| VictorJulien a întrebat:

Ce părere aveți despre filmele românești? Credeți că au potențial regizorii din ziua de azi să producă filme bune? Și ce filme românești ați recomanda?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mie unul imi plac filmele romanesti dar facute in trecut cele din prezent sunt slabe si vulgare in opinia mea, ori nu au inteles. Cred ca ultimul film romanesc din "noua generatie" a fost Buna,ce faci?
Ori filmele de la regizorii noi chiar daca unii au primit distinctii nu se pot compara in viziunea mea cu cele vechi o sa dau si cateva exemple : seria Comisarul Moldovan/Miclovan(Cu mainile curate,Duelul, Ravansa etc), seria B.D., operatiunea Monstrul, Secretul lui Bachus, Noi, cei din linia întîi, Nea Marin Miliardar etc
Or fi si filme noi care sunt bune si apreciate cum ziceam peste hotare dar pe mine nu ma incanta foarte tare, sunt realizate intr-o maniera care nu-mi place.

| VictorJulien explică (pentru Simpatic):

Și filme noi si cele vechi românești suferă de-o boală pe care nu știu cum se numește, dar parcă aproape toata sunt făcute în acelasi fel.

| Simpatic a răspuns:

Iti recomand cateva filme in ordine aleatorie pe care le-am vazut si mi-au placut din vechea generatie (desi eu sunt din generatia anilor 90 happy ) :

Pacala (1974)
Nea Marin miliardar (1979)
Licenii (1986)
Extemporal la dirigentie (1987)
seria B.D. (1971) - BD=Brigada Diverse
Operatiunea 'Monstrul' (1976)
Mihai Viteazul (1971)
Asta-seara dansam in familie (1972)
Dacii (1966)
Secretul lui Bachus (1984)
Pistruiatul (1973) -miniserie
Morometii (1987)
Liceenii Rock 'n' Roll (1992)
Baltagul (1969)
Casatorie cu repetitie (1985)
Buletin de Bucuresti (1982)

Dintre cele ceva mai noi imi amintesc cateva pe unele le-am vazut pe altele doar le recomand dupa recenziile bune primite de la criticii de specialitate:

Senatorul melcilor (1995)
4 luni, 3 saptamâni si 2 zile (2007)
Dupa dealuri (2012)
Amintiri din epoca de aur (2009)
Moartea domnului Lãzãrescu (2005)
Filantropica (2002)
Doua lozuri (2016)
Despre oameni si melci (2012)
California Dreamin' (2007)
Marilena de la P7 (2006)
Hîrtia va fi albastrã (2006)
Buna! Ce faci? (2010)
Politist, adjectiv (2009)
Eu cand vreau sa fluier, fluier (2010)
Gadjo dilo (1997)
Milionari de weekend (2004)
Poker (2010)

| VictorJulien explică (pentru Simpatic):

Pe unele le-am văzut, pe altele nu, mersi pentru listă.

| Simpatic a răspuns (pentru VictorJulien):

Cu placere.

| Adry05 a răspuns:

Au, caută sieranevada în ce top a ajuns.
Mie mi-au plăcut din ce am văzut până acum mai contemporan: București no stop, bacalaureat, orizont, 2 lozuri, 6, 9 pe scara Richter, 4 luni 3 săptămâni și 2 zile, hawaii, marfa și banii, moartea domnului lăzărescu și ofc sieranevada

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Iar câteva favorite care mi-au plăcut personal, nu mă aștept să placă oricui : acasă la tata, miami bici, 5 minute, ghinionistul
ana mon amour mi-ar fi plăcut mai mult dacă nu avea scenele alea prea exagerate

| Werrich a răspuns:

Radu Jude a fost premiat pentru cel mai recent film al sau, deci da, regizorii romani au potential.

| Legion7X a răspuns:

Au fost filme bune acelea vechi, cu sergiu Nicolaescu cu pistoale prin păduri și cascadoriii șmd.Acum românii sunt mai mult pe dramă și comedie. Filmează într-o vilă 2h și cam atât. Am văzut eu când vreau să fluier, fluier 1h s-a filmat numai ceafa actorului și cam atât. Măcar o evadare ceva, nimic. Mai era acela Soldații, poveste din ferentari, o porcărie care denigrează România.

https://youtu.be/M7Lnrop9uD4 acesta a fost reușit

https://youtu.be/LoRZBEpbqyA acesta

https://youtu.be/H-YmWXLi89M acesta

Moromeții, Șmd, toate ale lui Sergiu Nicolaescu.

| aumih16 a răspuns:

Astea noi nu sunt cine stie ce! dar alea vechi! ai de mine! aur curat! alea filme romanesti de vazut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu urmăresc filme românești, mai ales pe cele contemporane, totuși două mi-au plăcut foarte mult: "Instanța amână pronunțarea" și "Liceenii".

| ImJack a răspuns:

Problema e ca nu se mai bazează pe industria asta a filmelor în România au venit vlogeri' tik tok eri... Generația noua nu mai consuma filme sau dacă consuma consuma Netflix...

| VictorJulien explică (pentru ImJack):

Și pe Netflix sunt unele filme bune, dar puține.