| Dhdhhdhfhfh a întrebat:

Care este diferenta intre apocaliptic si post-apocaliptic?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apocalipsa = sfarsitul lumii
Post-acopaliptic = ce va urma dupa sfarsitul lumii.

| sierra1 a răspuns:

POST- Element de compunere însemnând „după", „ulterior"

adică ce urmează primului. Asta dacă mai are ce urma

| doctorandus a răspuns:

Apocaliptici sunt cei care așteaptă Apocalipsa (sfârșitul lumii).

Post-apocaliptic înseamnă ceva după o catastrofă mondială (de exemplu război nuclear).

| Frank51 a răspuns:

Aceeași ca la mortem și post-mortem, sau operator și post-operator happy

| Brizbriz a răspuns:

E destul de evident, post inseamna dupa, adica apocalipsa a trecut

| SingleForOne a răspuns:

Apocaliptic - momentul de distrugere iminenta
Post-apocaliptic - efectele ce urmeaza, cum este realitatea dupa apocalipsa.
Unii mi-au m-ai spus ca acest cuvant "apocalipsa" se refera la "momentul de realizare", dar mai mult de atat, nu stiu.