| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre un film "thriller" si unul "horror" sunt acelasi gen?,sau mai exact despre ce sunt filmele thriller? Eu am vazut filmele "The ring ",Sinister,Orphan acestea sunt horror sau, nu? FUNDAAAA

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Filmele thriller te tin in suspans, se bazeaza pe emotii puternice, horror-ul vrea sa sperie, sa provoace frica.
Exemple de thriller:
Kokuhaku(Confessions)
Se7en
Butterfly on a Wheel
Requiem for a dream (psihedelic)
Identity
Mr Brooks
Shutter Island

In afara de Orphan celelalte sunt filme horror. Orphan are si tendinte psihologice.
Ideea este ca horror-ul poate sa implementeze elemente de thriller dar invers nu.

3 răspunsuri:
| ღAnonimღ a răspuns:

Thriller e un gen de actiune, multa actiune, si, cum a zis si M25M, care te tine in suspans, pe cand horror-ul te sperie.

| TerrorGhost a răspuns:

Pai thriller inseamna ca nu sunt foarte de groaza sunt mai mult cu o crima sau o intamplare rea putin dramatica iar horror te baga in sperieti nu ca alte filme de cica sunt horror da nu-s prea horror daca intelegi aluzia. Funda?

| Manstercard a răspuns:

Genul de film "thriller" are o actiune complicata la care dumneavoastra trebuie sa ganditi, sa face-ti legatura actiunilor. Majoritatea sunt de natura psihologica.
Genul de film "horror" nu are o actiune complicata, sau chiar atat de complicata, dar are un impact mai mare asupra constiintei, asupra mintii.