| MatildaPetrini a întrebat:

Mi-a zis cineva ca o metoda de a invata limba engleza singura este sa privesc filme fara subtitre. Ce filme americate, adica in limba engleza, imi propuneti? Merci! Funda+vot.

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

Mai.ar fi. Dar ar fi o metoda de a te familiariza cu pronuntia, intonatia.si eu stiu. expresii de ale lor pe care nu le gasesti in manuale. Parerea mea e sa intrii pe livemocha.com si sa iti faci un cont. In afara de faptul ca ai o gramada de exercitii si notiuni.mai primesti si review-uri de la alti englezi care te vor ajuta/corecta.
Si daca tot vrei sa incerci si faza cu filme incearca sa vezi ceva mai vechi si nu neaparat seriale.
Iti recomand The Pianist, The Schindler List, Behind Enemies Lines, Atonement - toate sunt filme de razboi si ti le recomand pentru ca nu au foarte multe "Slang"-uri ceea ce inseamna jargoane si tot felul de expresii la care ai ramane interzisa. E un limbaj mai formal, mai "pur" ca sa zic asa.
Atonement e o drama, dar la fel are legatura cu perioada interbelica si la fel, se vorbeste intr-o engleza mai cumintetongue
Bafta multa!
P.S. fa-ti un cont acolo si vei vedea...o sa te ia de la "buna ziua" pana la chestii complicate gen gramatica etc.

2 răspunsuri:
| Ghost a răspuns:

E vrajeala asta nu e adevarat lb eng o inveti de drag nu te la tv

| mariuka1998 a răspuns:

Pai incearca sa vezi filme/seriale care iti plac dar cu continut decent pentru ca limba care se vorbeste sa fie 90 % corecta. Crede-ma ca si eu am vazut filme de la 10 ani fara subtitrare si acum, dupa 3 ani stiu engleza ca pe apa happy succes! nu uita sa invei si niste cuv noi
BAFTA