| anonim_4396 a întrebat:

Ce este acela un film western, despre ce este vorba in el?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Western-urile au reprezent un gen de film aparte deosebit de apreciat in perioada anilor 1930-1970, fiindca erau filme de actiune in in care au jucat la vremea respectiva cei mai mari si cunoscuti "monstri sacri" ai ecranului John Waine, Yul Briner, Clint Eastvood etc, filme in care erau redate diferite etape ale colonizarii statelor din vestul S.U.A. Este o sinteza scurta dar succinta a filmelor genului respectiv. big grin

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În general, sunt acele filme în care acțiunea are loc în Vestul Sălbatic, cu pistolari, bande de nelegiuiți care terorizează orașul pentru a inspira teama, ori pentru a-și câștiga autoritatea. Filme în care apar șerifi, crescători de vite (fermieri), unde locuitorii se deplasează cu căruțele/trăsurile (aici, nu există mașini de lux/taxiuri), și unde majoritatea bărbaților sunt niște călăreți desăvârșiți. Din film nu lipsesc caii pur sânge. În unele filme apar concursuri de rodeo, jafuri din tren, caravane de nomazi, diligențe, indieni (apași). Ori, cirezi de vite care sunt transportate dintr-un ținut într-altul.
De obicei, întotdeauna în aceste filme, există un erou neînfricat, menit să instaureze pacea în orășel, care luptă să-i captureze pe cei vinovați și să-i trimită la închisoare.
Un film western fain, ar fi "Australia" cu Nicole Kidman. Ori, Meek's Cutoff (2010), A Million Ways to Die in the West (2014), Forsaken (2015). Dar sunt multe filme western, destul de frumoase, mai ales dacă îți place genul acesta.
Știu că ai primit deja un răspuns mulțumitor, dar eu ți-am spus punctul meu de vedere, privind filmele western.

4 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Sunt filmele care se petrec in America de Nord (de obicei in desert) si de regula au legatura cu cowboy happy

| Seijūrō a răspuns:

Sall
Western=vestul salbatic+cowboy
Eu asa stiu big grin

| NorNegru a răspuns:

"Western-ul este un gen care apare în diferite arte vizuale, cum ar fi film, televiziune, radio, literatură, pictură și altele. Prezintă povestiri care au acțiunea în primul rând în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, în Vestul Sălbatic american, de unde și numele acestui gen. Unele western-uri se desfășoară înainte de Bătălia de la Alamo din 1836. Există, de asemenea, o serie de filme Western cu personaje din timpurile contemporane, cum ar fi „Junior Bonner" care are acțiunea stabilită în anii 1970 sau „The Three Burials of Melquiades Estrada" care are acțiunea stabilită în secolul al XXI-lea.

Western-ul prezintă uneori cât de grea și pustie era viața pentru familiile americane aflate la frontieră. Aceste familii se confruntau cu schimbări care le putea modifica grav modul lor de viață. Acest lucru poate fi ilustrat prin conflictul dintre localnicii nativi (amerindienii) și coloniști sau U.S. Cavalry sau între crescătorii de animale și agricultori sau amenințările asupra fermierilor datorate începutului revoluției industriale. În ciuda faptului că prezintă un loc anume și o epocă restrânsă din istoria americană, tema western a avut și are succes în întreaga lume." Citat de pe Wikipedia