| Ecou a întrebat:

As vrea sa va intreb cum vi se par urmatoarele filme si in acelasi timp sa le recomand celor care nu au apucat sa le vada The Notebook, The Pianist, Saving Private Ryan si in caz ca ati vazut Schindler's List si Pride & Prejudice ce parere aveti merita vazute?

Răspuns Câştigător
| PeculiarAlecsa a răspuns:

Aici ma exprim direct celor care nu au vazut aceste filme. Ai gusturi bune, Ecou.
Am vazut "The Notebook", "The Pianist" si "Pride and Prejudice" (ultimul film de nenumarate orilaughing ). Eu spun ca a meritat timpul petrecut.
"The notebook" este un film dragut bazat pe romnaul omonim semnat Nicholas Sparks (apropo, acum ii citesc cartea "Dear John") si prezinta povestea de dragoste plina de peripetii a doi tineri, Allie Hamilton si Noah Calhoun. Finalul te va surprinde. (sper big grin)
"The pianist" este considerat o capodopera de cineasti. Este un film regizat de Roman Polanski si prezinta memoriile unui pianist polonez-evreu, mai exact viata lui din timpul celui de-al doilea razboi mondial. Este un film interesant, chiar daca tine 2 ore. Cel mai mult mi-au piesele pe care le canta Wladyslaw Szpilman -- Chopin all the way! big grin
"Pride and prejudice" -- Vai, de cate ori am vazut filmul ala! Il vedeam aproape in fiecare duminica. Dupa ce-l vezi de cateva ori, incepi sa-i stii replicile. apoi nu te mai ingrijorezi de replici, te apuci de detalii. Ce rochii imbracau fetele, detaliile dansurilor din film, frizuri si coafuri, etc laughing. Eu una ma plictisesc cand vad un film de mai multe ori, dar Pride and Prejudice a meritat. E ceva la Jane Austen ce-mi place. Probabil nota de optimism si de happy-end. Aaa, si ca era o feminista convinsa. Oricum, un film briliant, cred ca Mandrie si Prejudecata este cartea cea mai cunoscuta si apreciata a lui Austen. Apropo, filmul respecta mult cartea, nu s-au facut mari schimbari, deci daca vrei sa castigi ceva timp, fa una din doua. Eu te sfatuiesc sa le faci pe ambele totusi big grin
Intentionez sa vad si "Schindler's List" destul de curand. Mersi ca mi-ai reamintit de el. smug
Sper ca informatia e folositoare. Sper mai ales ca v-am trezit interesul.

@anyska "The pianist" nu este recomandat sub 16 ani.

5 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

The Notebook este superblove struck m-a impresionat mult-restul nu le-am vazut, dar mersi mult de recomandare.

| anad a răspuns:

Merita ambele filme sa le vezi! Ti-as recomanda sa cauti sa vezi Pride & Prejudice din 1995 in 6 episoade. Este foarte buna ecranizarea! Iti mai recomand sa vezi Pasarea spin, The Thorn Birds (toate 7 parti), cu Richard Chamberlain, unul dintre cele mai bune filme!

| Ecou explică:

@PeculiarAlecsa:"Mersi ca mi-ai reamintit de el" cu placere... si ce sa mai! nu mai ramane decat sa ma uit la elehee hee! multumes tuturor pentru sfaturi

Răspuns utilizator avertizat
| anyska a răspuns:

Stiu ca the pianist nu este recomandat copiilor sub., sa zicem 13 ani