| AdrianaBacescu a întrebat:

Ce filme subestimate va plac?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca prin subestimate te referi la faptul ca nu au fost filme de tipul celor mai profitabile la capitolul "box office", sau nu au fost notate pe merit cu mai mari de catre cinefilii amatori din intreaga lumea, asa cum se noteaza filmele pe popularul imdb, eu am sa iti spun cateva din punctul meu de vedere si preferinte:

The Girl on the Train (2016)

Cruel Intentions (1999)

A Kiss Before Dying (1991)

The Punisher (1989)

Lionheart (1990)

Hachi-ko (1989) filmul dupa care s-a facut Hachi: A Dog's Tale

Bruce Almighty (2003)

Mighty Aphrodite (1995)

Love and Monsters (2020)

Filantropica (2002)

Eu cand vreau sa fluier, fluier (2010)

si bineinteles nu putea sa lipseasca din lista mea, filmul cult care a inspirat si a adus elemente in cinematografie, de la care altii s-au inspirat ani si ani mai tarziu, este vorba despre :

Mad Max (1979)

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că îmi plac majoritar filmele subestimate.Nu prea îmi plac filmele supraestimate, gen Avatar, Avengers, Iron Man, Justice league, cam toate cu supereroi sunt meh, nici Star wars, Star Trek nu sunt printre preferatele mele, nu prea îmi place nici mult lăudatul Dune.
Dar filme faimoase precum Oppenheimer, Lotr ador, deși le consider subestimate pentru valoarea lor.Nu o să înțeleg niciodată cum filme ca Avatar sau Avengers pot fi pe un loc înaintea celor de genu, în orice clasament(exceptând pe cele cu filme proaste). Chiar și siroposul Titanic e subestimat în comparație cu Avatar.

| Lupică27 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Singurul film cu eroi care a fost chiar bun si bine facut a fost batman the dark knight

| VoidEternal a răspuns:

We get it, iti plac filmele...

Mai intreaba si altceva pentru numele lui Dumnezeu...

| wildthing a răspuns:

Ce intelegi prin "subestimate"? Filme cu nota mica pe imdb sau ce?

| mODIN a răspuns:

Acum ceva timp coordonal un club de film unde ne uitam la un film dintr-o tara diferita de fiecare data. N-au fost toate excelente, dar cateva mi-au ramas in memorie:

"A Separation" - asta e filmul meu preferat dintre toate pe care le-am vazut in viata. E o drama din Iran despre doua familii care sunt puse, din ghinion, una la gatul celeilalte. Nu e dur in sensul ca vezi batai si omoruri, dar e dur in sensul in care e cam imposibil sa nu plangi dupa ce-l vezi.

"Tito e os Pássaros" - un film animat din Brazilia. E atat de incredibil de simpatic ca n-am cuvinte. Daca iti place astea de la Pixar, sigur iti va placea si acesta.

"Granny's Dancing on the Table" - asta e din Suedia, si nu-l recomand decat celor carora le place sa fie socati si pusi serios pe ganduri. E despre o fata care e crescuta de tatal ei extrem de abuziv. Mai mult nu spun.

"La Guerra de Manuela Jankovic" - din Mexic. Ceva mai bland decat celelalte drame, dar te pune pe ganduri oricum.

| Lupică27 a răspuns:

Romanesti? umbre, boss, caini, doua lozuri, bani negri

| MihaiIonut12364 a răspuns:

Overflow