| cherly23456 a întrebat:

Imi puteti povesti si mie despre sezonul 6 din jurnalele vampirilor( the vampire diares)?

Răspuns Câştigător
| Camelia89 a răspuns:

Sezonul 6 a fost ceva mai sentimental – a inceput cu Damon si Bonnie pierduti in alta lume, in timp ce cei de acasa ii credeau morti. Pentru ce Elena nu a putut face fata durerii, l-a convins pe Alaric sa-i sterga toate amintirile frumoase cu Damon. Ceea ce nu a fost o idée buna, pentru ca Damon s-a intors.

Numai Caroline se chinuie sa tina lucrurile in frau, insa intre timp descopera ca sentimentele ei pentru Stefan s-au schimbat. Cel care o ajuta e Enzo, dar cand Stefan nu coopereaza, un mic razboi porneste intre cei doi.
Bonnie nu ramane prinsa singura in lumea cealalta, ci cu Kai, un psihopat care si-a ucis marte parte din familie. E mult de spus acolo, ce trebuie retinut e ca acest personaj e unul din cele mai reusite pe care le-au avut in ultimele sezoane, la fel si sora lui, medicul Jo.
Va spuneam ca sezonul e mai dramatic – mama lui Caroline, seriful Forbes sufera de cancer, iar vampirismul nu o poate vindeca. Moartea ei e un punct important al povestii si ii afecteaza pe toti. A, si cu ocazia asta am aflat ca lui Candice Accola ii place sa cante – a cantat vreo 3 episoade consecutiv! Anul trecut, Candice s-a maritat cu alt artist – Joe King, chitaristul de la The Fray.
Dupa asta, au preluat ideea Originalilor cu mama intoarsa din morti si au adus-o pe Mama Salvatore, personaj asupra caruia inca nu pot sa-mi fac o parere. Singurul lucru care mi-a placut la ea a fost ca i-a acordat mai multa importanta lui Enzo. Alt personaj sub-utilizat a fost Matt, pe de alta parte el nu a avut niciodata mare lucru de facut.

Dupa 6 ani, au fost multi care au vrut sa plece din serial, iar povestile personajelor lor au cam lasat de dorit. Cel de care s-a stiut din timp a fost Jeremy, iar Tyler i-a urmat.
Se pare ca Nina si Ian nu au mai putut lucra impreuna, iar acum sunt amandoi mai fericiti. Pe ea o asteapta lucruri mai importante(tocmai se lanseaza filmul The Final Girls) si a inceput sa se afiseze cu noul ei iubit, actorul Austin Stowell. Ian Somerhalder, in schimb, s-a insurat cu Nikki Reed si umplu internetul cu dedicatii in care isi spun unul altuia "my human" (si ea a fost un vampir important in Twilight, asa ca poate erau putin confuzi).

Si daca tot vorbim de relatiile din afara ecranului, n-ar fi rau sa va spun ca Paul Wesley a divorat de Torey DeVitto, care la un moment dat era iubita lui Alaric in serial. Personajul ei este mentionat in treacat, cand Alaric se plange ca fosta lui s-a maritat si s-a mutat in alt oras. Paul este acum cu Pheobe Tonkin, Hayley in The Originals.

Vampire Diaries

In ceea ce-l priveste pe Alaric, de el mi-a parut cel mai rau. Disparitia Elenei a fost facuta frumos, nu au omorat-o, doar dispare din peisaj pentru vreo 60-70 de ani, in schimb proaspata sotie insarcinata a lui Alaric moare la propria-i nunta intr-un mod brutal, parca rupt din Game of Thrones. Si imi placea atat de mult personajul! Bring Jo back! (Si pe Kai, nimeni nu-i poate incurca pe restul la fel de bine.)