| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Caut un film si nu gasesc. Este vorba despre un om care a ajuns a inchisoare. Iar acolo la inchisoare mai intalneste un om, care avea barba. E un film mai vechi. Cat timp au stat la inchisoare au sapat un tunel. La ei aveau o biblie din care invatau. Unul din ei nu stia sa scrie si sa citeasca iar celalalt il invata. Iar unul dintre cei doi odata, l-a ajutat pe un om sa iasa de sub o trasura, ridicand trasura cu spatele. In acel timp el era cautat pentru ca evadase. Acesta a fost si indiciul pentru care a fost prins iar, pentru ca inainte l-a ajutat pe un general dintr-o situatie, ajutandu-se tot de spate. Nu cred ca e prison break si nici mizerabilii si nu stiu daca e cumva Evadare din Alcatraz. Aveti vreo idee cum s-ar putea numi?
Actiunea se petrece cam prin anii 1850 cam asa, in Marea Britanie.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

După prima parte a descrierei tale aș zice că e vorba de Contele de Monte Cristo.

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Asa e, este vorba de Contele de Monte Cristo. Funda daca te-am ajutat.

| AweSomee a răspuns:

Exact la asta ma gandeam. The Cont of Monte Cristo, poti cauta pe net.

| relian a răspuns:

Ce povestesti tu este Mizerabilii,dar se pare vroiai alt film,in Contele lu peste prajit nu se intampla absolut nimic din ce ai povestit tu,Tot ce ai povestit este din Mizerabilii.
Contele ce spun altii sau ce vrei tu sa vezi,este intr-o insula,nici pomeneala de tunele si biblii si carute ridicate cu spatele.
Caruta ridicata este vorba in Mizerbilii,ala era cautat cum spui tu, ajunge undeva, o caruta cazuse peste cineva, el fiind f puternic se duce si ridica caruta, desi la locul cu pricina era si agentul cel urmarea de cand lumea si pamantu laughing
Contele lu papura voda nici pe departe nu-i ce descrii tu.Dar e bun si asa rau, merge laughing

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

Thanks gizăz! laughing

| Gizăz a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Mersi de fundă. Vezi că sunt mai multe ecranizări:

http://www.imdb.com/title/tt0072824/

http://www.imdb.com/title/tt0245844/

Deși cea mai nouă are mai multe stele, mie mi-a plăcut mai mult versiunea veche. Presupun că l-ai văzut pe cel mai nou tu. Recomand romanul în primul rând.