| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre anime si desene?
FUNDA

6 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

Anime-urile sunt desene facut de japonezi. Doar de ei, restul animatiilor se numesc "cartoons" pe internet.
Diferenta e ca, animeurile au personaje complexe, actiune dezvoltata, design total diferit care scoate in evidenta fiecare trasatura a personajului si povestile sunt foarte diferite fata de desenele pe care le vezi la tv.
Si inca un lucru, anime-urile sunt pentru toate varstele. Spre exemplu :
Shugo chara e pentru copii, dar se pot uita si adolescentii ca nu se intampla nimic, desi povestea e copilaroasa.
Noragami : e mai mult 14+ cam asa, are o poveste mai greu putin de inteles pentru cei mici.
Yosuga no sora : asta nu e potrivit decat pentru cei de 17+, parerea mea. Intr-adevar, nu arata detaliat scenele alea, dar totusi. In schimb, povestea e buna.
Incearca si tu sa compari :
Uimitoarea lume a lui Gumball cu Cardcaptor Sakura.
Lolirock cu K-ON sau Lucky star
Sau orice animatie de o da la tv cu un anime.

| GoLoveYourself a răspuns:

Diferenta e ca sunt desenate mai bine si sunt epice fata de desenele normale.

| PedoBarbie a răspuns:

Animeurile sunt tot desene animate, dar japoneze.

| Neo12 a răspuns:

Hei!
Si anime-urile sunt tot niste desene, doar ca sunt doar anumite personaje, au alta grafica si au de obicei o tema anume..pe cand desene vezi peste tot.
De obicei, anime-urile sunt gen niste seriale...
Daca mai ai intrebari, imi poti spune.
O zi buna!

| BlitzLikeXd a răspuns:

Anime-urile sunt dessene japoneze si desene sunt de alte tipuri