| PufulethePuffy a întrebat:

Ce carti puteti sa-mi recomandati cu vampiri (in afara de cartile twilight)... funditabig grinwinking

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dacă vrei ceva mai spre horror,întunecat şi nesiropos,cu tone de umor negru,îţi recomand Laurell K Hamilton,seria Anita Blake Vampire Hunter (Plăceri interzise,Cadavrul care râde,Circul damnaţilor). Asemănătoare dar nu atât de dură este prima carte din seria Cărţile sângelui de Tanya Huff-Preţul sângelui, seria a fost ecranizată-Crime, vampiri şi poveşti de dragoste cu superbul Kyle Schmid.Mi-a plăcut foarte mult deşi am realizat că tot volumul a fost sublimat într-un singur episod din acest serial.Pentru categoria de vârstă 10-14 ani sunt Darren Shan-Saga lui Darren Shan(Circul Ororilor,Ucenicul vampirului, Tunelele sângelui) şi Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor,Adâncurile morţii,Vremurile terorii,Căpitanul sângelui). Seria Casa nopţii este de asemenea de luat în seamă, primul volum,Semnul, l-am citit pe nerăsuflate în cinci ore... Pregăteşte-te să citeşti mult dacă alegi seria asta, au apărut 6 volume(Semnul,Trădarea,Aleasa,Înfruntarea, Obsesia, Tentaţia) dar în final vor fi 12.

5 răspunsuri:
| Dyana_2608 a răspuns:

Poti incerca toate cartile pe care le-a scris Anne Rice: interviu cu un vampir, vampirul Lestat, Vampirul Armand, vampirul Vittorio.
Ai mai putea citi si Dracula... e superba:X
si mai poti citi de asemenea si colectia lui charlaine harris, Vampirii Sudului. Cuprinde aproximativ 8 carti despre vampiri. Sper ca am reusit sa te ajuthappy

| PufulethePuffy explică:

Ms pentru sugestii aqualuna seria casa noptii e superba:X:X:X

| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti cu vampiri gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Vampiri. Recenziile te vor ajuta sa identifici ce-ti place.
Recomandare ar fi "Colectionarul de Istorie" de Elizabeth Kostova.

| izzybizzzy a răspuns:

Well... ai putea citi the vampire diaries sunt foarte tari... sau academia vampirilor si regina damnatilor sunt foarte frumoase si chiar merita cititebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca Cronicile Vampirilor de Anne Rice.Sunt super!