmare bazată pe cea de-a doua carte din serie, Luna nouă.

vizioneaza filmul, merita! il poti vedea pe hbo pe 16 decembrie la 15:30