| AdrianaBacescu a întrebat:

Ce filme ati vazut pe VHS in anii 80?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In anii 80 nu am vazut filme pentru ca nu eram născut
In anii 90 insa am vazut destule filme pe VHS, insa primul a fost Kickboxer care a fost produs in 1985, eu l-am vazut in 1998 cred, oricum nu pot sa uit acest film desi eram un copil de gradinita happy

| wildthing a răspuns:

Cred ca primul film pe care l-am vazut pe VHS a fost "Bloodsport", dar nu mai stiu in ce an.

| Simpatic a răspuns (pentru wildthing):

Iti dai seama ce iubit era nea van Damme daca majoritatea celor din generatia Z am vazut primele filme cu el pe video-uri (VHS) happy
prin iubit ma refer ca era in voga, promovat si de ce nu piratat, aici piratat in sensul ca se piratau filmele cu el

| wildthing a răspuns (pentru Simpatic):

Van Damme este unul dintre cei mai mari eroi ai filmelor de actiune din toate timpurile. Pe vremea aia (sfarsitul anilor 80, inceputul anilor 90), cred ca era chiar cel mai mare si toti baietii se apucau de karate, pentru ca voiau sa fie ca el...peste tot in lume, nu doar in Romania. happy Bruce Lee inca era (si probabil va fi intotdeauna) viu in memoria fanilor, dar nu mai era printre noi din 1973, Chuck Norris deja incepea sa imbatraneasca si astfel scena era dominata de Van Damme si Jackie Chan.

| Simpatic a răspuns (pentru wildthing):

Stiu, am prins fenomenul Van Damme, nu am inteles de ce a avut succes asa de mare in anii 90, cand el ca actor era "dansator"
happy
Pentru mine din acelasi registru de filme dar care este mai mult decat un "dansator" este Jackie Chanwinking

| wildthing a răspuns (pentru Simpatic):

Sigur ca dpdv al artei actoricesti, Van Damme nu e vreun Florin Piersic, dar se descurca relativ ok, iar cei carora se adreseaza filmele de actiune, nu sunt atat de atenti la asta. El era un baiat frumusel, cu injectiile cu steroizi facute la zi, care se misca elegant, facea spagatul pe doua scaune si dadea bine cu piciorul, iar asta a fost de ajuns pentru succes.winking
Jackie Chan este dansator, cantaret, actor, comediant, cascador, regizor, producator...si bineinteles, maestru al artelor martiale. happy

| Simpatic a răspuns (pentru wildthing):

Ai perfecta dreptate