| MalinaH a întrebat:

Cam ce se face la un casting pentru. turnarea unui film?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Castingul, de obicei, are 2 etape: se face o sedinta foto cu fiecare participant, se pun intrebari clasice(ce pregatire ai? ce experienta ai? ai mai jucat? ai mai filmat?) si se ofera participantului posibilitatea de a improviza pe baza unor date pe care ti le spune chiar echipa de la casting, sau pe baza unor foi din scenariu. Daca rolul presupune ca actorul va trebui sa calareasca sau sa cante la pian sau sa se dezbrace se discuta cu acesta despre posibilitatea de a canta, calari, etc.
Etapa a doua este mai complexa.Acolo sunt de fata si regizorul si operatorul si costumiera si participantii vor "intra mai bine in rol"pentru ca sunt machiati, costumati si chiar se trag cateva duble cu ei jucand, se urmareste astfel daca sunt compatibili cu personajele respective si daca "dau bine" in relatiile pe care le vor avea in film, fiindca exista actori talentati, care se potrivesc cu personajul cerut dar care nu reusesc sa faca o pereche potrivita cu partenerul de film, si treaba asta un regizor bun o simte imediat.
Apoi, daca hotararea este de partea actorului, se stabilesc date simple, eventual nastrusnice : sa nu se mai bronzeze deloc pana la filmare sau sa accepte sa slabeasca 28 de kg(asa i s-a cerut actorului Christian Bale in "Masinistul") sau, cum a patit Salma Hayek in "Frida", s-a ras in repetate randuri in timpul filmarilor, determinand cresterea unei mustati pe care o avea si adevarata Frida Khalo.