| DakotaRoyse a întrebat:

Ce alegeţi: muzica "comercială" din 2000 încoace sau cea dintre 1980-1990?

Răspuns Câştigător
| ReDcss a răspuns:

Cea dintre 2000 incoace e mai mult (cumse mai spune *nebuna*) dar cea din 1980-1990 e mai mult clasica si de asta o prefer pe aia

21 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Anii '80-'90. Acum nu prea se mai face muzică, aici vorbind de ro. E drept, sunt ceva trupe bune, care chiar îmi plac, dar nu-s promovate, unele aproape deloc. "Artiști" ca Inna, Connect-r sau Alex Velea nu fac muzică, e chițăială sau așa ceva. Prin '80-'90 muzica era mai faină, mai ales în afară, dar chiar și la noi, aceleași trupe de atunci, mie mi se par că erau mult mai bune atunci decât acum.

| Polaris a răspuns:

În ambele ere a fost muzică comercială de rahat, dar nu și-a mai adus nimeni aminte de ea, ai observat?
Iar după 2000 încă există muzică bună, trebuie doar să cauți.

| DdDiX a răspuns (pentru Polaris):

Ce pot numi eu muzica buna este: dupa 2000 -> din Romania: 3SE; Animal X.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru DdDiX):

Nu...nu. Ăştia sunt nişte filfizoni cu impresii de cântăreţi din scena comercială.
Sunt, cum am mai zis, formaţii bune de muzică însă trebuie să le cauţi. Nu se găsesc la Mtv, Utv şi alte posturi care-mi provoacă repugnă. Au fost şi încă sunt, doar că underground.

| DdDiX a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Asta este parerea ta, de care mie sincer nu prea imi pasa. Stiu ca sunt formatii bune a caror melodii nu sunt date la tv; vreau sa zic ca cel mai mult ascult muzica pe calculator, sau cand nu stau la pc ascult Rock Fm (si ascult foooooooarte melodiii superlove struck ).

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Ambele

| DdDiX a răspuns:

Eu prefer muzica din 1980-1990 (in special rock)...deoarece pentru ca ceea ce se asculta acum eu nu o pot numi 100% muzica (pentru ca aceste melodii nu prea transmit nici un mesaj; repeta aceleasi cuvinte toata melodia).
Dar tu ce alegi?

| DakotaRoyse explică (pentru DdDiX):

Mie imi plac melodii şi de-aici, şi de-acolo, dar mai mult cele din anii '80 happy

| DdDiX a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Si ce anume asculti din anii '80?happy

| DakotaRoyse explică (pentru DdDiX):

Să-mi sune mie bine. Poate să fie ABBA (da, ştiu, au fost mai mult în anii '70 decât '80), poate să fie Scorpion, poate să fie Queen sau Eurythmics, nu prea contează, dar să-mi placă happy

| ilegalnonstop a răspuns:

Muzica "comerciala" e un termen utilizat de artistii rapp, ori rappul nu exista intre 80-90!

| DakotaRoyse explică (pentru ilegalnonstop):

Logica îmi spune că muzica comercială e cea din care se poate face comerţ, respectiv muzica pentru mase, muzica acceptată de o mare varitate de oameni.
Nu ştiu de unde ai scos chestia asta, dar singurul termen utilizat de care eu personal am auzit este muzica comerciala contemporană, care de altfel se refera la orice ce este non-clasic. Şi chiar dacă asta ar avea de-a face cu muzica rap, aceasta a apărut prin anii 1970, devenind cunoscută în anii 1980.

| ilegalnonstop a răspuns (pentru DakotaRoyse):

1- rappul a aparut in 80, iar prima piesa definitorie prin 85.
2-muzica comerciala apare de mai inainte de 80-90
3-"respectiv muzica pentru mase"- doar beethoven si alti clasici, preclasici si mortii lor cantau pentru sine si nu pentru bani pentru ca asta le inspira geniul lor laughing ori ce spui tu acolo este destul de confuz si electric.

| DakotaRoyse explică (pentru ilegalnonstop):

Dacă nu ştii să cauţi informaţii, felicitări, dar nu te prezenta aici cu lucruri pe care le scoţi din cap. Mulţumesc, la revedere happy

| ilegalnonstop a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Numai caut informati de cativa ani. multumesc, nu ma intereseaza parerea ta.

| poppies a răspuns:

Muzica anilor '70-'80.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Nu generaliza. Nu toată muzica făcută din 2000 încoace e comercială.
Îmi place şi muzica anilor 80-90 dar şi o bună parte din muzica de acum. (Din scena rock/metal, restul e jeg). Una dintre formaţiile mele favorite de metal a fost formată în 2000 şi crede-mă că nu-s comerciali absolut deloc.

| DakotaRoyse explică (pentru MalleusMaleficarum):

Întrebarea mea se referă strict la muzica comercială, ghilimelele alea nu le-am pus de ochii lumii, ca părere personală asupra muzicii din 2000 încoace, nu înţelege greşit happy

Evident, în scena metal, muzica a fost mai mereu bună, chiar dacă eu aleg trupele de prin '90, mai mult, sau mă rog, cele apărute pe-atunci.

| Vlady_7622 a răspuns:

80'-90'.Atunci se facea muzica adevarata.Nu zic ca nu erau si atunci cantareti mai putini buni sau ca acum nu exista unii buni, dar in zilele de azi majoritatea sunt niste persoane aparute de nicaieri, care nu au voce si nu stiu ce inseamna muzica si care devin intr-o secunda sunt cei mai buni.Acum majoritatea iau muzica (,)ca pe o afacere si vor decat faima si avere.Dar nu asta inseamna arta, nu asta inseamna muzica.Muzica inseamna talent,iubire,pasiune si multa munca.Din pacate astfel de persoane sunt putine astazi si ramasi si mai putini din zilele trecute.Cei cu adevarat buni ca:Elvis Presley,John Lennon,Freddie Mercury,Michael Jackson,Whitney Houston (si cu siguranta vor mai urma si alti monstrii sacri ai muzicii,care din fericire mai sunt printre noi) au disparut si au fost ''inlocuiti'' de alti ''cantareti'' precum:Justin Bieber,Miley Cyrus, Selena Gomez, Enrique Iglesias, Inna, Michel Telo etc.Pur si simplu ne imbolnavim mintile cu ''muzica'' lor.Nu stiu voi ce credeti, nu vreau sa ma cert cu nimeni dar asta e parerea mea si am dreptul sa o spun asa cum si voi aveti, dar eu voi ramane mereu fidela acestei perioade(80'-90') si a cantaretilor care au scris istoria si pe care ii iubesc si ii respect din tot sufletul meu pentru ce au creat si cum au revolutionat lumea si asta voi face mereu. Sper sa ne trezim la realitate si sa nu mai ascultam zgomote.Va doresc o zi buna tuturor!

| DakotaRoyse explică (pentru Vlady_7622):

Bine spus, mulţumesc pentru răspuns happy