| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferență este între un producător și un scenarist de filme/seriale?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Producatorul e acela care ia initiativa sa faca filmul si face toate demersurile necesare. El face rost de bani sa-i plateasca pe toti. Scenaristul e acela care scrie replicile si actiunea filmului. Regizorul e cel care se ocupa de filmari.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Producatorul e cu banii, scenaristul e cu scenariul.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Și scenaristul e plătit.
Mă refeream d.p.d.v tehnic.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma refeream la platit sau nu. Eu spuneam ca producatoruul aduce banii cu care se face filmul, fie ca sunt banii lui sau de la terti. El este platit daca filmul are succes prin incasari din care-i revine cota-parte lui si celor ce au participat pentru creearea filmului. Scenaristul si regizorul sunt platiti ca si luministii, cei din sonorizare, actorii, etc. Fiecare, insa, cu suma conform contractului.

| Emma30555 a răspuns:

Producătorul este cel ce angajează o echipa pentru a face un film. El plătește regizorul care se ocupa de filmare și pune povestea în ecran, scenaristul care scrie povestea în sine, actorii și restul staff-ului.

Răspuns utilizator avertizat