| map116 a întrebat:

Care este diferenta dintre un film thriller si unul horror?

Răspuns Câştigător
| Okami23 a răspuns:

Thriller-ul este bazat pe realitate
horror-ul pe fantezia producatorilor

2 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Thriller

Principalele ingrediente ale acestui gen sunt suspansul, emotia, tensiunea si anxietatea. Totul sta insa in fiorul(thrill) produs, care tine spectatorul pe marginea prapastiei pe masura ce scenariul se indreapta spre un punct culminant. Tensiunea creste de obicei in momentul cand unul din personaje este pus intr-o situatie amenintatoare sau trebuie sa iasa dintr-o situatie care initial pare imposibila. Amenintarea este deseori abstracta sau invaluita in mister. Temele predominante ale genului sunt conspiratiile politice, terorismul, urmariri sau triunghiuri romantice care duc la crima.

Groaza

Scopul principal al filmelor din cadrul acestui gen este de a inspaimanta privitorul, de a scoate la iveala cele mai mari temeri, deseori cu un final socant, intretinand si captivand in acelasi timp. Genul cuprinde mai multe stiluri, incepand cu filmul mut "Nosferatu", si ajungand pana la personajele generate pe computer din horror-urile de azi. Deseori se realizeaza o simbioza cu genul Sf, atunci cand amenintarea sau monstrul sunt legate de o alterare a tehnologiei sau cand Pamantul este invadat de extra-terestri.

| gabibos123 a răspuns:

Pai cum sa-ti explic in thriler sunt mai putin ingrozitoare unele secvente decat in horror de exemplu nu e asa de groaza thrileru decat horroru sper ca te-am ajutatbig grin si plzzz funda.