| MissAvocado a întrebat:

Care e legatura dintre "Sex in the city" si "The carrie diaries"? personajele principale sunt numite "carrie bradshaw". Cumva the carrie diaries(care are actiunea plasata in 1984) e ca un fel de viata lui carrie din sex and city din adolescenta?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Exact. Acțiunea din „The Carrie Diaries" se petrece înaintea celei din „Sex and the City", urmărind viața lui Carrie Bradshaw din timpul liceului și începutul contactului cu extravagantul New York.

| MissAvocado explică (pentru Diabolique):

Deci filmul Sex and the city e un fel de continuare? happy

| Diabolique a răspuns (pentru MissAvocado):

Atât acțiunea din film, cât și cea din serial se petrece după cea din „The Carrie Diaries" (chiar dacă serialul din urmă a fost creat după „Sex and the City").
„Prequel" este termenul în limba engleză. Se referă la o poveste care o precede pe cea din lucrarea anterioară, concentrându-se pe evenimentele care au avut loc înainte de narațiunea originală.