| Racer01 a întrebat:

Ce inseamna "sub domnia iubirii"? Nu inteleg fraza asta..Cine poate sa-mi explice. Funda

3 răspunsuri:
| lSummerl a răspuns:

Adica ii indragostit

| ShoFan a răspuns:

Expresia "sub domnirea iubirii" este sugestivă și are sens filozofic.
Iubirea, ca sentiment, poate "să conducă" o persoană către o altă persoană. În acest sens, dacă te referi la titlul serialului Suleyman Magnificul, cei care i-au dat numele s-au gândit la manipularea cu care Hurrem acționa asupra lui Suleyman, prin iubirea și lingușirile pe care i le aducea acestuia. Ea acționa prin iubire, pentru că folosea tehnici și cuvinte siropoase, gen "motivul existenței mele" sau "razele soarelui meu". Așa că, Suleyman era dependent de iubirea lui Hurrem, acest lucru însemnând că este dominat de iubire.

| Numby a răspuns:

Pe scurt iubesti fara obligatie