| anonim_4396 a întrebat:

Ce filme din anii 40' - 60' îmi recomandați?
Am văzut majoritatea celor cunoscute, precum "Psycho", "Singin' in the rain", "All about Eve", "It's a wonderful life" etc. Aș vrea unele bune dar mai puțin celebre.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Toate de mai jos sunt cunoscute, dar imposibil sa le fi vazut pe toate:

12 Angry Men - 1957
It's-a Wonderful Life - 1946
Yojimbo - 1961
Vertigo - 1958
The Good, the Bad and the Ugly - 1966
Dial M for Murder - 1954
Rear Window -1954
Lawrence of Arabia -1962
The Bridge on the River Kwai -1957
Rebecca - 1940
The Gold Rush -1925
Rosemary's Baby -1968
The Kid - 1921
North by Northwest -1959
The Hustler -1961
Metropolis -1927

Eu sunt fan cand vine vorba de filme a anilor 80' - 2000, mi se pare ca in perioada 90-2000 s-a atins apogeul cinematografic, in anii 40-60 nu avem efecte speciale notabile care sa dea savoare filmelor, strict opinia mea.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Eu sunt fascinată de începutul și mijlocul secolului trecut, indiferent că este vorba de film, muzică sau trai. Iubesc simplitatea de atunci. Ceea ce mă deranjează la acea perioadă este rasismul și faptul că femeile erau considerate inferioare bărbatului.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Pasarile" (Birds) regizate de Alfred Hitchkock.
Capodopera!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

L-am văzut

| SharpEagle a răspuns:

Vezi aici
https://www.imdb.com/......050138029/

Scroll pana la anii '40-'60.

| anonim_4396 explică (pentru SharpEagle):

Am văzut câteva dintre ele. Mulțumesc, poate îmi atrage ceva atenția.