| Ronald0 a întrebat:

Salut, imi puteti recomanda cateva filme istorice de calitate (bune)? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

La cele spuse de catre NOname ( minunate de altfel ), mai adaug citeva :

Becket

Lawrence of Arabia

Empire of the Sun

The Lion in Winter

Patton

Gladiator

Spartacus ( mai vechi, cu Kirk Douglas )

bonus: serialul Rome

| NOname a răspuns (pentru michelia):

Îţi mulţumesc şi eu, Michelia. Multe dintre ele nu am văzut şi trag speranţe să mai dau peste vreo comoară. : )

| michelia a răspuns (pentru NOname):

Draga Monte Cristo, intii si intii Becket, apoi serialul. Si, daca mai poti, si restul : )

| NOname a răspuns (pentru michelia):

Ok, aşa o să fac. : )) Mersi.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Agora (2009), Gandhi (1982), Il ultimo imperatore (1987)...

| Ronald0 explică (pentru NOname):

Am vazut la un alt raspuns de al tau dat unui alt user ca poti mai mult happy

| NOname a răspuns (pentru Ronald0):

Nu mă omor după filmele istorice (şi nici nu prea ai de unde alege). Ţi-am lăsat cele câteva care mi-au plăcut cu adevărat şi care mi-au venit în minte pe moment. Poţi să încerci şi Europa Europa (1990), deşi e mai multă ironie în el decât istorie. Dacă o să-mi mai amintesc ceva, o să revin.

| faramatania a răspuns:

Gladiator
Braveheart
Der Untergang
Agora
The King's Speech
W.E.
Les Misérables
The Iron Lady
Il Ultimo Imperatore
Cyrano De Bergerac

| Ronald0 explică:

Majoritatea deja le-am vazut, exact cum spune si NOname am sperat ca gasesc vreo comoara ascunsa... si nu a fost in van... cateva ore o sa fiu ocupat big grin.

| andreea13deea a răspuns:

Cucerirea Constatinopolului