| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai bun film din 2000 incoace?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

„The Dark Knight" (2008).
Este cel mai bun film pe care l-am văzut în viața mea, nu doar din 2000 încoace. De ce? Am să îți explic destul de detaliat.
În primul rând, performanța demnă de premiul Oscar al lui Heath Ledger (Dumnezeu să-l odihnească în pace). A intrat în pielea personajului până la ultima celulă disponibilă. Nu există scăpări în rolul său, a fost Jokerul absolut (a întrecut până și performanța legendarului Jack Nicholson).
În al doilea rând, Christian Bale (actorul meu preferat). Eclipsat totuși de performanța lui Ledger, s-a întrecut pe el însuși în rolul lui Batman/Bruce Wayne. Mă întreb la ce nivel va ajunge acest actor, cum va putea să fie mai bun de atât. Aștept lansarea următorului film din seria Batman, „The Dark Knight Rises" (2012).
Continui cuvintele de laudă cu regizorul, scenaristul și producătorul Christopher Nolan. După ce m-a impresionat într-un mod de nedescris cu capodoperele sale („Memento", „Insomnia" sau „The Prestige") am rămas fără cuvinte la „The Dark Knight". Geniul său nu cunoaște limite.
De asemenea, pleiada de actori celebri (Aaron Eckhart, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman) ridică nivelul filmului chiar mai mult (mă mir că este posibil). Să nu mai vorbim că acesta a ocupat locul 1 imediat după lansarea din 2008 în topul celor mai bune filme din lume pe cel mai prestigios site de filme (imdb).
În concluzie, jos pălăria în fața celui mai bun film al deceniului.