| OwlMyGod a întrebat:

Vineri merg la o prietena si vrea sa aleg eu filmele saptamana asta.
Ea a zis o drama koreana.
Ce film de dragoste korean stiti si sunt bune happy

9 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Buna! happy
Nae meorisokui jiwoogae (2004)- Un moment de retinut
Împărţit în patru segmente, A Moment To Remember urmareste tema descoperirii într-o relaţie şi a pierderilor cauzate de boala Alzheimer.

Primul segment al filmului, pus în scenă în stil comedie romantica, introduce protagonişti, o femeie pe nume Su Jin şi un om numit Chul Soo. Filmul evidenţiază întâlnirirea lor accidentală într-un magazin.

Al doilea segment prezinta viata lor impreuna ca sot si sotie. Su-Jin învaţă să fie o gospodină, iar sotul ei sa aiba grijă de ea. Dar, aşa cum segmentul progreseaza, Su-Jin începe să se uite diverse lucruri, inclusiv are loc un incident – un incendiu provocat de un aragaz uitat.

Al treilea segment implică evolutia bolii Alzheimer şi răspunsul cuplului la aflarea vestii. Su Jin se simte împovărata ca isi va uita pana si sotul si la inceput ii ascunde acestuia adevarul. In ciuda bolii, ei fac promisiunea de a ramane impreuna, si pe masura ce boala progreseaza, incercarile la care este supus cuplul cresc.

Segmentul al patrulea o prezinta pe Su-jin în stadiul final al bolii şi durerea provocata lui Chul Soo din cauza acesteia.Totuşi, el rămâne alături de ea si o viziteaza ascunzandu-si lacrimile in spatele unor ochelari de soare.

Un film emotionant despre dragostea adevarata si nemuritoare.

Parang-juuibo (2005)-Iubita mea si eu
Un adolescent obisnuit, Su-ho, şi o fata populară, Su-Eun, încep sa se intalneasca. Dragostea lor tanara este obiectul de gelozie al multor studenti, dar pentru Su-ho şi Su-Eun dragostea lor pare a fi doar splendida şi veşnică. Până cand Su-ho afla ceva tragic despre fata pe care o iubeste …
(95 min.)
Director: Yun-su Chong

Cu: Tae-hyun Cha, Hae-suc Kim, Yun-seok Kim, Jung-Hee Moon
3.Geuhae yeoreum(2006)-O data, vara
Poster Geuhae yeoreum
Suk-Young și un grup de colegi călătoresc prin țara pentru a scăpa de tensiunea orașului și au scopul de a ajuta un sat mic sa fie la curent cu noua tehnologie. Acolo o intalneste pe Jung-In, o fată foarte drăguță, care este deținătoara unei biblioteci.
(121 min.)
Director: Geun-shik Jo
Cu: Byung-hun Lee, Soo Ae, Duek-mun Choi, Seok-yong Jeong
4.Domabaem(2006)-Love Phobia

Intr-o zi însorită, un baiat pe nume Jo-kang o întâlnește Ari, o fată într-o haina de ploaie galbenă, și devin prieteni. Jo-kang se indragosteste de Ari insa intr-o zi, ea dispare brusc.Trec 10 ani și Jo-Kang, acum elev de liceu, primeste un telefon de la Ari care doreste sa se intalneasca într-un templu. Desi nu se mai vazusera de mult timp, ei se simt foare bine impreuna. Apoi, Ari dispare din nou. Jo-kang este devastat. De ce a dispărut din nou? Ce se va întâmpla cu ei?

(117 min)

Director: Ji-eun Kang

Cu: Seung-woo Cho, Hye-jeong Kang, Ju-yeon Byeon, Jin-yeong Jeong

5.Geon-chook-hak-gae-ron (2012)-Arhitectura 101

Un arhitect de 35 de ani, Seung-Min, este vizitat la biroul personal de o femeie.:Seung-Min pe care nu o recunoaște femeie la început …Seo-Yeon este prima lui dragoste, dar nu a mai văzut-o din primul an de colegiu. Seo-Yeon are acum o solicitare. Ea vrea să il angajeze pe Seung-Min pentru a-i reconstrui casa de pe insula Jeju. Cu 15 ani în urmă, Seung-Min era un om naiv care începea studiile de arhitectura la facultate. El se întâlnește prima prima data cu Seo Yeon-în clasa de Arhitectură 101. În timp ce lucrau la un proiect de clasă împreună, Seung-Min si Seo-Yeon și începeau să se certe din ce in ce mai des.Revenind in prezent, Seung-Min ezita sa accepte oferta lui Seo Yeon insa aceasta insista și chiar se duce la seful lui pentru a i se indeplini dorinta. Seung-Min nu are acum nici o alegere. Amintirile vechi de dragoste și suferința va schimba viata amandurora.(118 min.)

Director: Yong-Joo Lee

Cu: Tae-woong Eom, Ga-in Han, Je-hoon Lee, Su Ji Bae

6. Eorin shinbu(2004)-Miresica mea

Boeun (Moon Geun Young) este o fată obişnuită de liceu îndrăgostita de un baiat din echipa de baschet a scolii, Jungwoo. Într-o zi, bunicul lui Boeun ii ordona sa se căsătorească cu Sangmin (Kim Rae Won), din cauza unui pact facut de el cu bunicul lui Sangmin, in timpul razboiului din Coreea. În ciuda opoziţiei nepoţilor, acestia sunt forţati să se căsătorească din cauza influentei puternice a bunicului lui Boeun. Boeun incepe o viata sub acoperire imediat dupa casatorie: se preface că nu are un soţ şi începe sa se intalneasca cu Jungwoo. Totul merge bine până Sangmin vine la scoala lui Boeun ca profesor.

(150 min)

Director: Ho-joon Kim
Cu: Rae-won Kim, Geun-Young Moon, Sun-yeong Ahn, Bo-kyeong Kim

7.Soon-jeong-man-hwa (2008)-Buna liceano!

Deşi are 30 de ani şi îşi caută o soţie, Yun-woo Kim are puţina experienţă de viaţă, putând fi considerat chiar un găgăuţă. După numeroase întâlniri oarbe lipsite de rezultate, Kim o întalneşte pe Soo-yong Han, o elevă de liceu excentrică şi plină de viaţă, care locuieşte cu mama ei.În acelaşi timp, Sook Kang tocmai a început lucrul la noua lui slujbă, după terminarea liceului. Tânărul se îndrăgosteşte lulea de Ha-kyuing Kwon, o fumătoare simpatică şi melancolică. Ha-kyung încă ţine aproape de sufletul ei o veche iubire pe care speră să o regăsească. În ciuda faptului ca tânăra trăieşte în trecut, Sook Kang continuă să o curteze, demonstrând cu fiecare zi că o iubeşte cu adevărat.Vor putea cei patru tineri să găsească împreună un deznodământ fericit? (113 min)

Director: Jang-ha Ryu
Cu: Ji-tae Yu, Yeon-hee Lee, Jeong-an Chae, Kang In
8.Yeopgijeogin geunyeo(2001)-Indrazneata mea!

Filmul este bazat pe o serie de povestiri adevărate postate de Ho-chic Kim pe internet, prin care descrie relaţia cu iubita sa. Acestea au fost ulterior transformate într-o carte best-seller – filmul urmand îndeaproape cartea.

Filmul se deschide cu Kyun-woo, un student milos, care tot intra în necazuri. In drum spre casă într-o noapte el întâlneşte o femeie frumoasă, care in metrou il numeste "iubitule" si apoi lesina. Cu ochii pasagerilor atintiti catre el, el nu are altă soluţie decat să-şi asume responsabilitatea pentru ea. Astfel el începe o relaţie cu domnisoara care ii fură inima.

Reguli De A Iubi o "Sassy Girl":

1. Nu-i cere ca ea să fie feminină.

2. Nu o lasa sa bea mai mult de trei pahare. Ea va bate pe cineva.

3. Cand iesiti împreunã bea numai cafea. Nici gand de Cola sau suc.

4. Daca te loveşte, prefa-te ca doare. Daca te doare, prefa-te ca nu te doare.

5. La aniversarea voastra de 100 de zile împreună, da-i un trandafir in timpul orei. Ii va placea foarte mult.

6. Asigura-te că înveti scrimă şi squash.

7. De asemenea, fii pregătit să mergi la închisoare, uneori.

8. În cazul în care ea spune "te omor", nu o lua prea in serios. Te vei simti mai bine.

9. În cazul în care picioarele o dor, fa schimb de pantofi cu ea.

10. Îi place să scrie. Încurajeaz-o.

(123 min)

Director: Jae-young Kwak
Cu: Tae-hyun Cha, Gianna Jun, Jin-hie Han, Sook-hee Hyun
9.Keulraesik-Clasic
Filmul spune in paralel povestile de dragoste ale mamei şi fiicei.

Timida prietena a lui Ji-hae are probleme in a-si exprima sentimentele pentru băiatul pe care ea il iubeşte, aşa că solicită ajutorul lui Ji-hae pentru a scrie e-mailuri în numele ei. In timp ce Sang-Min se îndrăgosteşte de scrisorile primite, Ji-hae descoperă ca povestea de dragoste a mama ei este asemănătoare cu a ei.

The Classic a fost nominalizat la Hong Kong Film Awards la categoria "Cel mai bun film asiatic" în 2004.

(127 min)
Director: Jae-young Kwak

Cu: Ye-jin Son, In-seong Jo, Seung-woo Cho, Ki-woo Lee
10.Siworae (2000)-Marea

Eun-joo se mută într-o locuință nouă, nu înainte de a lăsa o felicitare de Crăciun în cutia poștală prin care îl roagă pe noul chiriaș să-i expedieze poșta la noua adresă. Cel care primește felicitarea este Sung-hyun, un arhitect, însă e nedumerit când vede că felicitarea e datată cu doi ani în viitor. După câteva scrisori schimbate între cei doi, își dau seama că trăiesc în ani diferiți, Eu-joon în 2000, iar Sung-hyun în 1998.

În 2006 a apărut remake-ul american The Lake House, cu Sandra Bullock si Keanu Reeves.

(105 min)

Cu:Gianna Jun, Jung-Jae Lee

| Brâncuşi a răspuns:

Bună poţi urmări serialul Weed's dacă nu ceva mai horror "Supranatural". Desigur sunt şi filme dar eu aleg comedii, poţi încerca toate filmele plăcintă americană sau filmul de dragoste : Love at first hiccup.
Vizionare plăcută!

| Against a răspuns:

Nu stiu daca e korean, nu prea pot sa fac diferentele intre ei, dar Memories of a geisha, e un film superb.

| emiliaalexandra a răspuns:

Quick - Korean Movie(asta ii forte fai are si comedie si drama si aventura si dragoste)

| AlexAtanasiu a răspuns:

Stiu multe filme majoritatea horor dar contin si dragoste,, Numere fatale"
"Jocul Varcolacilor" etc

| PooChai a răspuns:

Love So Divine
A Millionaire's First Love

| andeandreea97 a răspuns:

Pianistulwinking

| FrozendWindZ a răspuns:

Korean stiu de comedie 1 tare : Sex is zero