| WithinYourSkin a întrebat:

Ce filme istorice mi-ati recomanda? happy In special, povesti despre epoca medievala big grin Dau fundita pentru cele mai bune filme big grin

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

"Hamlet"(s-au facut o gramada cu numele si subiectul asta)
" King Arthur "(s-au facut o gramada cu numele si subiectul asta)
"Robin Hood"(desigur,s-au facut o gramada cu numele si subiectul asta)
"Kingdom of Heaven ",interesant.
Tratate ca-n povesti ar fi "Stapanul inelelor" si "Tristan si Isolda".
Mai sunt si filme cu actiune in epoca medievala dar personajele principale au fost trimise in viitor,de pilda "Vizitatorii".
Mai sunt si cateva filme SF, actiunea se intampla intr-un viitor incert dar personajele se bat cu arme atat de barbare de zici ca-s rupte din epoca medievala, se pune?

3 răspunsuri:
| WithinYourSkin explică:

@leopardon Hmm.Hamlet de Shakespeare? Nu am vazut filmul.interesant big grin Stapanul Inelelor-nu-mi place.sad Tristan si Isolda-am vazut trailer-ul.si pare interesant. exact genul pe care as dori sa il vizionez.Si.avand in vedere ca mi-ai recomandat mai multe filme, iti dau fundita big grin Multumesc tongue

| WithinYourSkin explică:

@Ioanawondergirl Hmm.Interesant big grin Ms pentru titlu happy Il voi cauta cu siguranta happy Si. daca exista si o carte.cu siguranta o voi citi happy

| ioanawondergirl a răspuns:

Les Rois Moudites (Regii blestemati): un film despre regii Frantei din lumea medievala-exista si cartea cu acelasi nume(avand mai multe volume-bineinteles filmul a fost realizat dupa carte si o urmareste foarte in de aproape, neavand diferente mari-eu am de citit la istorie aceasta carte, dar o sa ma uit la film, pentru ca, spre rusinea mea, mi-e cam sila sa o citesc)