| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Care e diferenta dintre filme thriller, horror, groaza? Intru pe site-uri sa mai vizionez cate un film si vad "Genul filmului horror, groaza, thriller, romantic, sf, etc..."Care e diferenta dintre cele 3 ca nu m-am prins

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Buna! Diferenta dintre horror si thriller este un subiect controversat. Din punctul meu de vedere, thriller inseamna un film care te tine in suspans, te face sa te temi pentru viata personajelor. Un film horror insa, te face sa te temi pentru propria ta persoana, crezand ca ceea ce i s-a intamplat personajului principal de exemplu, ti se poate intampla si tie.

1 răspuns:
| LifeFail a răspuns:

Bună.
Thriller nu înseamnă că te sperie neapărat, mai degrabă te ţine în suspans şi în general sunt filme de acţiune. Cât despre "horror" şi "de groază", înseamnă acelaşi lucru,"horror" fiind traducerea pentru "de groază".
Baftă şi numai bine!