| asulalex a întrebat:

Buna am luat de pe net niste filme cu subtitrari separate, iar atunci cand vreau sa vizionez un film in loc de diacritice imi apar niste simboluri ciudate stie cineva ce ar trebui sa fac? dau funda cui ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Ce era mai important de spus, nu ai zis. Cu ce player le deschizi?
Eu folosesc BS Player de obicei pentru a mă uita la filme și-ți voi spune pentru ăsta. Dai click dreapta pe imagine și-ți va apărea un meniu. Te duci la Subtitles>Primary>Subtitle Proprieties>Font. Îți va apărea o fereastră. În josul ei scrie Script. Din lista aia alegi Central European și dai OK. Acum ți se vor afișa corect. Dacă ai programul în română tot ce am zis eu mai sus va fi în limba noastră.

1 răspuns:
| SapioiT a răspuns:

Poate merge daca instalezi programul asta. La mine a mers...
http://j.gs/781273/tastatura-romaneasca-alt-dreapta